تاریخ انتشار: 26 فوریه 2015 - اختصاصی, خواندني هاي برگزيده‌

با پیگیری جدی می توان مشکلات و تنگناهای پایتخت را به حداقل رساند...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

پیام رئیس جمهور در همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود، قرائت شد.

به گزارش “تهران سما” ، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، به مناسبت برگزاری همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت پیامی را منتشر کرد که متن این پیام به این شرح است:
“همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت که با تلاش مجموعه‌ای از نهادهای علمی و اجرایی کشور و در این مکان رفیع علمی برگزار می‌شود فرصتی مناسب است تا بار دیگر مسائل، فرصت‌ها و تهدیدهای پایتخت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرکز سیاسی و نیز پایگاه تصمیم‌گیری و مدیریت کلان کشور مورد مدافع و ارزیابی کارشناسانه و علمی قرار گیرد.
قریب به ۳ دهه است بحث انتقال پایتخت مطرح شده است؛ ازدحام جمعیت، تمرکز اقتصادی، سیاسی و تجاری موضوعات محیط زیست شهری، معضل ترافیک، پایین بودن شاخص‌های کیفیت زندگی و از همه مهم‌تر خطر راهبردی زلزله الزاماتی است که باعث شده همگان به عنوان یک تهدید به مخاطره آمیز بودن این تمرکز اذعان کنند.
بی‌شک طرح امکان‌سنجی انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران بررسی و جمع‌بندی مطالعات صورت گرفته درباره تمرکززدایی و ساماندهی شهر تهران و الزامات و تمهیدات اجرایی و راهبردهای پیشنهادی برای ساماندهی تهران بزرگ را در صدر اهداف خود قرار داده و خوشبختانه از سوی مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده است.
در صورت پیگیری جدی می‌توان در افق‌های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشکلات و تنگناهای موجود را به حداقل رسانده و به شکل مطلوب مرتفع سازد.
انتظار می‌رود این همایش در راستای اعتلای کیفیت زندگی شهری بتواند براساس برنامه و طرح‌های سنجیده و با رویکرد نوین از تجارب ارزشمند محققان، اندیشمندان و دست‌اندرکاران امر در تشخیص و تحلیل مسائل تهران در سطوح ملی و فرا ملی راهبردها و راهکارهای مفیدی ارائه کند.
اینجانب با تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران این همایش امیدوارم در سایه توجهات الهی و هم‌اندیشی و همیاری شما عزیزان و در پرتوی اراده ملی در مشکلات شهری و زیست محیطی فایق آمده و شاهد توسعه پایدار کشور در عرصه‌های گوناگون باشیم.
همچنین از حضور همه استادان، متخصصان، دانشجویان و متولیان اجرایی امور شهر که تمرکز زدایی و ساماندهی کلان شهرها بویژه تهران بزرگ را وجه همت خود قرار داده‌اند قدردانی می‌کنم. ”

چاپ چاپ