به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت؛

نهمین المپیاد فرش دستباف با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد...

تاریخ انتشار: 08 مارس 2015 - اخبار
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

آیین پایانی نهمین المپیاد دانش آموزی و دانشجویی فرش دستباف ایران با حضور سرپرست مرکز ملی فرش ایران، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت و فرماندار استان کرمان و مدیر کل دفتر کار و دانش آموزش و پرورش کشور و همچنین دانش آموزان و دانشجویان شرکت کننده در این رقابت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت؛ ” در این مراسم رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان برگزاری ۲ دوره از ۹ دوره المپیاد فرش دستباف در کرمان را افتخاری برای این استان دانست.
سلطانی زاده در ادامه گفت: فرش ایرانی ریشه در فرهنگ و تاریخ ایرانی دارد و انتقال این سرمایه ملی به نسل آینده از وظایف استادان، دانشجویان و دانش آموزان است.
وی در ادامه به توصیف و تفسیر معانی تار و پود، نقوش فرش و دیگر مزیت های این هنر-صنعت پرداخت.
حمید کارگر” در این مراسم با تبیین چرایی المپیاد فرش گفت: تقویت رویکرد علمی به فرش دستباف و انگیزه بخشیدن به جوانان فعال در این حوزه از جمله اهداف برگزاری این رویداد است.
وی در این زمینه افزود: مرکز ملی فرش ایران، مشتاقانه پذیرای ایده ها و افکار نو در حوزه فرش دستباف است و در همین راستا با رویکرد جدید برای تقویت حوزه آموزشی و تحقیقاتی حوزه فرش گام بر می دارد.
وی تقویت منابع علمی و آموزشی، کتابخانه ها، انجام پژوهش های تخصصی، برگزاری همایش ها و سمینارهای تخصصی و المپیادها را از جمله برنامه های آموزشی و تحقیقاتی مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد.
کارگر تصریح کرد: ما باید افزون بر بالیدن به گذشته تاریخی و افتخارات فرش دستباف در دوره های قبل، همه همت و تلاشمان را در حوزه فرش به کار ببریم تا آیندگان هم به عملکرد ما افتخار کنند.
سرپرست مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ضرورت توجه ویژه به توسعه صادرات فرش دستباف گفت: در ۱۰ ماهه امسال شاهد چشمگیر صادرات فرش دستباف بودیم به طوری که از لحاظ وزنی ۳۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۴ درصد رشد داشته ایم؛ که البته این آمار خوشحال کننده است اما راضی کننده نیست.
از دیگر سخنرانان مراسم اختتامیه نهمین المپیاد فرش، فرماندار کرمان بود که وی گفت: استان کرمان از جمله استان هایی است که مهد قالی بوده و شهرت آن جهانی است.
وی با اشاره به اینکه طبیعت به ظاهر سخت و خشن مردان و زنان پر تلاش این خطه را به این سمت سوق داده است؛ عنوان کرد: این استان بافندگانی هنرمند و تولید کنندگان و صادرکنندگان توانایی دارد.
در ادامه لطفی افشار، گزارشی از فرایند اجرایی و نحوه برگزاری المپیاد ارائه کرد و همچنین مدیر کل دفتر کارودانش آموزش و پرورش نیز سخنانی ایراد کرد.
این المپیاد علمی و مهارتی که به مدت سه روز و به میزبانی کرمان برگزار شد؛ در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی بود که ۷۵ دانشجو از ۲۲ دانشگاه سراسر کشور و ۶۴ دانش آموز از هنرستان های کار و دانش ۱۷ استان کشور در گرایش های “مرمت”، “رنگرزی”، “بافت” و “طراحی” فرش دستباف با یکدیگر به رقابت پرداختند.

اسامی برگزیدگان به این شرح اعلام شد:
بخش دانش آموزی
بخش دانش آموزی گرایش رنگرزی
زهرا مومنی از اصفهان – رتبه اول
حبیبه شبرنگ زاده از کرمان – رتبه دوم
زهرا دلروز از اصفهان- رتبه سوم
بخش دانش آموزی گرایش طراحی
هانیه علوی از تهران – رتبه اول
سارا خوشرو از خراسان رضوی – رتبه دوم
مهلا حسین زاده از کرمان- رتبه سوم
بخش دانش آموزی گرایش بافت
سیده ناهید هاشمی نژاد از خراسان رضوی – رتبه اول
فاطمه السادات موسی آبادی از خراسن رضوی – رتبه دوم
مهسا نوروزپور خدا شهری از تهران – رتبه سوم
بخش دانشجویی
بخش دانشجویی گرایش رنگرزی
مهران توانا از دانشگاه علم و هنر یزد – رتبه اول
ریحانه میری از دانشگاه هنر تهران – رتبه دوم
صبا اشرف از دانشگاه شهید باهنر کرمان – رتبه سوم
بخش دانشجویی گرایش طراحی
معصومه آفتابی از دانشگاه هنر تهران – رتبه اول
مهری مالکی از دانشگاه شهرکرد – رتبه دوم
پریسا قاسمی میرزایی از دانشگاه کاشان – رتبه سوم
بخش دانشجویی گرایش بافت
شیوا سلطان افغان از دانشگاه بیرجند – رتبه اول
زری پناهی از دانشگاه سمنان – رتبه دوم
عباس نظری از دانشگاه هنر اصفهان – رتبه سوم
بخش دانشجویی گرایش مرمت
مرتضی جعفری از دانشگاه هنر اصفهان – رتبه اول
شهاب احمدوند از دانشگاه هنر اسلامی تبریز – رتبه دوم
نسیم فیض الهی دهکردی از دانشگاه شهرکرد – رتبه سوم
گفتنی است؛ آیین پایانی نهمین المپیاد فرش دستباف ۱۴ اسفندماه در سالن اجتماعات ناحیه آموزش و پرورش کرمان برگزار شد.

چاپ چاپ