شهردار منطقه 9 خواستار شد؛

اجرای طرح نگهداشت فضای سبز ارگانیک در ۲۲ ناحیه منتخب پایتخت...

تاریخ انتشار: 22 آگوست 2015 - اخبار
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار منطقه ۹ در نخستین همایش فضای سبز ارگانیک شهرداری تهران که با حضور حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران و هیئت همراه ، مسئولان فضای سبز پایتخت و اساتید دانشگاه برگزار شد ،گفت: این طرح می تواند در هر منطقه و بصورت پایلوت در یک ناحیه آن اجرایی شود.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۹ ، سیدعلیرضا حسینی با اشاره به نتایج مطلوب نگهداشت بخشی از فضای سبز ناحیه یک منطقه بصورت ارگانیک اظهار داشت: استفاده از کودهای شیمیایی و سموم تهدیدی جدی برای محیط زیست است و باید با استفاده از کودها و آفت کش های گیاه پایه و ارگانیک به حفظ محیط زیست پرداخته و سلامتی خود را تضمین کنیم.
وی با اشاره به روایات تاریخی و تفکر شیعی و نگاه قرآن و دین مبین اسلام در خصوص توجه به محیط زیست نیز گفت: زمین و محیط زیست آن، حق همگانى است و همه حق دارند از آن بهره‏مند شوند؛ بنابراین، استفاده از این حق، باید به گونه‏اى باشد که امکان استفاده و بهره‏ بردارى از آن، براى نسل حاضر و نسلهاى آینده حفظ شود.
حسینی تصریح کرد: روشن است که داشتن محیط زیستى سالم، جزء اولین حقوق انسان براى زندگى در روى زمین است و وظیف دارین در نگهداشت محیط زندگی خود بیش از پیش با اجرای طرح های متنوع و علمی تلاش کنیم.
در ادامه این همایش ، دکتر عرفانیان معاون فضای سبز سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه فضای سبز یکی از مهمترین جنبه های زندگی شهری است ، گفت: کارکرد فضای سبز شهری عنصری بسیار مهم در برابر بسیاری از مشکلات زندگی شهرنشینی بوده و بسیار قابل تامل است.
وی افزود: در حوزه فضای سبز باید برای کارکرد آن اهمیت بیشتری قایل شویم و یکی از مهم ترین این کارکردها تنوع زیستی در شهرهاست و شاخص ارزیابی سازمان ملل برای شهرها هم بر همین اساس در نظر گرفته شده است.
عرفانیان تصریح کرد: فضای سبز شهر تهران که از انواع آلودگی ها رنج می برد نیاز به توجه ویژه دارد و باید نو ع نگاه مان را به نگهداشت فضای سبز تغییر و ساماندهی لازم را انجام دهیم.
وی با اشاره به واژه ارگانیک و استفاده از آن در محصولات و کشاورزی نیز اظهار داشت: ارگانیک قبل از اینکه یک روش ، پروتکل یا متد اجرایی باشد در واقع یک بینش است و ما نیاز به تغییر بینش در نگاه مان به فضای سبز داریم.
معاون فضای سبز سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران اذعان داشت: امروزه در دنیا انواع و اقسام ایده ها در رابطه با ارگانیک مطرح می شود و از واژه ارگانیک در محصولات کشاورزی استفاده شده ولی در حال حاضر فضای سبز شهری نداریم که بصورت کامل ارگانیک باشد و این موضوع به عناصر ارتباطی آب ، خاک و محیط بستگی دارد.
وی خاطرنشان کرد: واژه ارگانیک ارزش حقوقی داشته و استفاده از آن نیز تبعات حقوقی دارد و اجازه ندهیم فضای سبز ارگانیک تبدیل به خیلی از محصولات ارگانیک تبدیل شود و باید بین عامه جامعه که اطلاعات فنی و تخصصی ندارند به دلیل سوء رفتار بعضی از سودجویان به این موضوع وارد شوند که بعدا اصلاح و ساماندهی آن بسیار مشکل خواهد بود.
عرفانیان ابراز امیدواری کرد: با ساماندهی تمامی فعالیت های علمی همکاران در مناطق به نتیجه علمی و به یک فضای سبز سالم و در حد ارگانیک برسیم و به ارزش معنوی فضای سبز ارگانیک ببالیم و در این راستا بسیاری از اعتبارات را کسب کنیم.
در ادامه این همایش ، دکتر محرمی پور عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر احمدزاده عضو هیات علمی دانشگاه تهران هر کدام در خصوص تنوع زیستی و موضوع ارگانیک مباحثی را مطرح کردند و بصورت مستند ، انواع روشها و اصول زراعی ، مبارزه با آفات و آلودگی های زیستی ناشی از مواد شیمیایی معرفی و نسبت به حمایت مسئولان از روش های ارگانیک تاکید شد.

چاپ چاپ