تلاش مدیریت شهری فعلی بازگرداندن شهرداری از استراتژی “دولت شهر” به ماموریت های ذاتی است
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - اخبار شهرداری ها, اختصاصی

تلاش مدیریت شهری فعلی بازگرداندن شهرداری از استراتژی “دولت شهر” به ماموریت های ذاتی است...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

نخستین جلسه آموزشی برگزیدگان آزمون طرح پرورش یکصد کارشناس منابع انسانی با حضور معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در تالار آیینه ساختمان شهرداری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی، ابراهیم شیخ ضمن حضور در این جلسه گفت : در دنیای امروز نقش منابع انسانی تغییر پیدا کرده است و رویکردهای نوینی که امروزه در این حوزه به آن می پردازیم موجب شده تا مدیریت منابع انسانی بعنوان یکی از مهم ترین ارکان علم مدیریت به شمار آید.
وی افزود: سیر تکاملی منابع انسانی از انقلاب صنعتی تا کنون به چهار مرحله تقسیم می شود که در ابتدای آن منابع انسانی یک نقش کنترل کننده کارگر و کارگزین را برعهده داشت و پس از جنگ جهانی دوم با تغییر ماهیت حوزه منابع انسانی، تبدیل به یک واحد حامی و مطالبه گر کارگران شد.
شیخ ادامه داد: از سال ۱۹۷۰ به بعد با تشدید رقابت میان بنگاه ها و سازمان ها، رمز موفقیت سازمانی از تولید انبوه به سمت خلاقیت و نوآوری تغییر ماهیت می دهد و مبنای موفقیت یک سازمان، میزان خلاقیت در ارائه ی خدمات و تولید محصولات می شود که در اینجا منابع انسانی به خود نقش توسعه دهندگی می گیرد و جایگزین رویکردهای گذشته می شود. البته این پایان ماجرا نبود و از سال ۲۰۰۰ میلادی نقش منابع انسانی مجدداً به طور قابل ملاحظه ای تغییر یافته و از سمت منافع کارکنان به سمت منافع سازمانی حرکت می کند. در این رویکرد منابع انسانی شریک سازمان است و می تواند برای سازمان در حین ایفای نقش استراتژیک کسب و کار، ارزش آفرین باشد.
شیخ با اشاره به اینکه امروز نقش استراتژیک منابع انسانی شهرداری تهران این است که شهر را بهره ور تر اداره کنید، افزود: از موضوعات مهمی که در بخش منابع انسانی باید به آن اشاره داشت، ابعاد ساختاری و سازمانی است که بیان کننده ویژگی های درونی سازمان و میزان کار و فعالیتی است که در قالب تعداد سطوح سازمانی، سلسله مرانب سازمانی، مشاغل و موقعیت جغرافیایی دسته بندی می شود و باید بگوییم که شهرداری تهران به علت برخورداری از مشاغل متعدد، سطوح سازمانی زیاد و پراکندگی جغرافیایی یکی از پیچیده ترین سازمان های کشور به شمار می رود.
وی افزود: ابعاد محتوایی سازمان نیز نقش تعیین کننده ای در موفقیت سازمان دارد که شامل اندازه، تکنولوژی، محیط، اهداف و استراتژی های سازمان است و ما با بررسی و مطالعه ده شهرداری بزرگ دنیا به این نتیجه رسیدیم که ماموریت های ما با حجم نیروی انسانی همخوانی ندارد.
معاون شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حجم فعالیت های شهرداری در دوره های گذشته و مقایسه ی آن با فعالیت های فعلی گفت: در گذشته مبنا بر این بوده که اهداف و استراتژی های شهرداری در تراز “دولت شهر” اجرایی شود که با توجه به بودجه اندک اداره شهر تهران و فعالیت های موازی با سایر نهادها اساساً بنای غلط محسوب می گردید و ما تلاش می کنیم با برنامه ریزی صحیح آن را به ماموریت های خود بازگردانیم و نباید فراموش کنیم که ما بابت ماموریت ها و اهدافمان از مردم عوارض و مالیات می گیریم و موظفیم بر آن اساس به مردم خدمات ارائه دهیم.
شیخ در ادامه با مطرح کردن بحث چابک سازی بعنوان یکی دیگر از ضرورت های سازمان های موفق افزود: سازمان های متعالی، سازمان هایی هستند که سالانه درصدی از نیروهای آن خارج شده و درصدی نخبه به آن ورود پیدا می کنند؛ اما این امر بدون در نظر گرفتن مقتضیات انسانی، اقتصادی و شرایط محیطی کشور ما امکان پذیر نمی باشد و ما بر همین اساس رویکردهای بازنشستگی در موعد مقرر، طرح های انگیزشی برای بازنشستگی زودتر از موعد، فعال کردن سیستم های انضباطی و نظام ارزیابی عملکرد را در دستور کار خود قرار دادیم.
وی تصریح کرد: در دوره مدیریت شهری جدید بر اساس تعهدی که به شهروندان داشتیم کاهش بیش از دوهزار نفر از نیروی انسانی شهرداری تهران با سازو کارهای انگیزشی و مبتنی بر ارزیابی عملکرد را اجرا و از سویی دیگر تنها حدود ۲۰۰ نفر را وارد مجموعه شهرداری کردیم که نزدیک به ۷۰ درصد آن در سطوح مدیریتی کلان بوده و جالب است بدانید در این تعداد ۱۱٫۵ درصد دارای مدرک دکتری بودند که نشان دهنده افزایش ۳۰ برابری رشد مدرک تحصیلی دکتری در شهرداری تهران است؛ یعنی چهار نفر به ازای هزار نفر از کارکنان و باید تلاش کنیم تا نیروهای خود را در آینده به سمت کیفی تر شدن و تخصص گرایی سوق دهیم.
در این جلسه سید مرتضی میر پور، مدیرکل اداره آموزش و برنامه ریزی شهرداری تهران به بیان قوانین و روند اجرایی این دوره آموزشی پرداخت و شاخص های سنجشی اعم از حضور و غیاب دانش پذیران، نحوه محاسبه نمرات پایانی، میزان فعالیت کلاسی و چگونگی درج مقاله در مجلات isi را تشریح کرد.
میرپور ضمن تشریح روند اجرای مراحل آزمون طرح یکصد کارشناس برتر که با مجریگری و نظارت دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، گفت: حضور تعدادی از کسانیکه پیش بینی بی عدالتی در اجرای اینگونه طرح ها را داشتند در بین منتخبین، نشان از عادلانه بودن آزمون دارد و فضای باز و آزاد در جهت اعلام نقدهای صریح و رودرو دلیل متقنی است بر فضای آزاد گفتمان از سوی معاونت منابع انسانی و مدیریت شهری فعلی؛ لذا امیدواریم با تداوم این طرح و اجرای آن در سایر حوزه های تخصصی، امکان پرورش و تزریق نیروهایی متخصص در زمینه های مختلف به سازمان را ایجاد نماییم.

چاپ چاپ