احداث یکی از پایانه های بزرگ شهر در بخش غرب اصفهان
مدیر منطقه 13 شهرداری اصفهان خبر داد:

احداث یکی از پایانه های بزرگ شهر در بخش غرب اصفهان

تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان گفت: تملک و اجرای فاز اول پایانه غرب یکی از پروژه‌ های شاخص امسال در منطقه ۱۳ به شمار می رود.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، محمد شرفا در بیست و نهمین نشست خبری از سلسله نشست های خبری سه شنبه ها با رسانه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نزدیک یکسال است افتخار خدمت به مردم شریف، سختکوش و همراه مردم منطقه ۱۳ را دارم، اظهار کرد: این منطقه با ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار حریم، با جمعیتی حدود ۱۳۰ هزار نفر طبق سرشماری سال ۹۵، در جنوب غرب شهر اصفهان واقع شده است.
وی با اشاره به بودجه منطقه در سال ۹۷، تصریح کرد: اعتبار منطقه ۱۳ در سال ۹۷، ۸۰ میلیاردتومان بود که حدود ۸۵ درصد آن محقق شد و نسبت به سال ۹۶ رشد ۴۰ درصدی را نشان می دهد. در سال ۹۸ نیز نزدیک به ۱۰۰ میلیارد بودجه عمرانی و جاری منطقه است که ۶۳ درصد عمرانی و ۳۷ درصد این بودجه جاری است.
مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان با اشاره به سرانه فضای سبز منطقه، اضافه کرد: سرانه غیر در اختیار ۷٫۱ و سرانه در اختیار ۱۳٫۷ مترمربع است که جمع این اعداد ۲۰٫۸ مترمربع سرانه اکولوژیک منطقه به ازای هر نفر را شامل می شود. یکی از دیدگاه های ما در فضای سبز استفاده از پساب است. ۸۵ درصد نیاز آبی فضای سبز موجود شهرداری منطقه با آب ۴ حلقه چاه تامین می شود تا با مجموع این ها بتوان آب مورد نیاز فضای سبز را تامین کرد.
وی با بیان اینکه به دنبال استفاده از پساب هستیم، افزود: به دنبال تفاهماتی با اداره اب و فاضلاب هستیم تا بتوانیم ۲۵ لیتر را اضافه بر ظرفیت ۴۰۰ لیتر پساب دریافت کنیم. اگر این تفاهمنامه نوشته شود کار بسیار بزرگی در حوزه آبیاری فضای سبز منطقه انجام شده است.
شرفا به تلاش شهرداری منطقه ۱۳ بر استفاده از گونه های کم آب تاکید کرد و گفت: برای اولین بار در کوی قائمیه حدود هزار و ۸۲۰ اصله درخت دیم کار شد. سعی کردیم حذف چمن داشته و از گونه های گیاهی سبز دائم مانند چمن آفریقایی استفاده کنیم، در سال ۹۸ حدود ۸۰ پروژه فضای سبزی بزرگ و کوچک در دستور کار داریم که نزدیک به ۷٫۵ میلیارد تومان اعتبار این پروژه ها است.
وی اضافه کرد: سیاست ما در شهرداری استفاده از گونه های کم آب، حذف گونه های پرآب، استفاده از شبکه های آبیاری تحت فشار و پساب است. بالای ۹۵ درصد سیستم آبیاری منطقه سیستم تحت فشار و قطره ای است.
مدیر منطقه ۱۳ در ادامه با اشاره به اقدامات منطقه در حوزه فرهنگی، افزود: نگاه ما در منطقه ۱۳ در حوزه فرهنگی یک نگاه ویژه است. با توجه به انواع بافت های قدیمی، فرسوده، سنتی و جدید لازم است یک کار جامع در حوزه فرهنگی انجام شود و همه ارکان و اعضای هدف جامعه از کارهای فرهنگی بتوانند استفاده کنند. ۱۰ مرکز فرهنگی در منطقه ۱۳ قرار دارد که ۷ مرکز به بخش خصوصی واگذار شده و سه مرکز نیز در اختیار شهرداری است. از این ۱۰ مرکز سه عدد فرهنگسرا، ‌یک خانه فرهنگ، کتابخانه تخصصی مادر و کودک، کتابخانه رودکی و عبادت و ۴ سالن مطالعه در منطقه ۱۳ وجود دارد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی در منطقه با رویکرد حوزه های سلامت، اجتماعی، فرهنگی و تفریحی و ورزشی اجرا شد، گفت: نگاه این بود تا برنامه ها در کل منطقه برگزار شود و از ظرفیت منطقه به خوبی استفاده کنیم. رصد بازخورد برنامه های فرهنگی اجرا شده از دیگر کارهایی بود که به منظور دستیابی به اهداف مورد نظرمان انجام شد.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات عمرانی منطقه ۱۳، افزود: بخشی از کارهای حوزه عمرانی مانند آسفالت، دفع آب های سطحی، ساماندهی سرویس های بهداشتی، بازسازی پل های عابر پیاده، پیاده روها و … نیازهای مردمی است که در سال گذشته انجام شد. از جمله دیگر پروژه های عمرانی که در سال گذشته انجام و هم اکنون رو به بهره برداری است می توان به بازسازی میدان گلستان در شفق، آغاز تعریض میدان سهروردی، تعریض پل اقارب پرست اشاره کرد.
شرفا با اشاره به مطالبات چندین ساله مردم منطقه، افزود: امیدوارم با طرحی مناسب و گرفتن مصوبات بالادستی بتوانیم انتهای خیابان قائمیه را باز کنیم. باز شدن انتهای این خیابان همواره جزو درخواست های مردم بوده است. تلاشمان بر این است انتهای خیابان قائمیه را به خیابان آتشگاه متصل کنیم. البته این موضوع هم اکنون در حد ایده است که با نگاه مثبت دستگاه های ذیربط مواجه شده است.
وی بیان داشت: پل زندان از دیگر مشکلات ترافیکی منطقه است که تعریض آن در دستور کار قرار گرفته و لازم است با تفاهمنامه ای سه جانبه این کار صورت پذیرد زیرا همه این موضوع در اختیار شهرداری نیست.
مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان با اشاره به خیابان باغ فردوس در منطقه ۱۳ که در مجاورت ناژوان قرار گرفته، گفت: استفاده از این محور با اقبال بسیار خوب مردم مواجه است که همین موضوع بار ترافیکی سنگینی را به آن تحمیل کرده است. به لحاظ ریالی منطقه ۱۳، ساماندهی و تعریض این خیابان را در دستور کار قرار داده است. به دنبال دو مسیر کمکی برای خیابان باغ فردوس هستیم که هم اکنون ایده آن مطرح شده است و در صورت اجرا می توان مشکلات این خیابان را برطرف کند.
وی با اشاره به پروژه های شاخص منطقه ۱۳ افزود: تملک و اجرای فاز اول پایانه غرب یکی از پروژه‌ های شاخص امسال در منطقه ۱۳ به شمار می رود چرا که قرار است یکی از پایانه‌ های بزرگ شهر در بخش غرب اصفهان و در مجاورت پل اندیشه احداث شود. تاکنون بیش از ۹۵ درصد زمین پایانه تملک و بخشی از آن آسفالت و جدول گذاری شده و در فاز نخست ایستگاه بی آر تی زندان را در آنجا مستقر خواهیم کرد و پس از تملک کامل زمین اجرای پایانه غرب را آغاز می کنیم.
شرفا، تملک و اجرای ادامه خیابان دستگرد را از دیگر پروژه های شاخص منطقه ذکر کرد و بیان داشت: نزدیک به ۵۰ درصد این خیابان سال گذشته افتتاح شد که در بودجه سال جاری نیز تملک و اجرای ادامه آن خیابان پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از پروژه های شاخص منطقه پارک کوهستانی قائمیه است، افزود: روی این پروژه حساسیت ویژه ای وجود دارد زیرا علاقه داریم به بهترین شکل ممکن و در سریعترین زمان این کار انجام شود. این پارک ۳۷ هکتار مساحت دارد که از مشخصه های آن چشم انداز زیبا و پیش بینی جاده سلامت است. در بودجه امسال اعتبار مورد نیاز جهت احداث فاز اول آن در نظر گرفته شده است. امیدوارم این پروژه مشارکتی بتواند بخش قائمیه و دستگرد را متحول کند.

مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان از ایجاد دفتر تسهیلگری در محله قائمیه خبر داد و اضافه کرد: ۸۸ هکتار بافت فرسوده در منطقه وجود دارد که به دنبال احیای این بافت هستیم. این دفتر ایجاد و مناقصه مشاور جهت شروع کار برگزار شده است تا با تعریف پروژه هایی و با کمک مردم توسعه و رشد منطقه ایجاد شود.
وی با اشاره به فعالیت مشاغل مزاحم در بخش ورودی این منطقه، گفت: مشاغل مزاحم آفتی در شهر است که البته ساماندهی بخشی از آن ها در این منطقه انجام شده، همچنین برای ساماندهی مشاغل مزاحم رو به روی مجتمع مسکونی سپهر اقداماتی در دست انجام است.
شرفا ادامه داد: یکی از مطالبات به حق مردم این منطقه احداث پارکینگ اطراف بیمارستان میلاد است، از این رو زمینی برای احداث پارکینگ موقت در نظر گرفته ایم که در صورت تعامل با آموزش و پرورش این موضوع حل می شود.
وی با اشاره به پروژه های محرک توسعه در منطقه، گفت: اعتقاد داریم برای اصلاح وضعیت محله‌ های قائمیه و دستگرد پروژه‌ های محرک توسعه باید در این منطقه تعریف شود، زیرا یکی از راه های برون رفت از شرایط بد اقتصادی فعلی تعریف چنین پروژه هایی است. با این وجود با توجه به نگاه متفاوت شورای شهر مقرر شده معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان دیدگاه مناطق برای تعریف پروژه‌ های محرک توسعه را بررسی کند و سپس تشخیص داده شود که کدام یک از آن‌ها قابلیت اجرایی دارد.

چاپ چاپ