شهردار منطقه سه مشهددر نشست مردمی محله رسالت؛

کاستن از هزینه های وارد شده بر شهر با ارتقاء فرهنگ عمومی...

تاریخ انتشار: 03 مارس 2015 - اخبار, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

اولین نشست پرسش و پاسخ اسفندماه سال ۹۳ در مسجد و حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) واقع در خیابان فتاح و در محله رسالت برگزار گردید که یوسف زاده شهردار منطقه سه در گفتگویی صمیمانه پاسخگوی شهروندان بود.

به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، در این نشست نیز مطابق معمول نشست های مردمی شهروندان سوالاتی پیرامون موضوعات معتنابه مدیریت شهری مانند آسفالت و فضای سبز مطرح نمودند که در کنار مسائل دیگری همچون املاک قولنامه ای، تقسیط بدهی عوارض شهری، تبعات راه اندازی طرح اگو، خروج محدوده از بن بست و… بخش قابل ملاحظه ای از زمان جلسه را به خود اختصاص داد.
اما شهردار منطقه سه پیش از پرداختن به این موارد با اشاره به یکی از وظایف مدیریت شهری در حوزه ارتقای فرهنگ عمومی جامعه گفت: تلاش من و همکارانم در این منطقه افزایش ارتباط با شهروندان و دیدن وشنیدن مسائل و مشکلات آنها از نزدیک است و این موضوع با توجه به برگزاری نشست های مردمی و تخصصی در مساجد سطح منطقه، امروز تبدیل به یکی از تکالیف نیروهای اجرایی در منطقه شده است. هدف اصلی ما از چنین نشست هایی تبیین اقدامات قابل تحقق و رصد شهرداری منطقه سه و دخیل کردن اهالی در مدیریت شهری از طریق تقویت نظارت اجتماعی شهروندان است.
وی در ادامه افزود: سیاست کاری این منطقه افزایش ارتباط دوسویه با ساکنین برای آگاهی از نظرات آنها و تقویت نظارت اجتماعی شهروندان است، این امر محقق نمی شود مگر با حضور واقعی در بین شهروندان و بهره مندی از دیدگاهها، پیشنهادات و رهنمودهای آنان در حوزه مدیریت شهری و تلاش ما در منطقه سه نیز رسیدن به این رویکرد عملی است.
وی در همین باره تصریح کرد: امروزه یکی از بهترین شیوه های مدیریت شهری برای دستیابی به مناسبات اجتماعی مطلوب و کاهش هزینه های وارده بر شهر توجه و برنامه ریزی برای ارتقای فرهنگ عمومی و فهرنگ شهری در بین شهروندان است.
یوسف زاده افزود: آموزش و توانمند سازی برای ارتقای آگاهی،مهارت ها، و احیای سبک زندگی اسلامی و ایرانی که در بروز رفتارهای مطلوب شهروندی به ویژه در راه بهره گیری از نظارت اجتماعی شهروندان از امکانات شهری ضرورت های امروزی مدیریت شهری برای توسعه شهروندمداری قلمداد می شود.
وی در پایان بخش نخست سخنانش با اشاره به محوریت موضوع سبک زندگی اسلامی و ایرانی در منطقه سه شهرداری مشهد گفت: در سالی که گذشت تمام اقدامات ما در ذیل یکی از موضوعات فرهنگ زندگی اسلامی و ایرانی رقم خورده است و از این رو تمام تلاش ما گستراندن فرهنگ عمومی شهرنشینی در محلات کم برخوردار منطقه بوده است.
شهردار منطقه سه در پاسخ به یکی از موارد مطروحه شهروندان در خصوص وضعیت ساخت و ساز این محدوده ها گفت: با هرگونه تخلف بر اساس احکام قانونی به شدت برخورد می شود چراکه بخش اعظمی از اتفاقات ناخوشایند امروز در شهرمان که از آن به ” حاشیه شهر” تعبیر می شود ناشی از عدم تحکم آمیز آرا و دستورالعمل های قانونی در این حوزه بوده است که ضرورت دارد برای پیشگیری از استمرار این روند در آتیه با قدرت با متخلفین برخورد شود.
وی می افزاید: بیشترین مشکل ما نیز مردم عادی نیستند بلکه یک سری از متخلفان حرفه ای که با شناخت خطوط قرمز قانون سعی در عبور از مقررات و دورزدن دستورالعمل ها دارند که بخش عمده انرژی منطقه صرف برخورد با آنها می شود. که این نیازمند اصلاح قوانین جاری و تشدید برخوردهای قانونی با این افراد است.
یوسف زاده با تاکید چند باره در خصوص اخذ استعلام های قانونی از شهرداری در هنگام خرید خانه های قولنامه ای تصریح کرد: یکی از عمده مواردی که در منطقه سه شهری با آن روبرو هستیم موضوع خرید و فروش املاکی است که به صورت قولنامه ای و فاقد سند است که بعضاً به چندین نفر فروخته می شود و از این راه برخی از سودجوها منافع بسیاری برای خود بدست آورده اند و بخش زیادی از شهروندان نا آگاه نیز طعمه این شیادی ها می شوند و این فقط و فقط ناشی از عدم اطلاع از قوانین و حقوق شهروندی شان است که تنها با یک استعلام ساده از شهرداری از گرفتار شدن به این مسائل راهی می باند. بنابراین آگاهی از قوانین و حقوق شهروندی تضمین کننده زندگی آرام و مدرن شهری است.
وی درباره موضوع آسفالت نیز خاطرنشان ساخت: کاستی های منطقه در این زمینه بر ما نیز پوشیده نبوده و نیست به طوری که از ابتدای شش ماهه دوم سال جاری تاکنون بیش از ۳٫۵میلیارد تومان برای آسفالت معابر منطقه هزینه شده است. با این همه تمرکز ما برای اهالی سطح منطقه در سه حوزه فضای سبز، پیاده رو سازی و آسفالت معابر تعریف شده است که امیدواریم با جذب اعتبارات مورد نیاز این برنامه های به زودی اجرایی شود.
وی درباره کمبود های فضای سبز این محله نیز گفت: البته باید بپذیرید که در چنین بافت فرسوده و متراکمی که زمین خالی برای احداث زمین ورزشی یا فضای سبز وجود ندارد کار خدمت رسانی بسیار دشوار است ولی ما مترصد هستیم تا در صورت یافت شدن زمینی با متراژ بالای ۵۰۰ متر و خرید آن به قیمت عادله نسبت به احداث و تجهیز آن به فضای سبز اقدام نماییم. شما شهروندان نیز می توانید در معرفی مالکینی که تمایل به واگذاری املاک خود را دارند با ما همراه شوید تا این پروسه سریعتر به نتیجه برسد.
وی معضل موش ها را نیز پذیرفت و گفت: یگی از تبعات احداث شبکه فاضلاب شهری این گونه مسائل نیز هست. با این همه ما برنامه هایی را برای مهار آنها در دستور کار داریم و تلاش میکنیم این روند بهبود یابد.
وی درباره رویکرد قالب به موضوعات فرهنگی نیز خاطرنشان ساخت:‌ ما تلاش ویژه ای را داشته ایم که طی آن با چرخش از نگاه عابر بانکی صرف به شهرداری روتد امور به سمت مشارکت خودجوش و حمایت های اجرایی مختوم شود تا نگرش شهروندان نسبت به شهرداری دچار تغییر شود و پراکنش اقدامات ما نیز گسترش یابد.
شهردار منطقه سه در پایان با اعلام اینکه هم اکنون علاوه بر ارائه تخفیف های مناسب برای پرداخت معوقات عوارض شهری این‌آمادگی را داریم تا مبالغ کمتر از ۵۰ میلیون تومان را سه ساله تقسیط نماییم به موضوع بن بست این محدوده اشاره کرد و گفت: موضوع را در طرح های ترافیکی بررسی می کنیم تا خدای نکرده حقی از شما تضییع نشود و یا با بازکردن معابر ترافیکی ایجاد نگردد، اما تلاش می کنیم در حد مقدورات دسترسی های این محدوده را افزایش دهیم.

چاپ چاپ