تاریخ انتشار: 17 سپتامبر 2015 - اخبار, اخبار شهرداری ها

برگزاری مانور بزرگ اطفاء حریق، جستجو و نجات در منطقه ۱۳

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

ستاد بحران شهرداری منطقه ۱۳ با محوریت و همکاری منطقه ۶ آتش نشانی وایستگاه ۳۱ اقدام به برگزاری مانور بزرگ اطفاء حریق، جستجو و نجات در مجتمع تالار یاس برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳ ، مانور بزرگ اطفاء حریق، جستجو و نجات با حضور فعال ۱۵ نهاد تخصصی ، نواحی چهارگانه ، گروه های دوام محلات ، پلیس راهور مناطق ۷و ۱۳ برگزار و با تجزیه و تحلیل و برآورد وضعیت مجتمع تالار یاس نسبت به مقابله موثر با بحران پیش آمده اقدام شد.
نیرو های سازمان آتشنشانی با هفتاد نیرو و هفت ایستگاه پشتیبانی نسبت به اطفای حریق پارکینگ منفی دو ،آبگیری از نزدیکترین شیر هیدرانت و آبرسانی به خودرو پیشرو،استقرار فن در طبقه اول طبق دستور فرمانده و نوارکشی جهت تعیین محدوده خطر اقدام کردند.
گروه های تجسس با جستجوی کل مجموعه به نجات مصدمین پرداخته و آنها را به اورژانس منتقل کردند.
نیرو های دوام منطقه همکاری لازم را جهت هدایت تیم های تخصصی به مرکز حادثه،همکاری در امداد و نجات و تخلیه محبوسین ،تریاژ و اقدامات اولیه،برپایی چادر اسکان،انتقال مصدومین به محل تریاژ و عملیات حمل مصدوم را از طریق تیرول از طبقه سوم ساختمان چوب بری در مجاورت مجتمع یاس بر عهده داشتند.
انتقال شهروندان از پشت بام به محل امن ، برپائی تشک نجات و آمادگی کامل جهت مهار سقوط احتمالی محبوسین ،کنترل رعایت کلیه اصول ایمنی از سوی شرکت کنندگان در عملیات ، انجام اقدامات اولیه درمانی و انتقال مصدومین ،همکاری در انسداد راهها، هدایت تیم های تخصصی به مرکز حادثه از دیگر بخش های این مراسم بود.
بر اساس سناریوی فرضی ، آتش سوزی روز چهارشنبه مورخ ۲۵/۰۶/۱۳۹۴ ساعت صفر در مجتمع تالار یاس و اقع در خیابان دماوند غرب به شرق نرسیده به خیابان اشراقی رخ داده است.این مجتمع شامل ۲ تالار عروسی زنانه و مردانه در طبقه چهارم و پنجم ،دو سالن سینمای در حال تجهیز،کلنیک دندان پزشکی در طبقه اول،سفره خانه سنتی در طبقه پشت بام ،دارای پارکینگ منفی یک و منفی دو با دسترسی از خیابان پشت ،آتلیه عکاسی در طبقه همکف می باشد.
آتش سوزی و انفجار در پارکینگ منفی ۲ به ظرفیت ۷۰ خودرو که ۳ دستگاه از خودروها شعله ور گردیده و سپس محصولات حریق به طبقات فوقانی در حال انتشار و سرایت می باشد و در طبقات فوقانی تعداد زیادی از متصرفین گرفتار شده اند.
با توجه به قطع برق و عدم کارکرد سیستم برق اضطراری، مجموعه در تاریکی مطلق به سر برده و همین امر، خروج متصرفین را با مشکل جدی مواجه کرده است و به همین سبب سالن های طبقه فوقانی محبوسین زیادی را در خود جای داده است.
عده ای از شهروندان نیز از طریق پلکان خود را به پشت بام رسانده و با توجه به ترس و وحشت فراوانی که بر آنها مستولی شده بیم آن می رود که خود را به پائین پرتاب کنند.
براساس اظهارات تعدادی از متصرفین که موفق به خروج از ساختمان شده اند ۱۰ الی ۱۵ نفر از افراد داخل ساختمان مصدوم شده اند.
هادی ذاکری ، شهردار منطقه هدف از برگزاری این مانور را ایجاد همگرایی و برداشت مشترک در نحوه مقابله با بحران ،ترویج همکاری بین سازمانهای مسئول در شرایط اضطراری و تعیین راهکارها و امکانات مورد نیاز برای مقابله با حوادث اعلام کرد و ابراز امیواری نمود که با برگزاری مانورها در سطح منطقه ، شهروندان عزیز با موضوع بحران و مقابله با حوادث طبیعی و غیر طبیعی آشنایی لازم را پیدا کنند تا در مواقع اضطرار بتوانند از آن موارد به نفع خود و دیگران استفاده کنند.

چاپ چاپ