استقلال مالی شهرداریها در بودجه سال ۹۸
محمد رضا عارف رییس مجمع نمایندگان تهران

استقلال مالی شهرداریها در بودجه سال ۹۸

تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

استقلال مالی شهرداریها در بودجه سال ۹۸
محمد رضا عارف رییس مجمع نمایندگان تهران در نخستین نشست کمیته هماهنگی مدیریت شهری که با حضور پیروز حناچی رئیس مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران برگزار شد، بر استقلال مالی شهرداریها در بودجه سال ۹۸ دولت تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل مجمع کلانشهرها، حناچی در ابتدای نشست که جمعی از نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس و نمایندگانی از مجمع شهرداران کلانشهرها و شورای عالی استانها نیز حضور داشتند بر حفظ کارآمدی شهرداریها در رفع مشکلات زیست محیطی و ایجاد زیرساخت های خدمات شهری خصوصا توسعه حمل و نقل عمومی و ریلی درون شهری و حومه در لایحه بودجه سال ۹۸ اشاره کرد و خواستار اعمال اصلاحات قانونی در این لایحه شد .
شهردار تهران با بیان ایرادات این لایحه ، موضوعاتی چون عوارض شهرداری ها و دهیاریها ، موانع انتشار اوراق مشارکت از سوی شهرداری ها و مشکلات آنها برای تضمین استفاد ه از فاینانس و تامین قیر مورد نیاز برای آسفالت معابر شهری را تشریح کرد .
حناچی در ادامه با بیان اینکه شهرداریهای کشور طبق قوانین و مقررات وضع شده همواره به صورت خودگردان و از محل عوارض و بهای خدمات دریافتی از شهروندان و برخی از پرداخت های انتقالی مشترک همچون ارزش افزوده و کمک های موردی دولت اداره می شوند افزود: از این جهت ضروری است دولت در لوایح بودجه سنواتی حداقل منابع مورد نیاز مدیریت شهری را پیش بینی و اجرای برنامه های توسعه زیر ساخت ها و نگهداشت شهرها را تسهیل کند.
وی درخاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد با تعامل و هماهنگی مثبتی که مجمع شهرداران کلانشهرها با نمایندگان مجلس و شورای عالی استانها برقرار کرده است و با توجه به فرصت اندک باقی مانده ، ایرادات و موانع مرتبط با شهرداری ها در لایحه بودجه ی سال آینده از طریق کمیسیون تلفیق مجلس اصلاح و بازبینی شود.

عارف تاکید کرد: لزوم نگاه روشنفکرانه دولت به استقلال مالی شهرداری ها
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت در فضای کنونی باید نگاه روشنفکرانه ای به استقلال مالی شهرداری ها داشته باشد .
وی به نمایندگان کمیسیون تلفیق توصیه کرد در چارچوب اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی برتقویت بخش خصوصی در کشور و کم کردن تصدی‌گری دولت ، نگاه کارشناسانه ای به اصلاح و بازبینی بودجه در جهت تقویت و تحکیم جایگاه شوراها و شهرداریها داشته باشند.
وی خواستار همسویی دولت، مجلس و مدیریت شهری در راستای حل مشکلات مردم شد و افزود: حق مردم بزرگوارمان است که حداقل‌های زندگی شرافتمندانه برای آنان فراهم شود و در این خصوص وظیفه مدیریت شهری بسیار سنگین است.
وی با بیان اینکه دولت‌ها تمایلی به واگذار کردن مسئولیتهای خود ندارند، تصریح کرد: آقای روحانی باید ایثارگرایانه زمینه تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری را در دولت فراهم کند.
رئیس مجمع امید از طولانی شدن تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برخی موازی کاری‌ها در اداره شهر مانع خدمت‌رسانی مطلوب به مردم است این درحالی است که شهرداران باید مسئولیت اداره شهر را به عهده بگیرند.

چاپ چاپ