راهبرد اصلی ما در شهرتهران ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با تاکید بر شهر انسان محور و محیط زیست پاک است
محمدباقر قالیباف:

راهبرد اصلی ما در شهرتهران ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با تاکید بر شهر انسان محور و محیط زیست پاک اس...

تاریخ انتشار: 26 فوریه 2015 - اختصاصی
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار تهران با تاکید بر اینکه نیازمند اصلاح فرهنگ و الگو های رفتاری در حوزه ترافیک نیز هستیم که در این مهم دست نیاز به سوی نخبگان جامعه دراز می کنیم گفت: هدف کیفی ما در افق علمی چهارساله آینده تحقق شعار آسمان آبی و زمین پاک و هدف کمی مان کاهش میزان تولید آلودگی به نصف است.

به گزارش خبرنگارشهرنوشت،محمدباقر قالیباف در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی حمل ونقل و ترافیک، ضمن بی نظیر خواندن این کنفرانس از بعد کمی و کیفی و محتوای علمی، گفت: با توجه به تاثیرگذاری این کنفرانس خدا قوتی به همه تلاشگران اعم از همکارانم در شهرداری و موسسات و دانشگاهیان دارم.

وی با بیان اینکه در شهرداری تهران ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در بعد مادی و معنوی هدف مشخص و روشنمان است، گفت: برای رسیدن به این مهم تلاش می کنیم. امروز هم با دقت به نظرات شما گوش می دهیم.

شهردار پایتخت با تاکید بر اینکه آلودگی هوا مهمترین چالش و مانع رسیدن به هدفمان است، گفت: این مهم آسیبی جدی برای ارتقای کمی و کیفی سبک زندگی شهروندان هم از بعد معنوی و هم از بعد مادی است.

وی تصریح کرد: برای چاره اندیشی این چالش باید نگاهمان علم محور و سیستمی باشد. اگر شعار آسمان آبی و زمین پاک را می بینیم که شعار ما در شهرداری تهران است، در حقیقت این عبارت تنها یک شعار نیست بلکه هدف قطعی ماست. به طوری که همه ابزارها و حرکت ها در شهرداری باید در جهت تحقق این مهم باشد. هر امکان و منبعی هم که در شهر خارج از این هدف هزینه شود، از نگاه من هدر رفته است .

وی تاکید کرد: تمامی اینها نیاز به فراهم کردن زیرساخت هایی داشته است. به طوری که در سال ۸۴ ، ۲۷ هزار کشته در تصادفات داشتیم و از سال ۸۴ سیرنزولی کشته شدگان را شاهد بودیم و اکنون به رقم ۱۴ هزار برای قربانیان تصادف رسیده ایم. این مهم نشان دهنده اتفاقی است که قطعا براساس نگاه علمی به زیرساخت ها صورت گرفته است. طی سال های ۷۸ و ۷۹ و در جریان حضورم در نیروی انتظامی روندی را پیگیری کردیم که نتایج آن را اکنون می بینیم .

دکتر دکتر قالیباف با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در دهه ۷۰ گفت: آن زمان بیشترین آسیب در افزایش CO2 بود اما امروز با اقداماتی که صورت گرفته در شرایط نامطلوب آلودگی هوا نیز CO2به عنوان آلاینده هوا مطرح نیست. این مهم نشان می دهد استفاده از تجربیات گذشته برای رسیدن به هدف بسیار جدی است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه راهبرد اصلی ما در شهرتهران ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با تاکید بر شهر انسان محور و محیط زیست پاک است، گفت: تلاش می کنیم شهر را برای انسان ها بخواهیم نه خودرو که این مستلزم نگاه سیستمی است. از این رو در گام نخست باید شناختی دقیق از مسائل داشته باشیم و سپس به دنبال اصلاح روش ها، فرایندها و سیاست گذاری ها برویم. به طوری که در گام بعد اصلاح، رفع مشکلات زیرساختی، فرهنگ سازی و اصلاح الگوی رفتاری شهروندان را مدنظر قرار دهیم .

وی همچنین تاکیدکرد: به واقع معتقدم اگر اصلاح فرهنگ ترافیک و رفتارهای شهروندی در شهر اتفاق بیفتد، موفق خواهیم بود .

قالیباف با تاکید براینکه آلودگی هوا و بی نظیمی ترافیکی دو چالش جدی در شهر تهران است، گفت: آلودگی هوا آنچنان معضلی است که عمدتا در سال ۹۲ هوا ناسالم بوده و روزهای بحرانی بیشتری نسبت به روزهای عادی را شاهد بودیم.

وی با اشاره به کنترل دقیق وضعیت هوای تهران از طریق ایستگاه های سنجش آلودگی هوا بیان کرد: وضعیت بحرانی و روزهای غیراستاندارد هوا عمدتا براساس آلاینده ذرات معلق بوده که سهم سوخت و احتراق دیزلی و کاربراتوری نقش جدی در تولید ذرات معلق ۲٫۵ میکرون دارند. براساس تحقیقات یک سال گذشته شهرداری تهران، ذرات معلق برخاسته از فعل و انفعالات صنعتی و شیمیایی است؛ نه از باب گرد و خاک. لذا اگر درست تشخیص دهیم که چالش کجاست درست نیز عمل خواهیم کرد .

شهردار تهران افزود: براساس تحقیقات اخیر شهرداری تهران سالانه ۷۰۰ هزار تن آلاینده در هوای تهران است که منابع متحرک ۸۲ درصد و منابع ثابت ۱۸ درصد در تولید این آلایندگی سهم دارند. اینکه در گذشته مطرح می شد مصارف خانگی نقش اصلی را در افزایش آلودگی هوا و انتشار آلاینده ها دارند، با این تحقیقات نقض می شود. اکنون به ترتیب خودرو، صنعت و گرمایش خانگی بیشترین سهم را در منابع تولید آلایندگی دارا هستند .

به گفته وی اینکه در گذشته مسئولان رده بالا سهم گرمایش و مصارف خانگی را بیشترین در منابع آلودگی هوا عنوان می کردند نشان از شناخت نادرست مساله دارد .

قالیباف تصریح کرد: هدف کیفی ما در افق علمی چهارساله آینده تحقق شعار آسمان آبی و زمین پاک است و هدف کمی مان کاهش میزان تولید آلودگی به نصف. به طوری که ۷۰۰ هزار تن را به نصف برسانیم که براساس تصمیم مبنایی و کارشناسی شما عزیزان که جلوی راه من گذاشتید، اولین اقدام کنترل آلایندگی از مبدا است که اساسا کوتاه تر و مقرون به صرفه تر از کنترل آن است .

شهردار پایتخت با تاکید بر اینکه براساس یک کار جدی در تهران تمرکزمان بر مهمترین عوامل تولید کننده است، گفت: به طور مثال اگر نیسان را از رده خارج کنیم و حتی حقوقشان را سنواتی بدهیم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است. از این طریق آلودگی کمتری نیز وارد هوا کرده ایم. درعین حال وقتی حرف از منابع متحرک می شود، موتورسیکلت را نیز نباید نادیده گرفت چرا که هر موتورسیلکت بیش از ۶۰برابر یک خودروی استاندارد آلودگی ایجاد می کند. اینکه اکنون ورود موتورسیلکت های برقی را در شهرداری تهران دنبال می کنیم حرکتی موثر در کاهش آلودگی هوا است.

وی با تاکید براینکه توسعه زیرساخت ها و راه حل های سخت افزاری در شهرداری تهران مورد تاکید است، گفت: اکنون ۶۰ درصد بودجه شهرداری تهران متمرکز بر حوزه حمل ونقل بوده، این درحالی است که برخلاف سایر سیستم های دولتی که ۷۰ درصد بودجه شان هزینه است و تنها ۳۰ درصد برنامه ای و توسعه ایست، در شهرداری تهران ۷۰ درصد بودجه توسعه و برنامه است و تنها ۳۰ درصدبودجه برای هزینه ها و جاری هزینه می شود . تلاش داریم این روند را نیز با برنامه ریزی به ۷۵ درصد و ۲۵ درصد برسانیم .

شهردار پایتخت با اشاره به روند توسعه مترو در سال های گذشته گفت: ۹ سال پیش ۳۲ ایستگاه تحویل گرفته ایم، امروز بیش از ۱۰۰ ایستگاه در اختیار شهروندان است . ۲۰۰ کیلومتر نیز حفاری و ریل گذاری شده است.

وی تصریح کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته در پایان این دوره متروی تهران را به نقطه قابل قبولی خواهیم رساند. در شرایطی که در گذشته سالانه تنها ۲٫۵ کیلومتر مترو ساخته می شد.

قالیباف ادامه داد: ساخت سالیانه ۳۰ کیلومتر مترو کاری راحت و ساده نیست. اکنون در ۶۰۰ جبهه کاری در خطوط در دست احداث مترو فعالیت می شود.

وی همچنین گفت: معتقدم در حوزه بزرگراهی درحد بین المللی هستیم. کل بزرگراه های تهران در سال ۸۴ ، ۳۰۵ کیلومتر بوده و از سال ۸۵ تا اکنون به ۵۴۰ کیلومتر رسیده است. به طوری که به اندازه کل تاریخ بلدیه در ساخت بزرگراه و معابر شهری اقدام شده است .

شهردار تهران با تاکید بر اجرای خط سفید گفت: در اجرای این طرح اصلاح زیرساخت ها را در دستورکار قرار داده ایم. در گذشته شاهد بودیم عرض بزرگراه ها در سه کیلومتر آنچنان تغییری داشته که بعضا با پیروی از خطوط برخورد با دیوار اجتناب ناپذیر بود.

وی با تقدیر از اقدامات اخیر وزارت نفت در کیفی سازی گازوئیل گفت: در بحث آلاینده ها، بخشی کیفی سازی سوخت مطرح است و بخشی دیگر نیز می تواند از طریق نسب فیلتر های دوده کاهش آلودگی هوا را محقق کند. اکنون در شهرداری تهران نصب فیلتر دوده در تمامی سیستم های حمل ونقل عمومی به طور جدی پیگیری شده و حرکت به سمت فناوری های برقی، تاکسی و موتورسیلکت های برقی و هیبریدی در دستور کار قرار گرفته است.

قالیباف با اشاره به تردد ۶هزار تاکسی در شهر تهران اظهارکرد: تولید آلایندگی آنها حدود ۷برابر استانداردهاست. معتقدم اگر این خودروها حتی مسافر جابه جا نکنند، نیز به نفع ماست. چرا که تردد آنها از نظر آلایندگی و مصرف سوخت مقرون به صرفه نیست در عین حال که ورود اتوبوس های برقی را با جدیت در شهرداری تهران دنبال می کنیم .

وی در ادامه تصریح کرد: معتقدم به جای محدوده طرح ترافیک محدوده LEZ داشته باشیم و البته فرهنگ پیاده روی را گسترش دهیم. به طوری که می بینیم اکنون مردم از ساخت پیاده راه ها در شهر تهران لذت می برند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه باید با رویکرد انسان محور مدیریت شهر را پیش ببریم و از تصمیمات شتاب زده گذر کنیم، گفت: تصمیماتی مانند تردد خودروها در روزهای زوج و فرد برای کاهش آلودگی هوا تصمیمی کیلویی است. اطلاعات نشان می دهد این اقدام تنها ۶ درصد بر کاهش آلودگی هوا اثر می گذارد .درعین حال نظم و البته حقوق مردم نیز تضیع می شود.

به گفته وی شاید در دهه ۷۰ محدودیت ترافیک لازم بود، اما اکنون باید رویکرد را تغییر داده و به سمت محدوده پاک پیش برویم تا ماشین هایی که هیچ تولید آلودگی ندارند، اعم از برقی و هیبریدی بتوانند بی هیچ محدودیتی در آن تردد کنند.

شهردار تهران ادامه داد: وقتی می گویم ۸۲ درصد آلودگی هوا متعلق به خودروهاست، قطعا بی نظمی ترافیکی بر این نقیصه بسیار تاثیر گذار است. لذا اجرای طرح خط سفید را مطرح کرده ایم تا با انضباط بخشی ترافیکی تاثیرمستقیم بر کاهش آلاینده ها داشته باشیم .

وی با اشاره به ساماندهی نظم ترافیکی در بزرگراه صدر و تونل نیایش گفت: این امر نشان می دهد اصلاح زیرساخت ها و کنترل هوشمند تخلفات، اعتماد و آرامش را در بین شهروندان ایجاد کرده و اصلاح رفتارهای ترافیکی را شاهد هستیم

قالیباف با اشاره به تشکر اعضای شورای شهر از شهردار تهران برای تمیزی شهر و فعالیت ها در حوزه خدمات شهری در ایام نوروز سال گذشته گفت: آن زمان هم گفتم ما مدیریت و تلاش مضاعفی نداشته ایم چون شهر بی نظمی ترافیکی نداشت زیباتر دیده شد.

اکنون نیز همراهی مردم و شهروندان-با اصلاح رفتارهای ترافیکی پس از اصلاح زیرساخت ها- در اجرای خط سفید به عنوان زبان هدایت ضروری است.

شهردار تهران ادامه داد: نخبگان و رسانه ها تصور نکنند که اجرای خط سفید تنها یک حرکت ترافیکی است. در واقع در خط سفید حرکت کردن یعنی نجات جان ها و اهمیت این کار باید این طور دیده شود.

وی به الزام شهروندان به پایبندی به قانون با گسترش سیستم های هوشمند در شهر اشاره و بیان کرد: اصلاح فرهنگ ترافیک باید تبدیل به یک مطالبه عمومی شود. آن طور که کمربند ایمنی طی این سال ها فرهنگ شده و اکنون کسی که کمربند ایمنی را نبسته باشد به عنوان فردی بی فرهنگ تلقی می شود .

قالیباف در ادامه با اشاره به اسلاید های پخش شده در این کنفرانس گفت: شاهدیم هنوز که اعمال قانون صورت نگرفته و تنها زیرساخت ها اصلاح شده است، براساس عکس های میدانی شهروندان بیشترین تعامل را داشته و نظم را رعایت می کنند. درعین حال در ادامه مشارکت شهروندان نیازمند برخورد و اعمال قانون به طور جدی هستیم .

وی خطاب به جمع پژوهشگران و محققان حاضر در این کنفرانس گفت: انتظار داریم این جمع همراهی موثری در اصلاح ضوابط ، ارایه نظرات و پیشنهادها و ایجاد یک مطالبه نخبگانی در توسعه فرهنگ ترافیک در محافل علمی و سطح جامعه داشته باشند .

شهردار پایتخت همچنین تاکید کرد: اکنون شناخت دقیق از مسائل ترافیکی در شهر تهران به وجود آمده است و اصلاحات در حوزه زیرساختی و روش ها با اقدامات موثر صورت گرفته اما نیازمند اصلاح فرهنگ و الگو های رفتاری در حوزه ترافیک نیز هستیم که در این مهم دست نیاز به سوی نخبگان جامعه دراز می کنیم

چاپ چاپ