تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - اخبار شهرداری ها, خواندني هاي برگزيده‌

برگزاری اولین نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرداری زاهدان...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

اولین نشست ستاد هماهنگی مدیر بحران شهرداری زاهدان #روز_گذشته چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه حول محور سه موضوع ذیل در سالن کنفرانس شهرداری مرکزی برگزار شد
۱- بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید و لزوم اتخاذ تدابیر و تجهیزات لازم
۲- لزوم رسیدگی و اقدامات مناسب جهت کاهش آسیب و رفع خطر از دیوارها و بناهای فرسوده
۳- بررسی موضوع تجهیز اتاق مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در مناطق پنجگانه ی شهرداری

در اجرای دستورالعمل تشکیل ستاد مدیریت بحران در شهرداریها مصوب مورخ ۹۳/۱۲/۱۹ شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور و قانون مدیریت بحران کشور مصوب ۹۸/۶/۴ مجلس شورای اسلامی اولین نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرداری زاهدان روز گذشته ۲۷ شهریور ماه در محل سالن کنفرانس شهرداری مرکز برگزار گردید.

ایجاد و‌ تجهیز اتاق مدیریت بحران و‌پدافند غیرعامل در شهرداریهای مناطق ۵ گانه و برگزاری دومین رزمایش بزرگ امداد و ایمنی و آتش نشانی در روز هفتم مهرماه با محوریت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی از مصوبات مهم این نشست بود.

آقای مهندس مرعشی رئیس اداره پیشگیری و مقابله با بحران شهرداری و دبیر این ستاد در رابطه با مصوبات این نشست توضیحاتی داد و افزود : در نشست امروز موضوع عملکرد و تمهیدات اندیشیده شده در مناطق شهرداری زاهدان در رابطه با ایمنی و کاهش آسیبها در خصوص شروع سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: بررسی اقدامات شهرداریها در خصوص رفع خطر از دیوارها و بناهای فرسوده علی الخصوص در معابری که تردد دانش آموزان و اولیاء وجود دارند جهت پیشگیری از هرگونه حادثه ناخواسته از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست روی آن تاکید شد.

وی ادامه داد: سومین دستور کار نشست امروز حول محور خرید و تجهیز اتاق های بحران و پدافند غیر عامل در مناطق شهرداری بود که تاکید شد حداکثر ظرف یکماه آتی اقدام شود.

مهندس سراوانی رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان نیز در این نشست گفت: طبق آنالیز بخشنامه ایمنی ۶۰ مورد از نکات ایمنی جهت مدارس تعریف شده است که در این راستا موضوع آموزش به عنوان یکی از موارد مهم در دستور کار این سازمان قرار داشته به طوری که تا کنون ۸۵ هزار ساعت در خصوص مسائل ایمنی به دانش آموزان در سطح مدارس مختلف آموزش داده ایم.

وی افزود : طبق بررسی ها و آسیب شناسی های صورت گرفته در خصوص فرسودگی مدارس سطح شهر متاسفانه بیشترین مشکلات مربوط به مدارس دولتی می باشد که به علت فرسودگی بیش از حد شرایط مناسبی ندارند و بایستی سریع تر در این خصوص اقدامات لازم از سوی آموزش و پرورش صورت پذیرد.

در ادامه مهندس شهنوازی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز ضمن ابراز خرسندی از همکاری های فی مابین شهرداری و استانداری، پیرامون برخی از وظایف این ستاد توضیحاتی داد و گفت: در حوزه ی پیشگیری و پیش بینی، برخی از وظایف بر عهده ی شهرداری ها می باشد که میتوان به مواردی از قبیل؛ بررسی تاسیسات و امکانات شهرداری ها و توان عملیاتی آنها، مقاوم سازی و نوسازی و ایمن سازی ایستگاه های آتشنشانی ، تجزیه و تحلیل مشکلات به منظور پیشگیری، حفظ جان مردم در برابر سیلاب، پاکسازی و لایروبی، حذف و هرس درختان، جلوگیری از ساخت و سازها در حریم رودخانه هاو … اشاره کرد.

مهندس براهویی معاون خدمات شهر شهردرای زاهدان نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان در این نشست توصیه هایی را در خصوص عملکرد هر چه بهتر ستاد بحران شهرداری ارائه کرد و گفت: با توجه به نزدیکی فصل پائیز بایستی با برگزاری نشستهای بحران، مناطق شهرداری در بحث لایروبی انهار و مسیلها و رفع مشکلات آبهای سطحی آمادگی بیشتری جهت مقابله با حوادث احتمالی داشته باشند.

وی افزود: تشکیل اتاق مدیریت بحران در مناطق و تجهیز آن و همچنین بررسی سناریوی مدیریت بحران آب با هماهنگی و تعامل تمامی حوزه ها انجام شود تا ضمن کاهش هزینه ها، اجرای امور با کیفیت بالاتری صورت پذیرد.

وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از همکاری های ستاد بحران استان با شهرداری زاهدان گفت: حجم بالای امور و گستردگی مشکلات در برخی از فصول گاهاً باعث شده تا مشکلات شهر فراتر از توان و ظرفیت شهرداری باشد؛ لذا می طلبد که همکاری های ستاد بحران استان به نحو گسترده تری با مجموعه ی شهرداری زاهدان ادامه یابد.

دکتر عبدالحمید الهامی فر عضو شورای اسلامی شهر که بعنوان نمایندی ی این شورا در ستاد حضور داشت، ضمن تقدیر از همکاری و همراهی نهادهای مختلف افزود: ورود شهرداری زاهدان در بحث مدیریت بحران و تشکیل این ستاد، باعث خوشحالی و امیدواری است. جامعه هدف شهرداری زاهدان تنها یک قشر خاص نیست و کلیه شهروندان می باشند و حل مشکلات و مسائل مربوطه بسیار گسترده و نیاز به همکاری سایر ارگان ها می باشد و بایستی شهرداری هر چه در این ارتباط را با آنها برقرار وهماهنگی های لازم را بعمل آورد.
وی در ادامه افزود: از موضوعات با اهمیت در حوزه مدیریت و پیشگیری بحران شناسایی بناهای فرسوده و تخریب آن هاست و بهبود وضعیت ترافیک شهر و عدم انجام عملیات عمرانی در مسیر های پر تردد در ابتدای سال باید مد نظر قرار گیرد.

شایان ذکر است: در این نشست مدیران و مسئولین ذیربط نیز گزارشهایی را از اقدامات صورت گرفته و برنامه های در دست اقدام حوزه های مربوطه را به سمع و نظر حاضرین رساندند.

گفتنی‌ است : در این نشست به منظور محک خوردن دستگاههای امدادی و ایجاد هماهنگی و ارتقای سطح عملیات ایمنی و نجات، پیشنهاد اجرای دومین رزمایش بزرگ ایمنی، امداد و آتش نشانی شهری با محوریت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان در روز هفتم مهرماه مطرح و مورد موافقت قرار گرفت.

چاپ چاپ