مشارکت بخش خصوصی در پروژه های تهران سود اقتصادی به همراه دارد
شهردار تهران گفت:

مشارکت بخش خصوصی در پروژه های تهران سود اقتصادی به همراه دارد...

تاریخ انتشار: 02 جولای 2014 - اخبار, اخبار شهرداری ها, اختصاصی
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار تهران گفت: این نوید را به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی داریم که هر گونه سرمایه گذاری در اجرای پروژه های شهر سود و منافع اقتصادی برای آنها به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران به نقل از “تهران سما”، محمد باقر قالیباف در حاشیه نشست مشترک اتاق بارزگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با شهرداری تهران که منجر به عقد قرارداد بین این دو سازمان شد؛ با بیان این مطلب افزود:بحث هایی که در دومین جلسه مشترک مورد بررسی دو طرف قرار گرفت موضوعات سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بین شهرداری تهران و مجموعه بخش خصوصی در مسائل و زمینه های مختلف بود.
شهردار تهران گفت: شهرداری تهران در حوزه های مختلفی فعال است به عنوان مثال در حوزه پسماند شهرداری تهران در سال‌های اخیر ورود جدی داشته است. تبدیل کردن روزانه ۸۰۰۰ تن زباله به انرژی یکی از موضوعات مدیریت شهری است و یا مساله حمل و نقل عمومی در شهر تهران یکی از دغدغه‌های شهرداری تهران در دو بحث حمل و نقل ریلی و غیر ریلی به شمار می‌رود که بخش خصوصی نیز می تواند در این حوزه نیز ورود جدی داشته باشد.
قالیباف با اشاره به سایر جنبه های ورود بخش خصوصی به مسائل شهری تهران ادامه داد: موضوعاتی مانند جابه جایی ، اوقات فراغت، ساخت شهربازی‌ها و یا مسائلی مانند توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند فروشگاه‌های شهروند به شکل مدرن، ساخت هتل در شهر و یا ایجاد مراکز نمایشگاهی از مباحث مهم در شهر تهران به شمار می رود که همکاری بخش خصوصی را برای توسعه و رونق این طرح ها و موضوعات نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه در تفاهم نامه‌ بین شهرداری تهران و اتاق بازرگانی ایران به تمامی این موضوعات تاکید شده است، یادآور شد: امیدواریم که فعالان اقتصادی با ایجاد این همکاری بتوانند به شهروندان تهران و توسعه پایدار پایتخت کمک کنند. فعالان بخش خصوصی باید به این مساله توجه داشته باشند که هرگونه مشارکت در این بخش‌ها منافع اقتصادی نیز برای آنها به دنبال خواهد داشت.
شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه در کلانشهری همچون تهران موضوعات دیگر نیز نیاز به مشارکت فعالان اقتصادی دارد، بیان کرد: البته در کنار این مسائل بحث هایی مانند اشتغالزایی و ایجاد بنگاه های کوچک، توجه به بحث معماری شهر تهران با رویکرد اسلامی و ایرانی طبیعا از موضوعات مهمی است که در این تفاهم نامه نیز به آن اشاره شده است.
وی تاکید کرد: تمامی موضوعات این تفاهم نامه قرار است که با همکاری دو طرفه در مدت ۵ سال اجرایی شود.
قالیباف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر روند خصوصی سازی در مجموعه مدیریت شهری تهران درسال‌های اخیر نیز بیان کرد: در یک دهه اخیر شهرداری تهران در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی فعالیت های مدیریت شهری تلاش های زیادی انجام داده است به عنوان مثال عمده فعالیت های بخش مدیریت پسماند شهر تهران توسط بخش خصوصی در حال انجام است. همچنین در بخش حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوسرانی نیز شاهد این مساله هستیم که ۷۰ درصد از این حوزه نیز به بخش خصوصی واگذار شده است. البته در نظر داریم که در حوزه مترو در بخش ساخت مترو نیز از حضور بخش خصوصی استفاده کنیم. اما در مجموع باید به این مساله باید اشاره کنم که تمامی کارهای عمرانی شهر تهران به طور کامل توسط بخش خصوصی اجرا می شود.
شهردار تهران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تهران گنجایش افزایش جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر را دارد؟یادآور شد: ما باید به گونه ای عمل کنیم که جلوی افزایش جمعیت را در کلانشهری همچون تهران بگیریم. به عبارت دیگر افزایش جمعیت در تهران به معنای عقب افتادگی از پیشرفت و توسعه پایدار در پایتخت است از سوی دیگر تهران نیز نمی تواند مشکلات و آسیب‌های اجتماعی که ناشی از افزایش جمعیت و حاشیه‌نشینی است؛ بیش از این تحمل کند.
وی ادامه داد: البته کنترل جمعیت و جلوگیری از توسعه بیش از اندازه شهرنشینی در تهران یکی از چشم‌اندازهای مهمی است که در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران به آن اشاره شده است. به همین خاطر مساحت ۷۴۰ کیلومتری که تا قبل از تصویب طرح جامع و تفصیلی شهر تهران داشت و حریم این کلانشهر را نیز به واسطه توسعه حاشیه نشینی تحت الشعاع قرار داده بود به ۶۴۰ کیلومتر کاهش پیدا کرد.
قالیباف اظهار کرد:اعتقاد داریم که جمعیت تهران بر مبنای افق چشم انداز ۱۴۰۴ نباید به بیش از ۱۰٫۵ میلیون نفر افزایش پیدا کند. چرا که شهر تهران و حاشیه آن بیش از ۲۳ درصد از جمعیت کل کشور را در خود جای داده است.این بدان معناست که این کلانشهر توان مشکلات زیست محیطی از نظر آلودگی هوا و خاک را به دلیل افزایش جمعیت نخواهد داشت.
شهردار پایتخت با تاکید بر اینکه افزایش بیش از ظرفیت جمعیت در این کلانشهر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را برای شهروندان و ساکنانش به دنبال خواهد داشت، گفت: تمامی این آینده نگری ها در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران دیده شده است هرچند شورای عالی شهرسازی در دولت قبل طی مصوبه ۸ بندی پیش بینی کرده بود که جمعیت تهران می تواند به ۱۲ میلیون نفر نیز برسد اما همان زمان نیز کارشناسان و مجموعه مدیریت شهری تهران با این افزایش جمعیت مخالف بود.در دوره کنونی نیز به دنبال این هستیم تا جمعیت شهر تهران را تا سقف ۱۰ میلیون نفر در افق ۱۴۰۴ نگاه داریم.
محمد باقر قالیباف در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر صحبت های اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه شهردارها نباید درآمد پایدار خود را بر مبنای دریافت عوارض و موضوعاتی مانند تراکم فروشی و فروش مجوز ساخت متمرکز کنند چرا که این اقدام شهرداری موجب افزایش جمعیت در تهران می شود، گفت: در روز همایش جامع مهندسان ایران به این مساله اشاره کردم که درآمد پایدار یکی از معضلات شهرداری ها به شمار می رود این در حالی است که دولت نیز در رفع این مشکل مسئول است. در واقع دولت باید نسبت به حل این مساله چاره اندیشی کند چرا که هنوز مشخص نیست که محل درامد پایدار شهرداری هایی که باید مستقل از دولت عمل کنند؛ کجاست. در واقع اگر دریافت عوارض ازشهروندان کفاف هزینه‌های شهرداری ها را نمی دهد باید دولت شهرداری ها را در حال این مشکل یاری کند.
وی ادامه داد: در همان جلسه نیز به دولت اعلام کردم که اگر دولت امروز به ما ابلاغ کند که ساخت و ساز مسکونی را در شهر تهران متوقف کنیم، بنده به عنوان شهردار تهران آماده ام که هیچ گونه مجوز ساخت و ساز در شهر تهران برای شهروندان صادر نکنم.

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.