فرهنگ و ادبیات ایران زمین ریشه در تاریخ دارد
معاون فرهنگي و امور اجتماعي شهرداري زاهدان :

فرهنگ و ادبیات ایران زمین ریشه در تاریخ دارد

تاریخ انتشار: 17 سپتامبر 2014 - اخبار, اخبار شهرداری ها
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

فرهنگ و ادبیات ایران زمین ریشه در تاریخ دارد /هر جامعه و ملتی با فرهنگ خود زنده است و فرهنگ و ادبیات هر اجتماعی لازم و ملزوم یکدیگرند

بیست و هفتم شهریور ماه سالروز بزرگداشت استاد شهریار شاعر بزرگ و نامدار ایران زمین است که در تقویم ملی ایران به نام روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است . این روز روز بزرگداشت تمامی اذهان و اندیشه هایی است که در خدمت آرمان های بزرگ شعری می باشد .
به گزارش اداره روابط عموی و امور بین الملل : معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری زاهدان ضمن گرامی داشت این روز گفت : هر جامعه و ملتی با فرهنگ خود زنده است و فرهنگ و ادبیات هر اجتماعی لازم و ملزوم یکدیگرند و پیوسته یار و یاور هم می باشند
” علیرضا سعیدی مهر ” افزود : ادبیات هر ملتی نمایانگر تفکر و روحیه ی زندگی و فرهنگ آن ملت است و انگیزه ی آفریننده هر اثر ادبی و کیفیت روحی آن اثر از محیطی که در آن زندگی می کند نشات می گیرد .
وی با اشاره به برخی از اشعار حکیم ابولقاسم فردوسی در رابطه با فرهنگ گفت : فردوسی واژه ی فرهنگ را برتری و شایستگی اخلاقی می داند و ارزشی نهفته برای آن در نظر می گیرد . او از فرهنگ خوب و بد سخن گفته و از دید او فرهنگ همواره پسندیده است .
وی ادامه داد : فردوسی در اشعارش از فرهنگ به عنوان گوهر یاد کرده است و در واقع این گوهر همان سرشت و نهاد آدمی است اما اگر این سرشت دگرون نشود باور نیز نخواهد شد پس باید هنری باشد که نهاد آدمی را دگرگون کند .
سعیدی مهر اظهار داشت : فرهنگ و ادبیات ایران زمین ریشه در تاریخ دارد و زنان و مردان فرهیخته ی زیادی در عرصه ی علم و فرهنگ و ادب و هنر پا به عرصه ی هستی گذاشتند بزرگانی همچون سعدی ، حافظ ، مولوی ، خیام ، عطار ، فردوسی ، بوعلی سینا ، ملک شعرای بهار ، پروین اعتصامی ، شهریار و … با خلق آثاری گرانقدر و تقدیم آنها به جامعه نقش بسیار مهمی در فرهنگ و ادب و آداب و رسوم این مرز و بوم ایفا کردند و این پشتوانه ی عظیم و غنی فرهنگی باعث شده تا نام ایران بر تارک فرهنگ و تمدن بشر همچون الماسی درخشان خودنمایی کند لذا برماست تا با حفظ این پشتوانه و تقویت آن در ادوار مختلف این تمدن و فرهنگ غنی را به نسلهای آینده بسپاریم .

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.