معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان:

مهمترین راه نجات صنایع دستی ورود به بازارهای بین المللی است...

تاریخ انتشار: 19 آوریل 2015 - خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

مهمترین راه نجات صنایع دستی ورود به بازارهای بین المللی است
معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان اظهار داشت: مهمترین راه نجات صنایع دستی ورود به بازارهای بین المللی است.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، دکتر مهدی جمالی نژاد در سلسله نشست های نبض فرهنگی شهر با موضوع صنایع دستی با بیان این مطلب گفت: نبض صنایع دستی در شهر کند می زند و آن هم به دلیل فعالیت هنرمندان است.
وی با اشاره به انتقال معاونت صنایع دستی کشور به اصفهان افزود: پروسه طولانی برای انتقال معاونت صنایع دستی کشور انجام شد اما متاسفانه این انتقال به نتیجه نرسید و معاونت به تهران بازگشت.
معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان تصریح کرد: البته در زمان تهیه آمایش سرزمین شهر اصفهان مشکلات حوزه صنایع دستی بررسی گردید و نقاط قوت و ضعف شناسایی شد و به دنبال آن برنامه های راهبردی تهیه گردید اما قرار نیست این برنامه ها در قفسه ها خاک بخورد.
جمالی نژاد با اشاره به ضرورت آموزش صنایع دستی خاطرنشان کرد: اکنون ساعات هنر در آموزش و پرورش وجود دارد که می توانیم در این ساعات تولید صنایع دستی را آموزش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه آموزش صنایع دستی از مقاطع پایین تحصیلی باید انجام شود، اظهار داشت: با آموزش صنایع دستی در مقاطع تحصیلی این مهم از کودکی برای آنها نهادینه می شود.
معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان با اشاره به گردشگری تجربه محور را از دو سال گذشته آغاز کردیم، ادامه داد: در گردشگر تجربه محور، توریست در حین بازدید از میدان امام(ره) با مراحل تولید انواع صنایع دستی آشنا می شوند.
جمالی نژاد به راه اندازی بازارچه صنایع دستی در بازارهای روز کوثر اشاره کرد و گفت: با توجه به ورود شهر اصفهان به شبکه شهرهای خلاق در کنار آسوان مصر، کانازاوا ژاپن، اینچئون کره جنوبی، پادوکا آمریکا به طور حتم الگویی نوین و خلاق برای پیوند فرهنگ و صنعت با نگاهی بومی خواهد بود.
وی با اشاره به پیشنهاداتی در مورد رفع مشکلات صنایع دستی افزود: تاسیس موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی اصفهان، صدور مجوز ایجاد پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی در مرکز استان و توسعه سرمایه های انسانی و ارتقای مهارت های آنها برای ورود به عرصه های مهارتی صنایع دستی می تواند در حل مشکلات صنایع دستی استان موثر باشد.
معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان مهمترین راه نجات صنایع دستی را ورود به بازارهای بین المللی برشمرد و تصریح کرد: استانداردسازی، بسته بندی، ارتقای کیفیت ، تهیه و چاپ کتاب ها و بروشورهای ویژه تخصصی و لوح های فشرده اطلاعاتی و تبلیغاتی با هدف معرفی صنایع دستی اصیل اصفهان به گردشگران داخلی و خارجی باید انجام شود.
جمالی نژاد بر بهبود محیط کسب و کار با تاکید بر کارآفرینی و مشارکت بخش خصوصی تاکید کرد و اظهار داشت: شناسایی بازارهای هدف و بازاریابی و بازارسازی برای صنایع دستی اصفهان در سطوح کلان ضروری است.
وی با اشاره به جلوگیری از تولید انبوه و بدون کیفیت و نسخه برداری از صنایع دستی و نظارت بر اصالت آنها ادامه داد: بازارسنجی و انجام تحقیقات بازار محصولات صنایع دستی به صورت سالانه، ارایه دوره ها و کارگاههای آموزشی مستمر و کارآمد، آشنایی هنرمندان و صنعتگران با به روزترین و خلاق ترین شیوه های نوین و تلاش در جهت تقویت همکاریهای فرابخشی و بین بخشی از دیگر برنامه های راهبردی برای حل مسائل حوزه صنایع دستی است.
اداره ارتباطات رسانه ای
روابط عمومی شهرداری اصفهان

چاپ چاپ