ضرورت پراکندگی فضاهای فرهنگی اجتماعی شهرداری در چهار منطقه
شهردار کرمان در جمع خبرنگاران تأکید کرد:

ضرورت پراکندگی فضاهای فرهنگی اجتماعی شهرداری در چهار منطقه...

تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

سرویس خبر: اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان

شهردار کرمان گفت: مسایل فرهنگی اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
سیدمهران عالم‌زاده در نشست خبری که با حضور محمدعلی جوشایی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، با موضوعات فرهنگی اجتماعی برگزار شد، به وضعیت اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی اهمیت مسایل فرهنگی و اجتماعی و اجرای برنامه‌های مختلف برای افزایش نشاط و شادابی مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است.
وی با اشاره به توسعه‌ی فضاهای فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، بر توازن در پراکنش این فضاها تأکید کرد و گفت: در راه‌اندازی فضاهای فرهنگی اجتماعی شهرداری ازجمله فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ، باید در چهار منطقه توازن وجود داشته باشد.

آماده‌سازی فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ جدید
شهردار کرمان به آغاز آماده‌سازی برخی فضاهای فرهنگی اجتماعی در شهر کرمان اشاره کرد و با بیان این‌که اعتقادی به کلنگ‌زنی نداریم، گفت: پس از این‌که این فضاهای فرهنگی اجتماعی آماده بهره‌برداری شدند، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
عالم‌زاده افزود: نوع نگاه به عملکرد این فضاها نیز متفاوت است و عملکرد آن‌ها به سمت آموزش‌های شهروندی و تعاملات اجتماعی خواهد رفت.
وی به پیاده‌راه شدن برخی معابر و فضاهای شهری اشاره کرد و گفت: با پیاده‌راه کردن برخی فضاهای شهری، می‌توانیم به فعالیت‌های فرهنگی هنری در این فضاها بپردازیم و تعاملات اجتماعی را در نقاط مختلف شهر به‌وجود بیاوریم.

میدان شورا پیاده‌راه می‌شود
شهردار کرمان در همین راستا به پیاده‌راه کردن میدان توحید و میدان شورا اشاره کرد و گفت: طرح پیاده‌راه میدان توحید از گذشته در دستور کار بوده و پیاده‌راه میدان شورا هم در طرح‌های بالادستی دیده شده که در دستور کار قرار دارد.
عالم‌زاده به پیاده‌راه کردن میدان شهدا هم اشاره کرد و گفت: به‌دلیل مشکلات ترافیکی و مسایلی که در زمینه‌ی حمل‌و‌نقل در میدان شهدا وجود دارد، از مشاور درخواست کردیم در این رابطه بیشتر مطالعه کند.
وی افزود: در طرح‌های بالادستی، برخی محورها و خیابان‌ها نیز باید به پیاده‌راه تبدیل شوند که این مهم به‌صورت تدریجی در دستور کار قرار دارد.

تبدیل‌شدن برخی معابر به پیاده‌راه در ایام مختلف
شهردار کرمان ادامه داد: برخی معابر نیز در ایام مختلف به فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی اختصاص پیدا خواهد کرد تا به‌جای این‌که مردم با خودرو در این معابر حرکت کنند، پیاده در این معابر حضور پیدا کرده و از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی بهره‌مند شوند.
عالم‌زاده با بیان این‌که از ظرفیت سایر نهادهای دولتی نیز برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی استفاده خواهیم کرد، گفت: هم‌چنین سایر دستگاه‌های دولتی نیز می‌توانند از فضاهای موجود شهرداری برای اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی استفاده کنند که هم‌اکنون در این رابطه بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی تعامل خوبی با شهرداری کرمان دارند.

پارک گردشگری؛ فضایی متفاوت برای تعاملات اجتماعی
شهردار کرمان به ساخت پارک گردشگری در شهر کرمان اشاره کرد و گفت: پارک گردشگری که ساخت آن در سال‌جاری از محل بودجه‌های استانی آغاز خواهد شد، می‌تواند فضایی متفاوت برای تعاملات اجتماعی باشد.
عالم‌زاده افزود: بیشترِ پارک‌های شهر، پارک‌های محله‌ای محسوب می‌شوند، اما پارک گردشگری که ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و قرار است ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر هم به آن اختصاص پیدا کند، با کاربری‌هایی متنوع که جاذب گردشگر هستند، پارک متفاوتی در جنوب‌شرق کشور خواهد بود.

آغاز مرمت خانه شهر
وی در خصوص مرمت خانه شهر هم گفت: بودجه‌ی مرمت خانه شهر در شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شده و کار مرمت این مجموعه به‌صورت تدریجی آغاز خواهد شد.
شهردار کرمان با بیان این‌که کار مرمت خانه شهر از سالن این مجموعه شروع شده است، گفت: مرمت خانه شهر نیازمند جابه‌جایی شورای اسلامی شهر است که با انتقال شهرداری کرمان به ساختمان جدید و استقرار شورای اسلامی شهر در ساختمان فعلی شهرداری، کار مرمت خانه شهر سرعت بیشتری خواهد گرفت.

ضرورت اجرای طرح اتاف برای پروژه‌های شهری
عالم‌زاده بر اجرای طرح اتاف (ارزیابی تأثیرات اجتماعی فرهنگی) برای پروژه‌های شهری هم تأکید کرد و گفت: در پروژه‌ی میدان شهدا از مشاور خواستیم طرح اتاف این پروژه را آماده کند؛ ضمن این‌که اجرای طرح اتاف پیاده‌راه‌سازی میدان شورا را نیز می‌توان به دانشگاه شهید باهنر واگذار کرد.
شهردار کرمان در خصوص خواهرخواندگی شهرداری کرمان با دیگر شهرهای دنیا هم گفت: شهرداری‌ها تنها نهادی هستند که می‌توانند به‌طور مستقیم با دنیا ارتباط داشته باشند که در این رابطه چند جلسه با نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان و اتاق بازرگانی داشته‌ایم و موضوع را مطرح کرده‌ایم.
عالم‌زاده در عین حال بیان کرد: این‌که روی کاغذ با یکی از شهرهای دنیا خواهرخواندگی اعلام شود، اما هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته باشد، فایده‌ای ندارد؛ باید ببینیم چقدر می‌توانیم با آن شهر تعامل داشته باشیم.
وی در رابطه با تاریکی معابر شهر با بیان این‌که شهرداری متولی روشنایی معابر شهر نیست، گفت: روشنایی معابر شهر به‌عهده‌ی شرکت توزیع نیروی برق شمال است، اما هم‌چنان که شهرداری به‌دلیل کمبود منابع مالی و گستردگی شهر در خدمت‌رسانی با مشکل مواجه است، این شرکت هم احتمالاً در تأمین منابع برای روشنایی مطلوب معابر با مشکل روبه‌روست.

مطالعه‌ی ایجاد محورهای دوچرخه‌سواری با کارکرد حمل‌و‌نقل
شهردار کرمان به مشارکت شهرداری با بخش خصوصی برای ایجاد محور دوچرخه‌سورای در بولوار جمهوری‌اسلامی اشاره کرد و گفت: این محور دوچرخه‌سورای، کارکرد تفریحی و حمل‌و‌نقل خواهد داشت.
عالم‌زاده افزود: ایجاد محورهای دوچرخه‌سواری با کارکرد حمل‌و‌نقل، از اهمیت بیشتری برخوردار است که در این رابطه مطالعات در حال انجام است.
وی ادامه داد: ایجاد محورهای دوچرخه‌سورای با کارکرد حمل‌و‌نقل، زمان‌بر است و نیاز به زیرساخت‌های لازم دارد.

شهرداری‌ها از ورود به ورزش حرفه‌ای منع شده‌اند
شهردار کرمان در رابطه با ورود شهرداری به ورزش حرفه‌ای هم تصریح کرد: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، شهرداری‌ها را از ورود به ورزش حرفه‌ای منع کرده است؛ ضمن این‌که من هم اعتقاد دارم ورزش حرفه‌ای باید توسط نهاد مربوط به آن دنبال شود و وظیفه‌ی شهرداری، پرداختن به ورزش همگانی است.
عالم‌زاده به شفافیت در شهرداری کرمان هم اشاره کرد و گفت: تا یک‌ماه آینده سایت شفافیت شهرداری کرمان بارگذاری می‌شود و تمام اطلاعات مالی و طرح‌های شهرداری روی این سایت قرار خواهد گرفت تا تمام شهروندان در جریان مسایل مختلف شهرداری کرمان قرار بگیرند.

تغییر رویکرد نشریه کرمان‌شهر
وی در رابطه با فعالیت نشریه کرمان‌شهر هم گفت: از روز نخست که وارد شهرداری کرمان شدم، اعتقاد داشتم نشریه کرمان‌شهر نباید با دیگر نشریات رقابت کند و باید به موضوعات مرتبط با شهر بپردازد؛ ضمن این‌که باید تجربیات خوب کشور و دنیا در حوزه‌ی شهری را نیز مطرح کند.
شهردار کرمان افزود: آقای جوشایی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، در رابطه با تغییر رویکرد و نحوه‌ی فعالیت نشریه کرمان‌شهر، برنامه‌هایی در دستور کار دارند.

چاپ چاپ