دومین نشست شورای اداری شهرداری زاهدان در سال ۹۴ برگزار شد
تاریخ انتشار: 06 آگوست 2015 - اخبار شهرداری ها, اختصاصی, از سراسر ايران

دومین نشست شورای اداری شهرداری زاهدان در سال ۹۴ برگزار شد...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

دومین نشست شورای اداری شهرداری زاهدان همزمان با روز حقوق بشر با حضور ریاست شورای اسلامی شهر، معاونین،شهرداران مناطق و مدیران عامل سازمانها در محل سالن اجتماعات شهرداری زاهدان برگزار شد.
به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل؛ رئیس شورای اسلامی شهرگفت: امر آمورش از مهمترین برنامه های شهرداری قلمداد می شود لذا بحث آموزش پرسنل اهمیت زیادی دارد که باید به صورت مداوم در دستور کار باشد.
سید شیرعلی ناروئی با انتقاد از عملکرد برخی پرسنل غیر متعهد افزود: با آگاهی دادن به کارکنان، گزارش گیری از عملکرد حوزه ها و ارزیابی کارکنان آنها قطعاً باعث بهبود اوضاع خواهدشد.
شهردار زاهدان نیز در این نشست ضمن تبریک روز حقوق بشر به تشریح مقام والای انسان در نزد خداوند پرداخت و گفت: خداوند متعال آدمی را جانشین خود در روی زمین قرارداده و همین مقام است که کرامت انسان را در بین تمامی مخلوقات بالا برده و او را اشرف مخلوقات قرار داده است و در واقع حقوق بشر از همین مقام خلیفه الهی ناشی شده لذا کرامت وحقوق انسانها در راس امور قرار دارد.
دکتر سید مسلم سیدالحسینی در ادامه ضمن اشاره به برخی از مسائل و مشکلات حال حاضر شهر زاهدان، از این شهر به عنوان دومین شهری که بالاترین سرعت شهرنشینی را در کشور دارد یاد کرد و گفت: حاشیه نشینی، آلودگی محیط، مشکلات بهداشتی،نخاله ها و سایر موضوعات اینچنینی حاصل همین سرعت و رشد بی رویه و لجام گسیخته ی این شهر است.
وی رفع این مشکلات را منوط به همکاری تمامی دستگاه های ذیربط دانست و افزود: خوشبختانه با ورود استانداری به این موضوع و حساسیت استاندار محترم برای حل این مسئله باعث شده تا اقدامات در خور توجهی در این راستا صورت پذیرد.
وی از حاشیه نشینی به عنوان موضوعی که خارج از اراده ی مدیریت شهری بوجود آمده است تعبیر کرد و بیان داشت: این امر در زاهدان ناشی از عدم توسعه ی استان به وقوع پیوسته چراکه جمعیت زیادی از سایر نقاط استان به علت عدم امکانات اولیه در محل زندگیشان به مرکز استان هجوم آورده اند و مدیریت شهری را با بحرانهای متعددی روبرو ساخته است.
دکتر سیدالحسینی با تاکید بر اینکه مسئله ی حاشیه نشینی می تواند به عنوان یک فرصت برای زاهدان مطرح باشد گفت: این موضوع فقط یک معضل نیست بلکه با اجرای طرح ها و برنامه های کارشناسی شده، می توان زاهدان را در کشور به عنوان الگو و پایلوت در خصوص حل این مسئله مطرح کرد.
وی تصریح کرد: بایستی تمامی تجربیات در این زمینه مستند سازی شوند چرا که زاهدان این پتاسیل را دارد تا به عنوان یک کارگاه با موضوع حاشیه نشینی در کشور و حتی جهان مطرح شود و این نیاز به تعامل و همکاری تمامی دستگاه ها و مشارکت جدی مردم دارد.
وی از اجرای طرح ارتقای کیفیت زندگی در پهنه ی شمالی شهر خبر داد وگفت: این طرح که مطالعات آن در دست اقدام است و به زودی توسط شهرداری زاهدان اجرا خواهد شد گام موثری در جهت رفع مشکلات حاشیه نشینی خواهد بود و البته ورود دستگاه های ذیربط استانی و کشوری سرعت اجرای این طرح را افزایش خواهد داد.
شهردار زاهدان در ادامه اظهار داشت: حاشیه نشینی مختص شهر نیست بلکه این امر در دستگاه ها و ادارات نیز مطرح می باشد چرا که وقتی کارکنان با عدم انجام وظیفه به نحو احسن و علی رغم حضور درمتن سازمان با عدم مسئولیت پذیری باعث بروز مشکلاتی می شوند به نوعی حاشیه نشینی در ادارات را موجب می شوند که این امر بایستی از طریق نظارت و ارزشیابی دقیق عملکرد کارکنان برطرف شود.
وی با اشاره به شعار امسال شهرداری زاهدان با عنوان پایداری اجتماعی، موضوع ضرورت ارائه ی آموزشهای لازم به کارکنان را در محقق شدن این شعار مورد تاکید قرار داد و گفت: حس مسئولیت پذیری در بین کارکنان را بایستی از طریق ارائه ی آموزشهای لازم تقویت کرد که البته این امر باید برای شهروندان نیز در نظر گرفته شود و در راستای شهروند مسئولیت پذیرپیش برویم در واقع هر چه فضاهای فرهنگی و آموزشی در سطح شهر بیشترگسترش یابد اصلاح رفتارها را بیشتر شاهد خواهیم بود.
وی افزود: شهروند مسئولیت پذیر در واقع همان کارمند مسئولیت پذیر خواهد بود لذا هرچه فضاهای آموزشی بیشتر باشد حس مسئولیت پذیری در شهروندان افزایش خواهد یافت و در پی آن اصلاح امور را به نحو چشمگیری شاهد خواهیم بود.
رفع محرومیتها و محرومیت زدایی از دیگر مواردی بود که دکتر سید الحسینی به آنها پرداخت و بیان داشت: ارتقای کیفیت زندگی مردم و توجه به حقوق آنها به صورت عدالت محوری همواره مورد توجه ما قرار دارد و در صدد هستیم پایداری اجتماعی را همراه با عدالت اجتماعی به منصه ی ظهور برسانیم چرا که این دو مقوله لازم و ملزوم هم هستند.
وی اظهار داشت: ارائه ی خدمات با تکیه بر محله محوری از محلات و هسته های کوچک شهر آغاز شده و سعی کرده ایم در این راستا طوری عمل شود که مردم خود را شریک ما بدانند در این صورت می توان به توسعه ی فرهنگی و افزایش اخلاق مدنی امیدوار بود.
ارزیابی عملکرد و نظام سنجش و اندازه گیری در سه دسته شامل افردا، امکانات ومنابع وقالب سازمان از دیگر مواردی بود که سیدالحسینی آنها را بسیار مهم دانست و گفت: در شهرداری زاهدان باید بیشتر روی این موضوعات کار شود لذا جا دارد که این امر با یک الگوی متناسب اجرایی شود.
وی در پایان با اشاره به نزدیک بودن هفته ی دولت از تمامی مدیران مجموعه ی شهرداری خواست تا روی چند طرح مهم و استراتژیک برای ارائه در هفته ی دولت کار کنند ضمن اینکه پروژه های مربوط به جمع آوری آبهای سطحی، افزایش منابع درآمدی و همچنین برنامه ریزی برای تشکیل ستاد استقبال از مهر جزء مواردی بودند که روی آنها تاکید شد.
گفتنی است: در ابتدای این نشست معاون برنامه ریزی و توسعه و مدیر شهرداری منطقه ی سه گزارشی مبسوط از عملکرد ۴ ماهه ی حوزه های مربوطه ارائه دادند.

چاپ چاپ