تاریخ انتشار: 30 مارس 2015 - اخبار

استقبال بی نظیر گردشگران از مضیف شهرداری آبادان

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مضیف شهرداری آبادان در ورودی شهر و در کنار جاده آبادان ـ اهواز واقع شده و مورد توجه میهمانان نوروزی قرار گرفته است. اسم “مضیف” در حقیقت به اتاق پذیرایی مردمان عرب در روزگاران قدیم برمی‌گردد و حکم مهمانخانه را دارد، در معنای لغوی نیز مضیف به معنای محل ضیافت است.
اعراب رسم دارند در مجاورت خانه خود، محلی برای میهمان‌ها بنا کنند تا میهمان احساس راحتی داشته باشد.
آیین قهوه‌خوری تقریبا هر روز در مضیف شهرداری اجرا می‌شود. آیین قهوه‌خوری از رسوم قدیمی اعراب است که از روزگار دیرین مورد احترام مردم عرب بوده و دارای آیین و رسوم خاص خود است.
شهردار آبادان در این خصوص عنوان کرد: مضیف یا همان تالار پذیرایی که در سه سال اخیر به ثبت ملی رسیده می توان گفت برای عموم مردم کشور نا آشناست و احداث آن در ورودی شهر آبادان به منظور آشنا کردن مردم کشور با سبک زندگی مردم عرب خوزستان در گذشته و شیوه استقبال آنها از میهمانان است.
دکتر محمودرضا شیرازی افزود: با احداث این مضیف، پناهگاهی برای گردشگران ایجاد کردیم تا بیش از پیش در راستای معرفی این بنای ارزشمند گام برداریم.
وی افزود: مضیف با نی‌های نیزار ساخته می‌شود، فضاهایی مستقل از خانه‌ها هستند که برای برگزاری میهمانی‌ها و جلسات مهم بین اقوام ساخته می‌شوند. فناوری ساخت مضیف و آداب قهوه‌خوری در مضیف پیش از این به عنوان ارزش ناملموس در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است.
لازم به ذکر است این مضیف که با استقبال گردشگران مواجه شده به همت شهرداری منطقه دو راه اندازی و ساخته شده و در آن با خرما و قهوه از میهمانان پذیرایی می شود.

چاپ چاپ