در شهرداری منطقه 11 تهران ؛

از نویسنده کتاب “پرندگان شهر تهران” تقدیر شد

تاریخ انتشار: 30 سپتامبر 2015 - خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار منطقه ۱۱ تهران طی مراسمی از پرویز بختیاری نویسنده کتاب ” پرندگان شهر تهران ” برای تلاش ۸ ساله اش در گردآوری مطالب ارزنده این کتاب و تحقیق و تفحص برای معرفی پرندگان پایتخت ؛ تقدیر کرد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ تهران ، پرویز بختیاری نویسنده این کتاب تمام رنگی ۲۴۰ صفحه ای درباره کتاب خود می گوید : شهر تهران در موقعیت جغرافیایی خاصی قرار گرفته است. به طوری که تعداد زیادی از پرندگان مهاجر برای رفتن و یا بازگشت از آسیای میانه تا حاشیه قطب به آفریقا از آن عبور می کنند. همچنین این کلان شهر دارای زیستگاه های متنوعی از جمله کوهستان، پارک ها و فضای سبز، دریاچه و … می باشد که این امر موجب جذب پرندگان می گردد.
وی فعالیت زیست محیطی شهرداری تهران در راستای افزایش سرانه فضای سبز، ایجاد دریاچه های مصنوعی نظیر دریاچه خلیج فارس و سایر اقدامات مثبت دیگر را عامل تاثیر گذار در جذب پرندگان و آشتی آنها با شهرمان تهران می داند.
بختیاری افزود: این کتاب حاصل بیش از ۸ سال تحقیق و سفرهای درون شهری می باشد. زمان های زیادی را در لابلای درختان یا بر بالای کوه دنبال شناسایی و عکاسی از پرندگان بودم که به لطف خدا نتیجه آن تبدیل به کتاب شهر تهران گردید. در این کتاب ۱۸۷ گونه پرنده برای شهر تهران شناسایی و عکاسی شدندو مشخصات کامل هر گونه از جمله زمان مهاجرت، مبدا و مقصد مهاجرت، مشخصات نر، ماده و جوجه ها، شکا لانه ها، زمان زادآوری و …. به تفصیل در کتاب بیان شده است.
در کتاب پرندگان تهران بیش از ۲۰۰ عکس رنگی از گونه های مختلف پرندگان به کار رفته است.
پرویز بختیاری درباره عکس روی جلد گفت: چندین سال است که در نیمه ی دوم سال ماهی خورک ها که از زیباترین پرندگان کشورمان ایران می باشند به داخل شهر تهران مهاجرت می کنند. با دیدن این پرنده در سال های گذشته به ذهنم رسید که ای کاش بشود کتابی در این ارتباط داشته باشیم که روی جلد آن،این پرنده نقش بسته باشد. خوشبختانه بعد از ۸ سال این اتفاق افتاد. عکس روی جلد این کتاب متعلق به ماهی خورکی است که در پارک شهر در کنار دریاچه ی پارک زمستان گذرانی می کند.
پرویز بختیاری پرندگان را از ارکان اصلی تنوع زیستی در شهرها می داند و می گوید، تمامی شهرهای بزرگ دنیا نظیر پاریس، لندن، نیویورک و …. دارای کتاب پرندگان هستند که برخی از آن ها به چاپ بالای پانزدهم هم رسیده اند. از این بابت جای خالی کتابی مرتبط با تنوع زیستی و به طور اخص پرندگان شهر تهران وجود نداشت و این موضوع معمولا در کلام توریست های طبیعت گرد و پرنده نگر خارجی که به ایران سفر می کردند شنیده می شد.
وی امیدوار است که به زودی شاهد تالیف کتاب هایی از این دست، برای شهرهای توریستی کشورمان باشیم و بتوانیم علاوه بر ایجاد فرهنگ دوستی با طبیعت ، شاهد ایجاد اشتغال از طریق جذب توریست های داخلی و خارجی باشیم.

چاپ چاپ