مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي استان زنجان:

۶۵ درصد صنعت استان زنجان را صنایع کوچک تشکیل می دهند

تاریخ انتشار: 10 آگوست 2015 - اخبار, اخبار شهرداری ها
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان در ویژه برنامه “حرف حساب” رادیو مرکز زنجان که به مناسبت ۲۱ مرداد “روز حمایت از صنایع کوچک” ترتیب یافته بود، حضور یافت.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان، ناصر صیدی در ابتدای این برنامه ضمن گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک گفت: تعاریف مختلفی از صنایع کوچک در کشورهای مختلف ارائه شده است. صنایع کوچک در تعریف خاص خود، صنایع پایین دست صنایع بزرگ هستند و برای آن ایجاد ارزش افزوده می کنند.
البته در کشور ایران طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، صنایع کوچک به آن دسته از صنایعی اطلاق می شود که زیر ۵۰ نفر کارکن دارد .
وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد صنایع کشور آمریکا را – که صنعتی ترین کشور جهان به شمار می رود- صنایع خرد و کوچک تشکیل می دهند اظهار داشت: با یک بررسی اجمالی می توان دریافت که نقش صنایع کوچک در توسعه صنعتی جوامع، ارزنده و اثرگذار است. صیدی ادامه داد: در استان زنجان ۶۵ درصد صنعت استان را صنایع کوچک تشکیل می دهند و طبق آخرین آمار از ۷۵۵ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری مستقر در شهرکهای صنعتی استان ۵۵۲ واحد آن فعال است.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود عمده ترین مشکلات واحدهای صنعتی استان را کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان و تصریح کرد: طبق پایش انجام شده توسط شرکت شهرکهای صنعتی ۷۰ درصد از این واحدها با مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه اند و ۳۰ درصد مشکلات نیز به تامین مواد اولیه به دلیل وجود تحریم ها، نبود بازار فروش به دلیل واردات کالاهای مشابه خارجی، مشکلات دارایی، بیمه تامین اجتماعی و اختلاف بین شرکا برمی گردد.
صیدی علت کمبود نقدینگی را عدم توانایی بانک های عامل در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی دانست و گفت: بانک های عامل به دلیل حجم بالای نقدینگی موجود در بازار و عدم بازگشت تسهیلات پرداخت شده، توان پرداخت تسهیلات را ندارند.
این مقام مسئول به تشکیل کارگروه موانع تولید بنابر دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و تصویب مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران در استان اشاره کرد و اظهار داشت: این کارگروه که دبیرخانه آن در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مستقر است به ریاست استاندار تا کنون ۳بار تشکیل جلسه داده است. روند کار در این کارگروه به گونه ای است که مشکلات موردی واحدهای صنعتی در آن مطرح می شود و همچنین مشکلات کلان نیز توسط خانه صنعت، معدن و تجارت استان، اتاق بازرگانی و صنایع، معادن و کشاورزی استان و نیز مدیران عضو کارگروه مربوطه مطرح می شود و با توجه به ضوابط و تدابیر استاندار محترم تصمیمات لازم در خصوص آنها اتخاذ می گردد.
صیدی عمده مشکل واحدهای صنعتی در اخذ تسهیلات را نبود سند تک برگی ثبتی برای سپردن وثیقه توسط واحدهای صنعتی و همچنین ضمانت غیر وثیقه برشمرد و گفت: از سال گذشته با راه اندازی صندوق ضمانت صنایع کوچک این مشکل مرتفع گردیده است.
وی سقف تسهیلات مصوب در سال گذشته برای صنایع کوچک استان را ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان عنوان و تصریح کرد: استان زنجان جزو استانهایی بود که بخش اعظم این مبلغ را پرداخت کرد ولی خوشبختانه امسال بنابر توصیه استانها سقف تسهیلات مصوب ابلاغی از سوی سازمان برای استانهای کوچک برداشته شده است و امیدوارم بتوانیم تا پایان سال ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از طریق معرفی به بانک صنعت و معدن به واحدهای صنایع کوچک متقاضی پرداخت نماییم.

چاپ چاپ