باهمکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری احیایی بنای قدیمی و تاریخی “خانه قلمبر” انجام می شود
به گزارش واحد خبر روابط عمومی شهرداری دزفول،

باهمکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری احیایی بنای قدیمی و تاریخی “خانه قلمبر” انجام می ش...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

به گزارش واحد خبر روابط عمومی شهرداری دزفول، خانه تاریخی قلمبر در حال واگذاری به شهرداری دزفول جهت مرمت و بازسازی است.
مهندس کرمی نژاد با اعلام این خبر گفت: این خانه قدیمی که در سال ۱۳۸۱ به شماره ۷۹۲۲ ثبت ملی شده است در محله میان دره جنب مسجد علی ابن ابیطالب (ع) می باشد که یکی از خانه های فاخر با معماری سنتی دزفول است که تاکنون هیچ تلاشی برای بازسازی فضای داخلی آن صورت نگرفته است.
شهردار دزفول افزود: این بنا که مساحت آن ۶۶۰ متر است دارای چند مالک است که شهرداری دزفول بخاطر حفظ میراث فرهنگی باقیمانده در شهر، در حال مصالحه با تعدادی از مالکین آن می باشد.
وی خاطر نشان کرد: پس از تملک این خانه قدیمی درصدد هستیم با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری دزفول کار بازسازی و مرمت این بنا را انجام داده و بتوانیم در آینده از این محل جهت ایجاد موزه و موارد مشابه استفاده کنیم و در کنار آن، این منزل زیبای آجری می تواند بستر مناسبی جهت جذب گردشگران داخلی و حتی خارجی باشد.
شایان ذکر است بافت تاریخی دزفول با وجود قریب به ۲۵۰ هکتار بناهای ارزشمند به خوبی حتی در سطح ملی شناخته نشده است و برهمین اساس نیز بودجه اندکی برای مرمت این بافت تخصیص یافته از این رو شهرداری دزفول در نظر دارد بمنظور حفظ این بافت سنتی و ارزشمند که بخشی از هویت این شهر کهن است اقدامات ویژه ایی را با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری انجام دهد . امیدواریم همه مردم و مسئولان شهرستان کمافی سابق با شهرداری در این خصوص همکاری فرمایند.

چاپ چاپ