الویری : تهران شهری بی هویت از نظر معماری است
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌

الویری : تهران شهری بی هویت از نظر معماری است

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

الویری : تهران شهری بی هویت از نظر معماری است
نخستین اجلاس «مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلانشهرها و مراکز استان ها» در شورای پنجم دیروز برگزار شد.
حمیده امینی فر

رئیس شورای عالی استان‌ها در این اجلاس با بیان اینکه شهرسازی و معماری در شرایط کنونی در شهرهای ایران، شاخص و آرامبخش نیست، گفت: نظام پول پایه ساخت و ساز سبب شده که روح انسان‌گرایی و اجتماع‌ پایگی در شهرسازی نابود شود و خودرو و اتوبان نیز دو عامل کلیدی هستند که معنا و هویت شهر را به اغتشاش کشانده‌اند. به‌گزارش ایسنا، مرتضی الویری افزود: اگر به ساخت و سازهای شهرک غرب، اکباتان ومانند آن توجه شود به روشنی می‌توانیم پی ببریم که ساکنان این شهرها با تعلق بیشتر و حفظ مکانی جدی‌تر مواجهند. حال آنکه این احساس در مسکن مهر نیست.
به‌گفته وی، تهران شهری بی‌هویت از نظر معماری و شهرسازی و شهری ناامن در زمینه سوانح طبیعی است و تهران شهری پرتراکم از نظر جمعیت و آلودگی هوا و صدا است. رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با انتقاد از وضعیت شهرسازی و معماری جدید آن را تهی دانست و گفت: این یک بحران جدی است. مهدی جمالی‌نژاد با بیان اینکه در سال‌های اخیر پروژه‌های عمرانی زیادی شکل گرفت اما مشکلات به قوت خود باقی مانده‌اند، گفت: پل ها و تونل‌های زیادی ساخته شد اما آیا ترافیک حل شد؟ فرهنگسرا و پردیس‌های فرهنگی و ورزشی زیادی در این مدت ساخته شد اما آیا معضلات فرهنگی کم شد؟ وی افزود: متأسفانه شهرسازی و معماری اخیرمان بیشتر به فضاهای مادی وصل و ما را از فضاهای معنوی و درونی دور کرده است و می‌بینیم با اینکه اقدامات زیادی انجام شده اما آسایش و حفظ آسایش را ایجاد نکرده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه در سیاستگذاری‌ها طوری عمل کردیم که سرمایه مردم به جای بارگذاری در بافت‌های فرسوده به سمت ساخت سازه باغ‌ها می‌رود، گفت: بافت فرسوده یکی از معضلات تهران و کلانشهرهاست اما در سیاستگذاری‌ها طوری عمل کردیم که سرمایه مردم به سمت بارگذاری در جاهایی برود که نمی‌خواهیم. حتی در یک سال اخیر رئیس جمهوری نیز در موضوع نوسازی بافت فرسوده فعال شده است. اما هنوز نتوانستیم در این زمینه موفقیتی کسب کنیم.
محسن هاشمی تصریح کرد: می‌توان نقدینگی سرگردان در جامعه را به‌سمت بخش شهرسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده جذب کرد. یکی از مشکلات کلانشهرها و مراکز استان‌ها این است که موضوع شهرسازی را به معماری تقلیل می‌دهیم. فرزانه صادق مالواجرد معاون وزیر راه و شهرسازی در این اجلاس با اشاره به تصویب پیشنهاد شورای شهر مبنی بر لغو مصوبه برج‌باغ و جایگزین شدن آن با مصوبه خانه‌باغ گفت: این مصوبه در صحن شورای عالی به تصویب رسید و تا هفته آینده لغو مصوبه برج باغ به شهرداری تهران ابلاغ می‌شود.
محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران هم با بیان اینکه متأسفانه مأموریت‌های شهرسازی مغفول مانده و امروزه معاونت‌های شهرسازی تبدیل به کانونی برای دور زدن قانون و طرح‌های شهرسازی شده‌اند، گفت: هم‌اکنون شهرسازی به حوزه درآمدزایی شهرداری‌ها تبدیل شده است.

چاپ چاپ