مدیر جهاد کشاورزی کاشان:

کاشان رتبه نخست کشت نعناع را در کشور دارد

تاریخ انتشار: 17 سپتامبر 2015 - اخبار
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مدیر جهاد کشاورزی کاشان گفت: این شهرستان با کشت ۱۵۰ هکتار محصول نعناع رتبه نخست کشور را در این زمینه دارد.
به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان ،مجید کافی‌زاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر ۱۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصول نعناع است و کاشان رتبه نخست کشت نعنا در کشور را به خود اختصاص داده است.
کافی زاده میانگین برداشت محصول نعناع در هر هکتار از اراضی کاشان را ۶۰ تن عنوان کرد و افزود: این میزان به ۹۰ تن نیز رسیده و که در مجموع میزان برداشت سالانه این محصول از مزارع کاشان ۹ هزار تن است.
مدیر جهاد کشاورزی کاشان عمده اراضی زیر کشت محصول نعناع در کاشان را مربوط به فین، حسن‌آباد و لتحر در این شهرستان و جاده کاشان ـ قم دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به وجود کارگاه‌های سنتی و کارخانجات فرآوری نعناع در کاشان در حال حاضر ۶۰۰ خانوار در این زمینه اشتغال دارند.
وی یادآور شد: بیشترین اسانس نعناع در گل این گیاه یافت می شود و نعناع‌های به گل نشسته برای بخش اسانس‌گیری مرغوب و دارای بازار پسندی است.
این مسئول اضافه کرد: ۶ درصد اسانس نعناع در گل آن قرار دارد، در حالی که این میزان در برگ و ساقه این گیاه به ترتیب ۲٫۴ و یک درصد است.
کافی‌زاده تصریح کرد: کاشان در کشور به عنوان شهر گیاهان دارویی مطرح بوده و از حوزه گسترده گیاهان دارویی از مناطق کویری تا کوهستانی برخوردار است و نیازمند توجه و سرمایه گذاری صنعتی در این زمینه می باشد تا شاهد بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی شاغلین در این بخش باشیم.
به گفته وی، سالانه شاهد تولید داروهای گیاهی و موارد استحصال شده گیاهی در کاشان هستیم که بخشی به صورت صادرات از کشور خارج می‌شود و بیشتر این گیاهان تولیدی توسط نهادها و شرکت‌های داخلی فرآوری می‌شود.
دومین جشنواره ملی نعنا توسط مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان در روزهای بیست و پنجم و بیست و ششم شهریورماه در کاشان برگزار می شود.

چاپ چاپ