مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان:

از بیستم خرداد ماه هر روز یک حلقه چاه خشک شده است

تاریخ انتشار: 15 جولای 2014 - اخبار
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان اعلام کرد: از بیستم خردادماه تاکنون به صورت میانگین هر روز یک حلقه چاه خشک شده است.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، دکتر احمد سلیمانی پور با بیان این مطلب گفت: بیستم خرداد ماه، ۲۱۸ حلقه چاه در حال کار وجود داشت اما متاسفانه از آن تاریخ تاکنون به طور میانگین روزی یک حلقه چاه از دست رفته است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۹۵ چاه فعال داریم، افزود: با توجه به وضعیت فعلی آب، چاه ها روز به روز در حال خشک شدن هستند و برخی از چاههای حاشیه زاینده رود در حد یک لیتر در ثانیه آبدهی می کنند.
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: آب مورد نیاز برای ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار فضای سبز اصفهان، ۳ هزار لیتر در ثانیه است اما با این تعداد چاه حدود هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب تامین می شود و در واقع با ۶۰ درصد کسری آب مواجه هستیم.
سلیمانی پور خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات اخیری که در مورد سفره های آب زیرزمینی انجام شده است، حرکت آب سفره های زیر زمینی به سمت چاله های زیر زمینی است که در سمت لنجانات و شمال اصفهان قرار دارند و به سمت اصفهان نیست و این یکی از دلایلی است که چاهها در حال خشک شدن هستند.
وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت کسری آب، ریزش جداره چاهها و فرو نشست زمین باعث می شود که تاسیسات انتقال آب و موتورپمپ ها دچار آسیب شوند.
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: برای تامین آب بعضی از عرصه ها تانکرهایی اجاره شده است و پیش بینی می شود که در صورت ادامه این وضعیت از سپاه و ارتش کمک گرفته شود تا آب به مناطق دچار بحران انتقال داده شود.
سلیمانی پور با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۴ تانکر سنگین و سبک در دو شیفت در حال فعالیت هستند، گفت: با این وجود مناطق شهرداری اصفهان برای آبیاری فضای سبز با بحران آب رو به رو شده اند به طوری که درختان مادی های اطراف منطقه ۹ در حال خشک شدن هستند.
وی با اشاره به اینکه تعداد۳۰ حلقه چاه منطقه ۶ خشکیده است، افزود: منطقه ۵ و سپاهان شهر با بحران جدی روبرو است و فضای سبز کوه صفه از پمپاژ یکی دو چاه حاشیه زاینده رود آبیاری می شود که اگر این چاهها نیز خشک شوند فضای سبز جنوب شهر را از دست خواهیم داد.
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: به منظور نگهداری فضای سبز موجود در راستای حفظ سلامتی مردم، ناگزیرهستیم از پسابی که تصفیه ثانویه می شود استفاده کنیم که در این راستا از مسئولان مربوطه می خواهیم پساب موجود را در اختیار شهرداری اصفهان قرار دهند.
سلیمانی پور تاکید کرد: در این رابطه بارها با مدیران اصلی استان و مدیریت بحران استانداری که در این تصمیم گیری تاثیرگذارند، مکاتبه کرده ایم تا این سرمایه ملی از بین نرود.
وی اظهار داشت: درصورتی که برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز، پیش بینی های لازم صورت نگیرد روز به روز شاهد از بین رفتن این سرمایه عظیم خواهیم بود.
********************************

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.