شهر قم ایمن ترین شهر در کشور می‌شود/پروژه ۱۵ خرداد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد
شهردار قم:

شهر قم ایمن ترین شهر در کشور می‌شود/پروژه ۱۵ خرداد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد...

تاریخ انتشار: 20 سپتامبر 2015 - اخبار, اخبار شهرداری ها, اختصاصی, از سراسر ايران
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار قم با ارائه گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه خود به بیان اهداف بلند مدت در آینده مدیریت خود در شهر قم پرداخت و گفت: با سرمایه‌گذاری‌هایی که در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی داشته‌ایم درصدد هستیم به ایمن‌ترین شهر کشور تبدیل شویم.

به گزارش شهرنیوز، سید مرتضی سقائیان نژاد عصر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم و شاید اصل این پرسش و پاسخ نیز پیش از آنکه به مباحث شهری پرداخته شود بیشتر به گرامیداشت این هفته بپردازد.

وی افزود: مدیریت جهادی برخاسته از هفته دفاع مقدس است و همبستگی و گذشت نیز از همین هفته سرچشمه می‌گیرد و بر همین اساس می‌توانیم بر مشکلات فائق بیایم.

شهردار قم تصریح کرد: تکلیف مدیریت شهری در شهر قم که ام‌اقرای جهان اسلام است بیش از سایر مناطق است و امیدواریم بتوانیم گام‌های اصلی را در این شهر برداریم.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: اعتمادسازی بین شهرداری و مردم یکی از نکات حائز اهمیت است که در این صد روز با چهره‌هایی که می‌توانستند مفید باشند و می‌توانستم از آنان مشاوره بگیریم جلساتی را برگزار کردیم.

وی بیان کرد: مدیرانی که در شهرداری مقرر بود از وجود آنان استفاده شود در این صد روز مشخص شد که به دلیل مسائلی که پیش‌ازاین در شهرداری رخ‌داده بود بی‌میلی در میان مدیران ایجادشده بود که اولویت را به رفع این مشکل گذاشتیم.

شهردار قم تأکید کرد: در مراسم معارفه نیز بیان کردم که به دلیل نبود برنامه استراتژیک باید با برنامه محوری شهرداری را مدیریت کنیم.

سقائیان نژاد با تأکید بر تعامل سازنده با شورای اسلامی شهر یادآور شد: تعامل با شورای اسلامی شهر و ارکان مدیریتی شهرداری از برنامه‌هایی بود که در این مدت تشریح شد و برنامه‌هایی در این راستا تدوین شد.

وی ابراز کرد: یکی از برنامه‌ها اعتمادسازی بین شهرداری و مردم بود زیرا که شهرداری با بودجه‌های مردمی اداره می‌شود و اگر مردم به شهرداری اعتماد داشته باشد به‌طورقطع پروژه‌ها سریع‌تر انجام می‌شود.

شهردار قم ادامه داد: مردم باید فعالیت‌های شهرداری را مشاهده کنند، همه فعالیت‌های شهرداری برای متحدالشکل بودن و مطالبات مردم یکسان‌سازی شده است.

سقائیان نژاد به وضعیت ظاهر شهر پرداخت و گفت: وضعیت ظاهری شهر یکی دیگر از مواردی است که مردم در طول روز با آن روبه‌رو هستند از همین رو سعی کردیم به‌صورت تدریجی از اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) مشکلات شهر را در خصوص ساماندهی سد معبر انجام دهیم و در این خصوص با سازمان‌ها و نهادهای مختلف نیز جلساتی را داشته‌ایم.

وی افزود: یکی از مباحث مطرح‌شده، فعالیت پاکبانان در طول روز بوده است، پاکبانان شب‌کار کنند، باید شهر در شب برای حضور روز مردم آماده شود تا مردم در روز با برخی مشکلات مواجه نشوند از همین رو باید حفاری‌ها در شب انجام شود تا مردم دیگر شاهد این اتفاقات نباشند.

شهردار قم به هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌ها در راستای خدمت‌رسانی مناسب‌تر اشاره و تصریح کرد: متأسفانه شاهد هستیم آسفالت آماده‌شده اما متأسفانه شرکت آب منطقه‌ای حفاری کرده و این آسفالتی را که باید مردم از آن استفاده کنند را تخریب کرده است که این موضوع نشان می‌دهد نیازمند تعامل بیشتر میان دستگاه‌های استان هستیم.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: زیباسازی یکی دیگر از مواردی است که موردتوجه شهرداری است، پاک‌سازی پارک‌ها و بوستان‌ها موردتوجه شهرداری قرارگرفته است زیرا که مردم از پارک‌ها استفاده می‌کنند و اگر این پارک‌ها به‌صورت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد اعتماد مردم را جلب می‌کند.

وی بیان کرد: تا زمانی که جمع‌آوری زباله‌های مردم به‌صورت رایگان انجام شود به‌طورقطع مردم در جریان خدماتی که شهرداری به آنان ارائه می‌کنند قرار نخواهند گرفت.

شهردار قم در ادامه با تأکید بر اهمیت مقوله فرهنگ یادآور شد: کمیته فرهنگ شهروندی یکی از وظایف اصلی شهرداری‌ها است، به اعتقاد ما ایده‌های فرهنگی باید محورهای خود را مشخص کنند، در این محورها ایده‌ها گرفته‌شده و به آنان کمک خواهد شد تا فرهنگ شهروندی در جامعه ترویج پیدا کند.

سقائیان نژاد به افزایش سرانه فضای سبز اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال سرانه فضای سبز به ازای هر نفر سه تا چهار متر افزایش یابد.

وی ایمن‌سازی بوستان‌ها را موردتوجه قرارداد و افزود: ایمن‌سازی پارک‌ها که مشکلاتی را درگذشته داشته است امروز با قرارداد بستن با پیمان‌کار سعی کرده‌ایم بوستان‌ها ایمن‌سازی شود

شهردار قم ادامه داد: تلاش داریم تا رودخانه قم رود پر آب شود زیرا که پرآبی رودخانه به زیباسازی شهر کمک خواهد گرفت و در این راستا جلساتی را با شرکت آب و فاضلاب برگزار کرده‌ایم.

شهردار قم تصریح کرد: بدهی‌های شهرداری که عمده آن به بانک‌های ملی، تجارت، کوثر، شهر است بیش از یک هزار و پانصد میلیارد تومان است و در این راستا جلساتی را با مدیران بانک‌ها داشته‌ایم که نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی به شهرداری قم برای رفع مشکل بدهی‌ها کمک کرده‌اند.

سقائیان نژاد اظهار کرد: تصمیم گرفته‌ایم که به بانک‌ها زمین تعلق بگیرد تا جریمه‌ها و سود به بدهی‌های شهرداری تعلق نگیرد که با ملک‌های شهرداری ۵۲۰ میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری تاکنون تسویه شده است.

وی در ادامه به طرح‌های عمرانی مانند تقاطع ۱۵ خرداد اشاره کرد و افزود: شدیداً با پیمانکار این پروژه برخورد داشته‌ایم البته این پروژه تغییراتی داشته و از همین رو امیدواریم تا پایان سال این پروژه به اتمام برسد.

شهردار قم بیان به بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از پروژه ۱۵ خرداد اشاره کرد و افزود: ساختار پروژه ۱۵ خرداد درست نیست و افرادی که پیش‌ازاین در این پروژه فعالیت می‌کرده‌اند، افراد مناسبی نبوده‌اند اما درصدد هستیم تا پایان سال این پروژه به بهره‌برداری برسد.

سقائیان نژاد تأکید کرد: ۳۰ میلیارد تومان به ۱۲۴ پروژه کوچک اختصاص‌یافته است که در طول روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

شهردار قم تصریح کرد: پل‌های ۹ دی در ابعاد مختلف پیشرفت خوبی داشته و در جلساتی که با پیمانکار داشته‌ایم مشخص‌شده است که تا پایان امسال این پروژه نیز به افتتاح خواهد رسید.

سقائیان نژاد به تغییر اولویت‌بندی پروژه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از پروژه‌ها در اولویت‌بندی تغییر کرده است که به‌طور مثال می‌توان پروژه عمار یاسر، تقاطع امام علی (ع)، پروژه منوریل و قطار شهری اشاره کرد.

وی افزود: پروژه قطار شهری به دو فاز تقسیم‌شده است و هیئت‌مدیره این پروژه مشخص‌شده است که در تلاش هستیم تا پایان سال ۹۵ سه ایستگاه این پروژه به اتمام برسد و مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

شهردار قم پروژه منوریل را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: امروز مشخص‌شده است از ایستگاه اصلی تا میدان مطهری نیازمند ۲۰ میلیارد تومان برای ۱۴ کیلومتر هستیم که باید این اعتبار تأمین شود.

سقائیان نژاد در ادامه بابیان اینکه پروژه خیابان دروازه ری یکی از پروژه‌های سفر رهبر معظم انقلاب است افزود: مبلغ ۶ میلیارد ریال از اعتبارات این پروژه تأمین‌شده است و از همین رو ۶ میلیارد ریال نیز شهرداری برای این پروژه باید بدهد، البته برای این پروژه ۱۸ میلیارد ریال هزینه شده که این مبلغ برای این پروژه کافی نیست.

وی افزود: برای خیابان آذر تصمیم داریم که چند آپارتمان بسازیم البته تلاش داریم ۱۰ میلیارد ریال نیز از دفتر رهبر معظم انقلاب بگیریم و تمام این خیابان را در اختیار مردم قرار دهیم.

شهردار قم با اشاره به پروژه چهل اختران، گفت: ۵ میلیارد از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب و ۱۰ میلیارد از سوی شهرداری در نظر گرفته‌شده است البته برای این پروژه مبلغ ۳۵ میلیارد نیاز است که سعی داریم سازمان بهسازی را بار دیگر راه‌اندازی کنیم و تمام این پروژه‌ها را در اختیار این نهاد قرار دهیم.

سقائیان نژاد با اشاره به ساماندهی پارک زائر، گفت: دو بوستان فدک و غدیر برای کمپینک زائر در نظر گرفته‌شده است که خدماتی را برای زائران برای رفت‌وآمد به حرم مطهر حضرت معصومه (س) در نظر گرفته‌ایم.

وی بیان کرد: برای تجهیز ۱۰ آتش‌نشانی ۱۰ میلیارد تومان هزینه شده است که امیدواریم بر این اساس شهر قم ایمن‌ترین شهر در کشور شود.

شهردار قم با اشاره به نامه خود به رئیس‌جمهور، اظهار کرد: طی مذاکراتی از سوی دولت وعده داده شد تا بودجه مناسبی در سال ۹۵ برای شهر قم تدارک دیده شود.

سقائیان نژاد با تأکید بر عمل قانونی، گفت: اگر ارگان یا نهادی بخواهد در وظایف شهرداری دخالت کند به‌طورقطع با آن ارگان برخورد خواهم کرد و شهرداری نیز در وظایف هیچ‌یک از ترجمان‌ها دخالت نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: هر برنامه‌ای در ابتدا مخالفین و موافقینی دارد، طرح اتوبوس‌رانی نیز به این صورت است که باید به ازای هر صد هزار نفر ۴۵ دستگاه اتوبوس وجود داشته باشد،البته اتوبوس‌های قم کم است اما هدفمان این است که خود را به این استاندارد برسانیم.

شهردار قم با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی درزمینه جایگاه اتوبوس‌ها ضعیف بوده است، گفت: اگر نواقصی باشد به‌طورقطع آن‌ها را رفع خواهیم کرد، برخی رانندگان اتوبوس نسبت به حقوق خود نگران بودند اما امروز این نگرانی‌ها رفع شده است.

سقائیان نژاد با اشاره به ناهم‌خوانی بودجه سال ۹۴ با واقعیت‌های درآمدی شهرداری در سال جاری خاطرنشان کرد: ۱۱۰۰ میلیارد تومان بودجه قم به‌طورقطع با پروژه‌های شهرداری قم همخوانی ندارد و اصلاح بودجه سال ۹۴ در حال حاضر آماده است

وی افزود: در بافت فرسوده مقررشده است به مردم امتیازاتی تعلق بگیرد که متأسفانه تاکنون این امتیازات تحقق پیدا نکرده است.

سقائیان نژاد بازهم تعامل میان شورا و شهرداری را موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: اگر شورای اسلامی شهر به شهرداری اعتماد دارد به‌طورقطع این به این معنا نیست که وظایف خود را به شهرداری محول می‌کند؛ درست است که شهرداری و شورای اسلامی شهر با یکدیگر دعوا و نزاع ندارند اما شورا به وظایفی مانندی نظارت بر عملکرد شهرداری قم عمل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه با وحدت و اعتماد می‌توان کارکرد، گفت: تمام شهرهای کشور، شهر اصفهان را در ۱۰ سالی که به‌عنوان شهردار بودم به‌عنوان الگوی خود انتخاب کرده بودند.

شهردار قم با اشاره به اینکه امیدواریم طرح دروازه ری به‌سرعت انجام شود، گفت: باید با مدیریت شهری هماهنگ بود، از این به بعد به‌عنوان شهردار قم اجازه نخواهم داد نهادها پس از اجرای برخی پروژه‌ها این هزینه‌ها را هدر دهند از همین رو باید نهادها پیش از اجرای برخی از پروژه‌ها با شهرداری هماهنگ شوند.

سقائیان نژاد تصریح کرد: من تا ۱۲ شب هنگامی‌که در حال خوردن شام هستم هم به فکر مدیریت شهر هستم،من برحسب اعتقادات خود، این سمت را پذیرفته‌ام.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ بند برای شورای اسلامی شهر توسط شهرداری مطرح‌شده است، گفت: شهرداری ۲۳ میلیارد تومان چک برگشتی داشته است که اکثر این چک‌ها برای سال گذشته است.

شهردار قم افزود: ۹۰۰ ملک در پروژه عمار یاسر باید آزاد شود، اما با کدام پول، شهرداری برای این پروژه ۴۰۰ میلیارد تومان بدهکار است.

سقائیان نژاد بیان کرد: کمیته شهروندی جز دغدغه‌های ما است، این پروژه در اصفهان بسیار موفق عمل کرده است و فعالیت اصلی سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری فعالیت‌های کمیته شهروندی خواهد بود.

وی ساماندهی میدان مطهری را موردتوجه قرا داد و تأکید کرد: ساماندهی میدان مطهری که یک‌قدم آن انجام‌شده است و اتوبوس در این نقطه دیگر توقف نمی‌کند.

سقائیان نژاد به مشکل کوچه‌های بلوار عمار یاسر اشاره کرد و افزود: در عرض این ۱۰۰ روز وارد اجراشده‌ایم و کوچه‌های ۷۵ متری عمار یاسر و بانک نیز متأسفانه کارشناسی نبوده است و یک‌بار بازکرده‌اند و بار دیگر بسته‌اند؛ مقررشده شهردار منطقه کارشناسی کند و خود پروژه ۱۵ خرداد افتتاح شود تا برخی کوچه‌ها باز و برخی کوچه‌ها بسته شود.

۱۳۹۴/۰۶/۲۸
اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری قم

footer

چاپ چاپ