شهردار اصفهان :

امپریالسیم خبری مانع تبادلات ناب فرهنگی بین کشورها می‌شود/ ثبت جهانی ۴ اثر تاریخی از یک استان در دنی...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار اصفهان در دیدار با مدیرعامل خبرگزاری ایتالیایی “آجی”؛
شهردار اصفهان اظهار داشت: امروز امپریالیسم خبری یکی از مباحثی است که نمی گذارد تبادلات ناب فرهنگی بین کشورها رد و بدل شود.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در دیدار با مدیرعامل و معاون خبرگزاری ایتالیایی “آجی” گفت: خبرگزاری آجی یکی از بزرگترین خبرگزاری های ایتالیا است که می تواند پل ارتباطی قوی مابین دو کشور ایتالیا و ایران باشد.
وی با اشاره به ارتباطات دیرینه دو کشور ایران و ایتالیا افزود: سابقه تاریخی این دو کشور از زمان قبل از اسلام بوده است به طوری که ایران باستان، روم، ایتالیا و یونان تنها تمدن هایی هستند که تمدن های بعدی را به وجود آورند از این رو احساس نزدیکی بین دو کشور ایران و ایتالیا وجود دارد.
شهردار اصفهان با اشاره به نقش اطلاعات و تفاوت بین اطلاعات خبرگزاریها و اینترنت تصریح کرد: در اینترنت اطلاعات درج می شود ولی معلوم نیست این گونه اطلاعات فرهنگ ساز باشد به طوری که خبرگزاری با سوژه های خود می توانند بحث های فرهنگی، اقتصادی و همچنین بحث های سیاسی متعدی را شکل دهند.
دکترسقائیان نژاد خاطرنشان کرد: شاید نگرش هایی که پشت سایت های اینترنتی مثل فیس بوک وجود دارد، خود زاویه های خاص فرهنگی، اقتصادی و سیاسی داشته باشد ولی در خبرگزاری خط ، زاویه و حرکت از ابتدا تا انتها روشن است که این خود زمینه ساز حرکت های بعدی می باشد.
وی با بیان اینکه اگر خبرگزاری هایی که مستقل هستند اتحاد کنند می توانند پاسدار حقایق و اطلاعات بین ملت ها باشند، اظهار داشت: امروز امپریالیسم خبری یکی از مباحثی است که نمی گذارد تبادلات ناب فرهنگی بین کشورها رد و بدل شود.
شهردار اصفهان ادامه داد: البته این اتحاد کار سختی است چون منابعی که این خبرگزاری را هدایت می کند به منابع اقتصادی که ممکن است در دست یک عده محدودی باشد، برمی گردد اما در این حد که یک خبرگزاری بتواند از زیر یوغ استثماری خبری خود را نجات دهد و وارد حرکت اعتلا بخش شود ارزش خاص خود را دارد.
دکترسقائیان نژاد با طرح این سوال که اگر صحبت ها و ارتباطات مستقیم بین کشورها برقرار شود آیا مسائلی همچون جنگ ها وجود می داشت؟ گفت: به عنوان مثال با توجه به اینکه اولین باری است که به اصفهان سفر می کنید مطمئن هستم با یک تصورات ذهنی و نگرانی که آیا در ایران و اصفهان چه خبر است به این کشور سفر نمودید، اما اکنون که خود از نزدیک با مردم این کشور و آثار تاریخی و تمدنی آن را مشاهده کردید، ذهنیت کنونی شما با تصورات قبل از سفر همخوانی ندارد.
وی با بیان اینکه جار و جنجال های تبلیغاتی که بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران راه افتاده اطلاعاتی است که در ذهن مردم نهادینه شده است، افزود: البته حق است که مردم دنیا چنین برداشتی را از ایران و اصفهان داشته باشند ولی اگر شفاف سازی شود و سیر اطلاعات خبری در یک اتوبان دو طرفه تبادل شود به طور حتم نگرش صحیحی از آنچه در این کشور می گذرد خواهیم داشت که بر حسب آن ارتباطات بعدی شکل می گیرد و سوء تفاهمات برطرف می شود.
شهردار اصفهان تصریح کرد: سالیان دراز است که در اصفهان مسلمانان، یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان به صورت صلح آمیز زندگی می کنند و این وحدت بین ادیان در اصفهان را نشان می دهد.
دکتر سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: در اروپا و آلمان برای اینکه کنیسه ها به کار خود ادامه دهند نیروی حفاظتی برای آنها قرار می دهند اما در اصفهان و ایران کنیسه ها بدون نیروی حفاظتی به راحتی به کار خود ادامه می دهند.
وی اظهار داشت: زمانی که انسان در متن برخی حقایق قرار می گیرد، می تواند آن را لمس کند در این جاست که به طور حتم تصورات قبلی آن عوض می شود و این موضوع می تواند باب همکاری های آینده را شکل دهد.
شهردار اصفهان با اشاره به خواهرخواندگی دو شهر اصفهان و فورانس ایتالیا ادامه داد: داشته های دو ملت می تواند در خدمت یکدیگر قرار گیرد که این تبادل تجربیات و اطلاعات می تواند در بحث اقتصادی، فرهنگی و غیره باشد.
دکترسقائیان نژاد اضافه کرد: این مهم است که بتوانیم ارتباطات خوبی و سالمی را بین دو کشورها برقرار کنیم و به طور حتم پل اولیه آن مطبوعات و رسانه است.
وی با بیان اینکه اهمیت ایران در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه کاملا روشن است، گفت: در سال ۵۷ انقلاب اسلامی به صورت مردمی در ایران شکل گرفت و ۳۵ سال از آن نیز می گذرد ولی هنوز غرب نتوانسته این انقلاب را قبول کند چرا که هنوز نتوانسته ایم مباحث را با یکدیگر حل کنیم.
شهردار اصفهان افزود: ایران مهمترین کشور آسیای میانه و خاورمیانه محسوب می شود بنابراین اگر نگرش ها نسبت به این کشور تغییر کند مشکلات حل می شود.
دکتر سقاییان نژاد با اشاره به اینکه ایران از کشورهای تحصیل کرده و لیبرال خاورمیانه است، تصریح کرد: در چهارچوب عدالت گونه و احترام متقابل می توانیم مشکلات کنونی را حل کنیم.
وی با بیان اینکه ۲۳ دانشگاه و ۳۲۰ هزار دانشجو در این شهر وجود دارد در حالی که جمعیت ۲ میلیون نفری را در خود جای داده است، خاطرنشان کرد: به طور حتم در بحث علیت جایی برای منطق وجود دارد که می توانیم صحبت ها را در چهارچوب منطق با یکدیگر بیان کنیم.
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه ۶۴ درصد جمعیت دانشگاههای ایران را بانوان تشکیل می دهند، اظهار داشت: در منطقه آسیای میانه که زن ها حتی حق رانندگی هم ندارند ۶۴ درصد جمعیت دانشگاههای ایران را بانوان تشکیل می دهد.
دکترسقاییان نژاد با بیان اینکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور اروپا، آمریکا و ژاپن داریم، ادامه داد: در صورتی که نگاهها تصحیح شود، داشته ها و ظرفیت های بسیاری برای معرفی داریم.
وی با اشاره به جایگاه و تمدن شهر اصفهان گفت: تاریخ اصفهان بیش از ۳ هزار سال قدمت دارد از این رو نزدیک به ۶ هزار اثر تاریخی این شهر وجود دارد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان تنها شهری است که سه اثر ثبت جهانی شامل میدان امام(ره)، چهلستون و مسجد جامع را دارا می باشد، افزود: البته یک اثر نیز در کاشان ثبت جهانی شده است از این رو ثبت جهانی ۴ اثر از یک استان در دنیا بی نظیر است.
دکترسقائیان نژاد با اشاره به اینکه اصفهان در سه دوره تاریخی آل بویه، سلجوقیان و صفویه پایتخت کشور بوده است، تصریح کرد: آثار تمدنی اصفهان در فرهنگ، رفتار ، منش و صنایع دستی خود را نشان می دهد.
وی با تاکید بر اینکه اصفهان در دوران معاصر نیز بی نظیر بوده و خود را در نظام جمهوری اسلامی ایران نشان داده است، خاطرنشان کرد: استمرار فرهنگی اصفهان که از دوران قبل از اسلام شروع شد، تمدن های آل بویه، سلجوقیه و صفویه را طی کرد و به دوران مشروطه و انقلاب رسید، بنابراین فرهنگ و تمدن این شهر ادامه داشته به طوری که امروز اصفهان از نظر فرهنگی و تاریخی جایگاه خاص خود را در کشور و در سطح بین الملل دارد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه در سال ۲۰۰۶ اصفهان پس از مکه به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام انتخاب شد، اظهار داشت: اکنون نیز از اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران زمین یاد می شود.
دکترسقائیان نژاد ادامه داد: در دنیا ۶۰۰ اثر صنایع دستی شناخته شده که۳۰۰ اثر آن در ایران و ۲۰۰ اثر در اصفهان است بنابراین می توان گفت اصفهان پایتخت صنایع دستی نه تنها ایران بلکه پایتخت صنایع دستی دنیا است.
وی اضافه کرد: ظرفیت های خوبی در اصفهان وجود دارد که می تواند با ایتالیا مشترک شود از این رو از مردم ایتالیا دعوت می کنیم از نزدیک از این کشور و شهر دیدن کنیم و روابط متقابل با یکدیگر را فراهم کنیم.
شهردار اصفهان بیان کرد: در این راستا به منظور تقویت تبادلات فرهنگی ، اجلاس میراث معنوی و ناملموس در اکتبر امسال برگزار خواهد شد که به مدت ۴ روز میراث ناملموس و فرهنگی کشورها را بررسی می کند در این راستا می توانیم فرهنگ و تمدن را مبادله کنیم که این خود می تواند زمینه ساز ارتباطات بعدی باشد.
خبرگزاری ها؛ مهمترین منابع اطلاع رسانی صحیح در سطح بین الملل
مدیر عامل خبرگزاری آجی ایتالیا در ادامه این نشست گفت: خبرگزاری ها می توانند مهمترین منابع اطلاع رسانی صحیح و ایجاد ارزش در سطح بین المللی باشند.
الکساندرو پیکا با بیان اینکه می توانیم به واسطه خبر فاصله مساحتی بین دو کشور ایران و ایتالیا را کوتاه کنیم، افزود: می توانیم به وسیله خبر کشورها را به یکدیگر معرفی کنیم.
وی تصریح کرد: البته اگر چه در شرایط کنونی شاهد تبادل اطلاعات در اینترنت هستیم اما این اطلاعات برای جامعه انسانی ارزش آفرین نیست و در برخی موارد اثرات سویی بر جوامع می گذارد.
مدیرعامل خبرگزاری آجی ایتالیا با اشاره به فعالیت خبرگزاری ها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در خبرگزاری ها بر تولید و انتشار اخبار نظارت صورت می گیرد، می توان در تولیدات خبری به آفرینش ارزش های خبری انسانی، اقتصادی و سیاسی پرداخت و به از این مسیر پیشرفت جوامع بشری کمک کرد.
الکساندرو پیکا تاکید کرد: خبرگزاری ها می توانند ارزش های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در جامعه تولید کنند.

وظیفه رسانه ها ایجاد ارتباط منطقی بین ملت ها و مذاهب است
معاون خبر خبرگزاری آجی ایتالیا نیز در این جلسه اظهار داشت: همکاری با ایران در مباحث خبری می تواند آغاز گر یک حرکت تاریخی بزرگ باشد.
روبرتو لا دی چیکو افزود: وظیفه رسانه ها ایجاد ارتباط منطقی و سازنده بین ملت ها و مذاهب است.
وی تصریح کرد: خبرگزاری ها به کشورها کمک می کنند تا از ارزش ها در جامعه انسانی درک مشترکی داشته باشند.
گفتنی است؛ خبرگزاری آجی ایتالیا دومین خبرگزاری ایتالیا از لحاظ قدمت به شمار می رود، این رسانه که تقریبا خصوصی است و بر انتشار اخبار بین المللی در حوزه انرژی و اقتصاد متمرکز می باشد.

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.