تاریخ انتشار: 17 سپتامبر 2015 - اخبار, اخبار شهرداری ها

برگزاری بیست‌وچهارمین همایش ارتقای سلامت در فرهنگ‌سرای جان‌جهان...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

سرویس خبر:اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمان
بیست‌وچهارمین نشست از سلسله همایش‌های ارتقای سلامت با عنوان «زندگی سالم» با حضور خانم دکتر«جعفری‌صدر» دکتر روان‌شناسی کودک و نوجوان با موضوع «کودکان بیش‌فعال»، در فرهنگ‌سرای جان‌جهان شهرداری کرمان برگزار شد.
در این همایش دکتر جعفری در خصوص شناخت کودکان پرتحرک و بیش‌فعال گفت: کودکان امروز در مقایسه با کودکان قدیم، ارتباط کم‌تری با محیط اطراف و کودکان هم‌سن خود دارند و بیش‌تر با تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری سرگرم هستند؛ در نتیجه مغز آن‌ها مملو از هیجانات است و نباید پرتحرکی و هیجانات آن‌ها را بیش‌فعالی دانست.
دکتر جعفری افزود: پرتحرکی به معنای بیش‌فعالی، یک رفتار عمدی از طرف کودک نیست؛ بلکه یک اختلال است.
وی ادامه داد: اگر ما می‌گوییم کودک بیش‌فعال نافرمانی می‌کند، باید سن او را در نظر بگیریم و توقع یک کودک ۷ ساله را از یک کودک ۲ ساله نداشته باشیم.
دکتر جعفری سن سه‌سالگی را بهترین زمان برای تشخیص و شروع درمان بیش‌فعالی دانست و گفت: گاهی در بعضی خانه‌ها هیچ نظمی وجود ندارد و والدین از کودکان خود توقع نظم دارند و به اشتباه بی‌نظم بودن کودک خود را بیش‌فعالی می‌دانند.
این روان‌شناس کودکان ادامه داد: نافرمانی، بی‌نظمی، تحرک و هیجان زیاد، زیاد حرف زدن و غر زدن، لج‌بازی، نگرانی و ناآرامی از نشانه‌های کودکان بیش‌فعال است.
دکتر جعفری با بیان این‌که مادران کودکان بیش‌فعال نیاز به انرژی مضاعف دارند، گفت: مسئولیت دادن به کودکان بیش‌فعال و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌تواند یکی از راه‌های کمک به آن‌ها باشد.
وی افزود: کودکان ما اگر امروز بتوانند از عهده‌ی مسئولیت‌های کوچک برآیند، فردا هم می‌توانند از عهده‌ی زندگی برآیند.
وی گفت: وقتی یک کودک متوجه شد که پدر و مادر در قبال همه‌ی کارها مسئول نیستند، متوقع تربیت نخواهد شد و متوجه می‌شود که زندگی به دست همه‌ی اعضای خانواده ساخته می‌شود.
دکتر جعفری افزود: در تربیت کودکان باید حد و حدود را مشخص کرد؛ تنبیه و تشویق کردن را فراموش نکنیم و حتما به کار ببریم و تشویق به خصوص تشویق‌های کلامی را زیاد در تربیت فرزندان استفاده کنیم.
دکتر جعفری با بیان این موضوع که شخصیت کودکان خود را از بین نبرید، گفت: بیش‌فعال بودن کودکان را به روی آن‌ها نیاورید و در جمع بیش‌فعال بودن او را مطرح نکنید و از همان کودکی برای شخصیت و وجود کودکان خود ارزش قائل شوید.

چاپ چاپ