تاریخ انتشار: 10 مارس 2015 - اخبار

ضعف مبانی نظری در حوزه فرهنگی شهر مشهد مشهود است/ در حاشیه شهر شهروند نا آگاه داریم نه شهروند بی فره...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار منطقه سه در نشست مشترک با مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری مشهد؛
شهردار منطقه سه یکی از مقولاتی را که در سالهای اخیر به صورت ظالمانه ای نسبت به محلات کم برخوردار شهر روا داشته شده است اطلاق شهروندان این محدوده ها به بی فرهنگ توصیف نمود که این امر نارواست و مهمترین معضل شهروندان این محلات نداشتن آکاهی مکفی در خصوص حقوق و تکالیف شهری است.

به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، در این نشست علی یوسف زاده و سیدرضا موسوی، شهردار و مدیرعامل سازمان فرهنگی شهرداری مشهد، با بررسی وضعیت کلی منطقه سه و محدوده های موسوم به حاشیه ای آن درباره برنامه های مشترک برای رفع محدودیت های فعلی در سال آتی رایزنی نمودند.
در این نشست سید رضا موسوی مدیر عامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد که میهمان منطقه سه شهرداری بود با اشاره به روند اقدامات فرهنگی صورت گرفته در شهر مشهد گفت: سالهای زیادی است که حوزه فرهنگی و اجتماعی در شهر مشهد به صورت جدی پیگیری می شود و امروز مطالبه شهروندان از حوزه های فرهنگی و اجتماعی بسیار بالاست و با توجه به حساسیت های ذاتی آن قدم گذاردن در این راه بسیار دشوار است.
وی در ادامه افزود: وجود کمربند حاشیه ای شهر علاوه بر اینکه مدیریت شهری را دچار مشکل ساخته کار فرهنگی و اجتماعی بسیار بالایی را می طلبد که این موضوع با توجه به تنوع قومیت ها، خرده فرهنگ ها و… نگرش متفاوتی را نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر کشورمان می طلبد.
سیدرضا موسوی همجواری با حرم رضوی را یک فرصت مغتنم دانست و درباره برخی از اقدامات اجرایی سازمان متبوعش گفت: یکی از اقدامات ما بهینه سازی فضای شهری مطابق با هویت مذهبی آن بوده است. از این رو توجه ویژه به موضوع شهدا و آداب زیارت و زائر نوازی را در سرلوحه برنامه های فعلی خود قرار داده ایم.
وی با تاکید بر اینکه موازی کاری های موجود باید کاسته شود خاطرنشان ساخت: یکی از مهمترین چالش های فراروی سازمان، راههای کاستن از موازی کاری ها با سایر حوزه های فعال چه در شهرداری و چه در بیرون از آن بوده است. این امر از آنجا ضرورت می یابد که مدیریت این وضعیت علاوه بر کاستن از هزینه های سربار در منسجم ساختن اقدامات نیز مثمر ثمر خواهد بود.
مدیر عامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد در پایان گفت: امیدوارم با کمک سایر بخش های شهرداری و دستگاه های اجرایی استان گام های موثری را در حوزه فرهنگی و اجتماعی برداریم.
علی یوسف زاده هم با عرض خیر مقدم ویژه به آقای موسوی، جایگاه ایشان در بالاترین حوزه اجرایی فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد بسیار حساس توصیف کرد و گفت: انتظارات از حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری بسیار بالاست چراکه این حوزه متمایز با روند همیشگی و یکنواخت پروژه های عمرانی و خدماتی شهر است وبایستی دارای ضرباهنگی سریع تر و دلنشین تر باشد چراکه امروز بخش عمده رضایت شهروندان در برنامه های فرهنگی و اجتماعی شهر خلاصه می شود.
وی با اشاره به یکی از مهمترین مشکلات حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر گفت: به نظر می رسد فقر محتوایی و مبانی نظری در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد به شدت احساس می شود. شاید یکی از دلایل بسیاری از موازی کاری ها نیز همین موضوع باشد که در بسیاری از موارد علاوه بر سرگردانی متولیان و شهروندان نتایج مطلوبی نیز در پی ندارد و فی الواقع دورریز بیت المال است.
شهردار منطقه سه رویکرد جدید معاونت فرهنگی شهرداری مشهد را در چرخش به سمت موضوعات اجتماعی به جای فرهنگی به فال نیک گرفت و گفت: از منظر عمومی وظیفه مستقیم شهرداری شهروندسازی است و نه فرهنگ سازی. بنابراین شهروندان که متولیان و زمامداران اصلی شهرها هستند متوقع این مطلب هستند که ما بیش از هرچیز رویکرد اجتماعی را در مدیریت شهری تقویت نماییم..
وی تلاش های یکسال اخیر شهرداری منطقه سه را در راستای همین دیدگاه دانست و گفت: در منطقه سه ما اتفاقا‌ٌ این موضوع را لحاظ کرده ایم و اولویت را به حوزه اجتماعی داده ایم. بیش از ۹۸ نشست با شهروندان در مساجد، برگزاری ۱۲ نشست تخصصی با نخبگان محلی، راه اندازی شورای سیاست گذاری قرآن وعترت و… از جمله اقداماتی است که با این رویکرد در این منطقه انجام گرفته و بازخوردهای مثبتی نیز از سوی شهروندان داشته است.
وی همچنین اطلاق محلات بی فرهنگ را به محدوده های کمتر توسعه یافته شهر ظلمی تاریخی دانست و اظهار داشت: یکی از مقولاتی که در سالهای اخیر به صورت ظالمانه ای نسبت به محلات کم برخوردار شهر روا داشته شده است اطلاق شهروندان بی فرهنگ بوده است! این از نظر ما کاملا مردود است. چراکه در همه نشست ها با شهروندان این محلات، با انسان هایی متدین و مقید روبرو بوده ایم که مهم ترین مشکل آنها نداشتن آکاهی مکفی در خصوص حقوق و قوانین شهری است. بنابراین باید در فرهنگ سازی برای این محدوده ها این نکته لحاظ شود که پیش از هر اقدامی آگاه سازی آنان نسبت به حقوق و تکالیف شهروندی شان می تواند باعث بهبود شرایط زندگی شان شود و این واقعاً‌ ارتباطی به بی فرهنگی و از این دست نکات ندارد.
علی یوسف زاده همچنین با توجه به قرار گرفتن سازمان فرهنگی در محدوده منطقه سه، ابراز امیدواری کرد تا ارتباط دوسویه محکمی بین سازمان و منطقه سه برقرار گردد تا بسیاری از نارسایی های فرهنگی و اجتماعی موجود در محلات کمتر توسعه یافته این محدوده مرتفع گردد.

چاپ چاپ