تاریخ انتشار: 15 آوریل 2015 - خواندني هاي برگزيده‌

لاهیجان به عضویت مجمع جهانی شهرهای اسلامی در خواهد آمد

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

درپی بازدید و هماهنگی به عمل آمده مدیریت شهری لاهیجان با کلانشهر قزوین، لاهیجان به عضویت مجمع جهانی شهرهای اسلامی در خواهد آمد.
تیم مدیریت شهری لاهیجان در قالب هیئتی با شهردار و مقامات شهری کلانشهر قزوین دیدار کردند.
در این دیدار سعید آگشته شهردار لاهیجان اظهار داشت:شهر لاهیجان با پیشینه تاریخی و بهره مندی از مواهب طبیعی همواره یکی از شهرهای قابل توجه و مهم گیلان و شمال این محسوب می شود.
آگشته افزود: شهر لاهیجان همچنین خواستگاه فرهنگی و دینی بزرگانی چون شیخ زاهد گیلانی، عبدالرزاق لاهیجی، حزین لاهیجی و مفاخر بزرگ دیگری بوده است و این حاکی ازآن است که این شهر یکی از قطب های مهم علمی، فرهنگی و دینی منطقه به شمار می آید.
وی اذعان داشت: با استناد به تاریخ می توان ادعا نمود که شهر لاهیجان به سبب حضور عالم ربانی شیخ زاهد گیلانی ( استاد شیخ صفی الدین اردبیلی) یکی از خواستگاه ها و پایگاه های مهم دنیای شیعه در جهان اسلام است و از این رو مشترکات زیادی با کلانشهر قزوین دارد.
وی گفت: شهر لاهیجان دارای پتانسیل ها و ظرفیت های زیادی در زمینه های مختلف عمرانی، فرهنگی و اجتماعی می باشد و رویکرد تیم مدیریت شهری برآن است که از تمامی این پتانسیل ها و ظرفیت ها به شکل خوب و مطلوبی استفاده نماید و در این راه تجربه و توان کلانشهری همچون قزوین می توان کمک شایانی به امر نماید.
مهندس مسعود نصرتی شهردار قزوین نیز در سخنانی اظهار داشت: شهر قزوین با پیشینه تاریخی ده هزار ساله یکی از شهرهای تاریخی و مهم در گذرگاه زمان می باشد که همواره تعامل خوبی اقوام گیل و دیلم علی الخصوص از مسیر دیلمان داشته است.
نصرتی افزود: این تعامل تا به امروز وجود داشته و ما شاهد این هستیم که شهروندان زیادی در شهر قزوین اصالتا گیلانی و لاهیجانی هستند و همین طور بسیاری از ساکنین شهرهای شمالی علی الخصوص لاهیجان شهروندانی با اصالت قزوینی دارند.
وی با استقبال از پیشنهاد تعامل بین این دو شهر در زمینه های عمرانی و فرهنگی گفت: باید از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دو شهر نهایت استفاده را برد و در جهت ارتقای خدمت رسانی به شهروندان این شهرها گام های مهم و اساسی برداشت.
نصرتی همچنین از آگشته شهردار لاهیجان به عنوان یکی از شهرداران خلاق و خوشفکر کشور یاد کرد.
در ادامه این جلسه حسینعلی خدایگانی یکی از آزادگان سر فراز لاهیجانی، عضو شورای اسلامی شهر لاهیجان و رئیس شورای عالی استان نیز در سخنانی ضمن گرامی داشت یاد مرحوم ابو ترابی اظهار داشت: مرحوم ابوترابی یکی از آزادگان خوش نام ایران عزیز اسلامی بودند که در دوران اسارت نام ایشان در تمامی اردوگاه های رژیم بعث به نیکی یاد می شد و قوت قلبی برای همرزمان و هم بندان در این اردوگاه ها بودند.
خدایگانی در پایان سخنان خود تعامل بین دو شهر لاهیجان و قزوین را بسیار مثبت ارزیابی نمود و افق های همکاری بین این دو شهر را بسیار روشن دانست.
گفتنی است که در این سفر یکروزه هیئت لاهیجانی با دعوت شهردار کلانشهر قزوین به بازدید چندین پروژه مهم عمرانی و فرهنگی در این شهر پرداختند و با هماهنگی به عمل آمده شهردار لاهیجان و شهردار قزوین که ریاست مجمع جهانی شهرهای اسلامی را به عهده دارد، مقرر گردید در آینده نزدیک شهر نمونه گردشگری طبیعی و تاریخی لاهیجان به عضویت این مجمع درآید.

چاپ چاپ