تاریخ انتشار: 14 ژوئن 2014 - اخبار, اخبار شهرداری ها

دیدار رئیس و اعضای هیات مدیره فدراسیون جهانی چوگان با شهردار اصفهان...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

دکتر سقائیان‌نژاد: چوگان باید به عنوان میراث ناملموس ایران مورد توجه ویژه قرار گیرد

رئیس و اعضای هیات رئیسه فدراسیون جهانی چوگان در سفر یک روزه به اصفهان با شهردار اصفهان دیدار کردند.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در این دیدار با اشاره به پیشینه تاریخی چوگان در ایران و اصفهان اظهار داشت:خوشحالیم که امروز میهمان اصفهان هستید، جایی که چوگان در آن سابقه ای بیش از دو هزار ساله دارد.

وی افزود: اصفهان در دوره های مختلفی قبل و بعد از اسلام مرکز ایران بوده و این موضوع در نوشته نویسندگان بزرگ و شعر شاعران بزرگ ایران زمین دیده شده است و از چوگان در این آثار تاریخی همچون شاهنامه و قابوس نامه نام برده شده است. همچنین میدان تیموری در ازبکستان که زمانی جزو خاک ایران بوده است نیز آثار این رشته دیده می‌شود و بنابراین این فرهنگ ناملموس باید تقویت شود.

سقائیان نژاد با بیان اینکه متأسف هستیم چرا نتوانستیم از چوگان به عنوان میراث ناملموس حراست کنیم تصریح کرد:اکنون کشورهای غربی مانند انگلیس و آرژانتین نیز به چوگان با نگاه ویژه می‌پردازند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه برای ساخت میدان چوگان در اصفهان زمینی ۵۰ هکتاری را در نظر گرفته‌ایم گفت:به دنبال عملیاتی کردن اهداف خود در ساخت این میدان هستیم که از هیات چوگان اصفهان نیز می‌خواهیم قطعاً این موضوع را پیگیری کنند.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس میراث ناملموس بیان کرد: یکی از این میراث قطعاً چوگان است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

خوشحالیم که در زادگاه چوگان جهان حضور داریم

دکتر ریچارد تاماس خلیل رئیس فدراسیون جهانی چوگان نیز در این دیدار ضمن تشکر از شهردار اصفهان بابت برگزاری این نشست گفت: خوشحالیم که در زادگاه چوگان جهان حضور داریم؛ این میهمانی برای ما خوشایند است و به همین منظور از شهردار اصفهان مراتب تقدیر خود را اعلام می‌کنم.

ریکاردو نیکولاس موری رئیس فدراسیون چوگان آرژانتین و مسئول برگزاری جام سفرا در فدراسیون جهانی چوگان در این نشست اظهار داشت:ایران به عنوان مهد تولد چوگان است و کشورهای دیگر درصدد ثبت این رشته به نام خود هستند که سابقه‌ای بیشتر از ۱۵۰ سال در این رشته ندارند.

وی افزود: از ایران که میزبانی مسابقات سفرا را برعهده دارد نیز تشکر می‌کنم و حضور در اصفهان نیز برای ما اتفاقی خوب بود.

جورج ریچارد دیل رئیس کمیته بین المللی فدراسیون جهانی تأکید کرد: ورزش چوگان راهی برای تکمیل دوستی و ارتباط بین کشورهاست. این ورزش بین المللی است و در تمام ایام مشغول به این بازی بوده‌ام. من ایران را مرکز چوگان در خاورمیانه می‌دانم و معتقدم این دیدار فرصت ویژه ای است تا از طریق چوگان به دوستی‌های خود بیفزاییم.

اداره ارتباطات رسانه ای

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.