جمعیت پذیری تهران مطابق با مصوبات طرح جامع و تفصیلی است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت:

جمعیت پذیری تهران مطابق با مصوبات طرح جامع و تفصیلی است

تاریخ انتشار: 02 آگوست 2015 - اخبار, اخبار شهرداری ها, اختصاصی
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: تمام ساخت و سازهای تهران در سطح جمعیت‌پذیری، مجاز و مصوب طرح جامع و تفصیلی پایتخت تعریف شده و

این طرح تفصیلی است که سقف جمعیت پذیری شهر را به عدد محفوظ و ثابتی محدود می کند نه سلایق و نظرات مختلف.
پژمان پشمچی زاده در گفت وگو با خبرنگار “تهران سما”، با تاکید بر اینکه سقف جمعیت پذیری تهران بر اساس اسناد بالادستی عدد ثابت و تغییرناپذیری است، تصریح کرد: اینکه برخی بر این باورند که میزان جمعیت پذیری تهران حد و مرزی ندارد و نامحدود است و بر همین اساس کمیسیون ماده ۵ را متهم به اتخاذ تصمیمات مخرب می کنند، وجاهت قانونی ندارد.
وی با تاکید بر اینکه میزان ساخت و سازهای تهران حساب و کتابی مطابق با نص صریح قوانین بالادستی و تصمیمات کمیسیون ماده ۵ دارند، خاطر نشان کرد: کمیسیون ماده ۴ متشکل از معاون وزرای راه و شهرسازی، نیرو، کشور و کشاورزی و معاونانی از سازمان های حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری و در نهایت شهردار تهران است که هر کدام از منظر خود در پرونده های ارسالی به کمیسیون ماده ۵ به منافع مردم در زمینه های کاری خود نگاه کرده و مصوبه را تائید یا رد می‌کنند.
معاون شهردار تهران ادامه داد: پس اینکه کمیسیون ماده پنج را به اتخاذ تصمیمات مخرب در شهر تهران متهم کنیم، کار صحیحی نیست و باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که کمیسیون ماده ۵ از زمان آغاز به کار تا کنون چند مصوبه داشته است؟
پشمچی زاده با تاکید بر اینکه کمیسیون ماد ۵ متعلق به شهرداری نیست و بر پایه خرد جمعی مسئولان کشور تشکیل و تنها جلسات آن در شهرداری برگزار می شود، متذکر شد: اگر نگاهی به عملکرد کمیسیون ماده ۵ از زمان آغاز به کار تا کنون داشته باشیم، یعنی حدود ۲۰ سال گذشته، این نشست تخصصی تنها۵۴۰ مصوبه داشته است.
وی با اشاره به اینکه ۵۴۰ مصوبه کمیسیون ماده ۵ مگر چقدر به میزان ساخت و ساز پایتخت آن هم در مقایسه با بیش از یک میلیون پلاکی که در شهر وجود دارد، اضافه یا کاسته است، بیان کرد: ممکن است کمیسیون ماده ۵ تصمیمی داشته که سال ها بعد مورد انتقاد واقع شده است یا چند تصمیم که بر مصالح شهر منطبق نبوده که تک تک آن تصمیمات در شرایط خاص و با نظر اعضا اتخاذ شده، اما کلیت و اثرگذاری و ماهیت کمیسیون ماده ۵ برای اداره شهر لازم و غیرقابل انکار است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم بدون کمیسیون ماده ۵ شهر تهران را اداره کنیم، یادآور شد که تهران شهر زنده و پویایی با اقتضائات شهری از جنس پایتخت است. در نتیجه اقتضائات مدیریتی خاص خودش را می طلبد. پس نمی توانیم با نگاهی تک بعدی شهر را اداره کنیم و خر جمعی کمیسیون ماده، از ضروریات فضای کنونی ساخت و سازهای پایتخت است.

چاپ چاپ