افتتاح مرکز بازیافت چوب و سرشاخه های فضای سبز در منطقه ۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - اخبار شهرداری ها

افتتاح مرکز بازیافت چوب و سرشاخه های فضای سبز در منطقه ۲...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

اولین مرکز تولید کود آلی از زائدات فضای سبز و سرشاخه های درختان منطقه ۲ با حضور یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست، عبدلی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند، عطایی مدیر کل امور خدمات شهری، معاونین خدمات شهری مناطق ۲۲ گانه و رسول کشت پور شهردار منطقه دو افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو، رسول کشت پور شهردار منطقه ۲ در حاشیه این مراسم گفت: در گذشته)گود خیابان جلال آل احمد ) یکی از محل های جمع آوری زائدات در منطقه دو بود که مشکلات عدیده ای چون دپوی نازیبای ضایعات و سرشاخه ها، تبدیل شدن به محل زیست جانوران موذی و ایجاد کانون آلودگی و امکان انتشار بیماری ها را به وجود آورده بود. به همین منظور شهرداری منطقه دو با پاکسازی این محل و تبدیل آن به مرکز بازیافت چوب و سرشاخه های حاصل از هرس درختان، یک معضل زیست محیطی را به یک فرصت زیست محیطی تبدیل کرد.

رسول کشت پور در ادامه افزود: با استقرار دو دستگاه چیپر مخصوص خرد کردن سرشاخه ها در این محل، تمامی سرشاخه های فضای سبز موجود پس از خرد شدن به سیلوهای پارکی منتقل می شوند و سپس با افزودن کود دامی به این زائدات و دفن آنها در زمین با مراقبت یکساله کود با کیفیت کشاورزی تولید می شود.

وی خاطر نشان کرد: تبدیل زائدات فضای سبز و سرشاخه ها به کودآلی علاوه برحذف هزینه های قبلی انتقال ودفن زائدات، باعث ارتقاء و غنی سازی خاکهای فضای سبز منطقه دو می شود.

کشت پور در ادامه اظهار داشت : تمامی مکان های موقت دپوی لجن و سرشاخه و نخاله های ساختمانی در سطح منطقه ۲ تعطیل شده اند و با پاکسازی این مکان ها از آنجا به عنوان فضایی برای تولید کود آلی استفاده می شود.

یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران نیز طی سخنانی افزود: هر ساله معضل سرشاخه های ناشی از هرس درختان و گیاهان فضای سبز در همه مناطق شهر تهران حجم بالایی از پسماند را تولید می کند که علاوه بر پر کردن مراکز دفن زباله شهری چون مرکز آراد کوه ،باعث ایجاد آلودگی بصری و تحمیل هزینه های سنگین حمل و نقل به شهرداری شده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران خاطر نشان کرد: مدیریت شهری در قبال محیط زیست مسئول است و با انجام چنین اقداماتی می توان معضلات زیست محیطی را به فرصتی برای سودآوری و درآمد زایی در شهرداری تبدیل کرد.

یزدانی با بیان اینکه شهرداری منطقه دو به عنوان منطقه پایلوت اجرای بسیاری از طرح های تازه در زمینه خدمات شهری می باشد گفت : منطقه دو در این دوره نسبت به انجام کارهای تازه اقدامات خوبی انجام داده است و افتتاح اولین مرکز بازیافت چوب و سرشاخه های فضای سبز منطقه ۲، یکی دیگر از کارهای مفید و ارزشمند این منطقه می باشد که باعث شده است ظرف مدت زمان کوتاهی میزان انتقال سرشاخه ها به مرکز بازیافت آراد کوه از ۸۰۰۰ تن به ۲۰۰۰ تن کاهش یابد .

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در پایان افزود: حوزه خدمات شهری تمامی مناطق می بایست عزم خود را جزم کرده و نسبت به انجام کارهای نوآورانه برای ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان تلاش کنند و در آستانه سال جدید با ایجاد فضای زیبای شهری در دید و بازدید های نوروزی موجب شادی و نشاط شهروندان شوند.

چاپ چاپ