مانور امداد و نجات، پناهگیری و تخلیه امن به موقع به داد ساکنان زلزله زده محله قائم رسید
با وقوع زلزله فرضی در منطقه 22؛

مانور امداد و نجات، پناهگیری و تخلیه امن به موقع به داد ساکنان زلزله زده محله قائم رسید...

تاریخ انتشار: 23 آگوست 2015 - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه اول شهریورماه در اثر فعال شدن گسل شمالی شهر تهران زلزله فرضی به بزرگای ۷ در مقیاس ریشتر و با شدت ۱۰ در مقیاس مرکالی شهر تهران را لرزاند و موجب خرابی فراوان در اماکن مسکونی و عمومی شد. این موضوع مقدمه ای برای اجرای مانور ستاد مدیریت بحران منطقه ۲۲ و دیگر سازمانها و نهادهای خدمات رسان در محدوده شمال غربی پایتخت بود.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۲، بر اساس مانور از پیش تعیین شده، بر اثر این زلزله فرضی، تعدادی از ساختمان های دولتی و مسکونی تخریب و خسارتی به تاسیسات گاز، آب، برق و مخابرات وارد شده و قسمت هایی نیز دچار آتش سوزی، تعدادی از شهروندان در محله های مختلف نیز دچار صدمات جانی و مالی شده و نیازمند امدادرسانی هستند. یکی از محله هایی که در این حادثه به دلیل نزدیکی به گسل همچنین عبور خطوط اصلی گاز و آب دچار خسارت زیادی شده، محله قائم است که پس از وقوع زلزله، ساکنانش نیاز فوری به امداد رسانی از سوی سازمان های خدمات رسان دارند.
قاسم مولایی شهردار و رییس ستاد بحران منطقه در این باره گفت: « این مانور و نظایر آن با هدف ایجاد هماهنگی و وحدت فرماندهی در مدیریت بحران، عملیاتی کردن سیستم مدیریت بحران همچنین تمرین و هماهنگی در بکارگیری نیروها و تجهیزات، تعیین راهکارها و امکانات مورد نیاز برای مقابله با حوادث، ایجاد آمادگی بیشتر برای مقابله با حوادث طبیعی و کنترل آنها و ارزیابی نحوه مدیریت منابع و امکانات موجود و شناسایی نقاط ضعف ، مشکلات و کمبودها که نتیجه اش ایجاد آمادگی کامل برای رویارویی با حوادث طبیعی است، در بازه های زمانی مختلف برگزار می شود و سازمانها و نهادهای خدمات رسان مختلف در برگزاری آن مشارکت خواهند داشت.»
وی افزود: « در این مانور حدود ۱۵۰ نفر از عوامل و نیروهای ستاد مدیریت بحران منطقه، ایستگاه آتش نشانی ۱۱۴، هلال احمر، اورژانس، پلیس راهور، بهداشت، آب و فاضلاب، گاز، برق، مخابرات همچنین اعضای گروههای دوام، ناحیه مقاومت بسیج عمار یاسر، شرکت فرآورده های نفتی و … حضور داشتند و با بکارگیری امکانات و تجهیزات لازم همچون ۳ دستگاه خودرو حریق، ۳ دستگاه خودرو نجات، یک دستگاه خودرو نردبان هیدرولیکی ۳۲ متری، ۳ دستگاه آمبولانس، و ۲ دستگاه ست نجات، یک دستگاه اتوبوس لانس( اتوبوس مجهز به تخت برای تریاژ مصدومان) یک تانکر سوخت رسان و … به امداد رسانی به آسیب دیدگان پرداختند. »
مولایی در ادامه صحبتهای خود افزود: « زلزله حادثه ای طبیعی است که وقوع آن وقتی با آماده نبودن برای مقابله با اثرات احتمالی اش توام شود، آن را تبدیل به بلا می کند. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سالهای اخیر به منظور مقابله با وقوع حوادث طبیعی از جمله زمین لرزه، مانورها و برنامه هایی بمنظور آمادگی هرچه بیشتر شهروندان تدارک دیده که در بازه های زمانی مختلف با شرکت و مشارکت سازمانها و نهادهای خدمات رسان به اجرا در می آیند. »

چاپ چاپ