نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در اصفهان افتتاح شد
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - اخبار شهرداری ها

نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در اصفهان افتتاح شد

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

با نگاه ویژه به موضوع محیط زیست؛
نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در اصفهان افتتاح شد

نمایشگاه ورد پرس فتو، منتخب عکس های عکاسان مطبوعاتی جهان در سال های ٢٠١۶ تا ٢٠١٨ در موزه هنرهای معاصر شهرداری اصفهان افتتاح شد و تا ۸ بهمن در این محل دایر است.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، سفیر هلند در ایران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در اصفهان که نگاه ویژه ای به مسائل محیط زیستی و اجتماعی دارد، گفت: ایران و هلند به جنگ لکه های نفتی در خلیج فارس می روند.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، یاپ ورنر سفیر هلند در ایران در افتتاحیه نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در اصفهان با اشاره به اینکه باعث افتخار من است که دومین نمایشگاه “ورلدپرس” در ایران بعد از تهران در شهر اصفهان برگزار می شود، اظهار کرد: این نمایشگاه فرصت بزرگی است تا عکس های عکاسان مطبوعاتی جهان طی سه سال گذشته را در اصفهان به نمایش بگذاریم.
وی با بیان اینکه مسائل محیط زیستی همه دولت ها را این روزها درگیر خود کرده است، افزود: عکس هایی که از برخی مشکلات محیط زیستی از سوی عکاسان ثبت شده است باعث می شود تا عمق فاجعه را در قلب هایمان احساس کنیم.
سفیر هلند در ایران تصریح کرد: ژورنالیسم محیط زیست می تواند مسئولین دولت ها، شرکت ها و شهروندان در قبال محیط زیست را یادآور شود و آنها را تشویق به اقدام کند.
وی با اشاره به اینکه دولت های ایران و هلند در این زمینه تشریک مساعی می کنند و این مسئله جای خرسندی دارد، اظهار کرد: ما با هم به جنگ لکه های نفتی در خلیج فارس می رویم، فاضلاب را برای استفاده مجدد در کشاورزی تصفیه و یا مواد زائد را به نحوی پایدار بازیافت می کنیم.
ورنر افزود: فناوری های نوین مورد استفاده در شرکت های هلندی راه حل مناسبی برای مشکلات روزافزون دفع مواد زائد ارائه می دهند.
وی بیان کرد: علاوه بر آگاهی رسانی محیط زیستی، عکاسان مطبوعاتی چالش های اجتماعی در کشورهای مختلف را به تصویر می کشند.
سفیر هلند اظهار کرد: در برخی کشورهای غربی چالش های فراوانی در خصوص نژادپرستی و کرامت انسانی در جریان است که عکس های مطبوعاتی در این زمینه می تواند به بهبود فرآیندهای اجتماعی کمک کند.
نمایشگاه بنیاد ورلدپرس فوتو در ۴۵ کشور برگزار می شود
در ادامه این مراسم، ایون شیا، نماینده و مدیر نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” با اشاره به اینکه خوشحالم که نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” اکنون در حضور مردم اصفهان برگزار می شود، گفت: بنیاد “ورلدپرس فوتو” بستری برای روایت عکس های عکاسان خبری فراهم می کند و قدردانی لازم را از آنها دارد.
وی بیان کرد: آنچه در نمایشگاه اصفهان به نمایش گذاشته شده است، مجموعه ای از برندگان جوایز عکاسی “ورلدپرس فوتو” در سه سال گذشته است.
نماینده و مدیر نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در ایران ادامه داد: از زمان تشکیل این بنیاد در سال ۱۹۵۵ ما هر سال مسابقه عکس برگزار کرده ایم و شرکت در این مسابقات برای عکاسان حرفه ای از سراسر جهان آزاد است.
وی با بیان اینکه در سال نخست برگزاری تقریبا ۳۰۰ عکس به دستمان رسید اما از سال ۱۹۵۵ تعداد عکس ها بیشتر و بیشتر شده است، گفت: در سال های اخیر حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار عکس در سال به ورلدپرس فوتو ارسال می شود.
ایون شیا افزود: به منظور انتخاب بهترین عکس ها هیات داوران مستقلی متشکل از حرفه ای ترین عکاسان دنیا تشکیل داده ایم.
وی بیان کرد: بنیاد ورلدپرس فوتو نمایشگاهی از عکس را در ۴۵ کشور به نمایش می گذارد که برندگان آن از میان عکاسان خبری سراسر جهان انتخاب می شود.
هر عکس نمایشگاه “ورلوپرس فوتو”، نوری است که بر تاریکی های جهان می تابد
مهدی قاسمی، دبیر اجرایی نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در ایران نیز در ادامه با اشاره به اینکه انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران در سال های اخیر در برگزاری نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در ایران نقش مهمی داشته است، اظهار کرد: جامعه عکاسان ایران در نیم قرن اخیر رشد فراگیری داشته است به طوریکه با دریافت بیش از ۱۰ جایزه از “ورلدپرس فوتو” تبدیل به یکی از پرافتخارترین جوامع عکاسی شده است.
وی ادامه داد: هر عکسی از نمایشگاه “ورلد پرس فوتو”، نوری است که بر تاریکی های جهان تابیده است و برگزاری نمایشگاه این بنیاد در اصفهان با افتخار و با همکاری سخاوتمندانه شهرداری و اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان بوده است.
دبیر اجرایی نمایشگاه “ورلدپرس فوتو” در ایران افزود: همراهی عکاسان اصفهانی برای برگزاری این نمایشگاه قابل توجه بوده است و این همیاری و تعامل سبب شد تا بسیاری از مسائل مرتفع شود.
همچنین در این افتتاحیه مهدی تمیزی، مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با بیان اینکه این نمایشگاه، نمایشگاهی از تاریخ جهان است که قدرت عکس را به رخ می کشد، افزود: عکاسان خبری هنر خود را بدون دستکاری و با واقع گرایی منتشر می کنند.
وی ادامه داد: عکاسی خبری یکی از مصادیق بارز هنر معاصر است که می تواند مسائل محیط زیستی را به تصویر بکشد.
مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان افزود: موزه هنرهای معاصر و شهرداری اصفهان به عنوان حامی رویدادهای این موزه تلاش دارد تا از همه توان خود برای به تصویر کشیدن این مسائل و هنر عکاسان استفاده کند.
گفتنی است این نمایشگاه پس از نزدیک به دو دهه اوایل امسال در تهران برگزار شده و اکنون با حمایت شهرداری اصفهان، در اصفهان برگزار شده است.

چاپ چاپ