شهردار منطقه سه مشهد گفت:

طرح “بوستان در بوستان” در پی تلفیق حظّ بصری شهروندان با فضای لطیف مطالعه است...

تاریخ انتشار: 19 آگوست 2014 - اخبار, اخبار شهرداری ها, از سراسر ايران
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

شهردار منطقه سه همزمان با آغاز طرح بوستان در بوستان منطقه؛
اجرای طرح بوستان در بوستان در چند سال اخیر در پیش گرفتن مشهدی ها از سرانه مطالعه کل کشور سهم به سزایی داشته است. با این وجود تا رسیدن به سرانه بالای مطالعه در کشورهای توسعه‌ یافته‌ای نظیر ژاپن فاصله داریم و باید برای حصول به آن توان مضاعفی را به کار ببندیم.
به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، علی یوسف زاده با اعلام آغاز به کار طرح «بوستان در بوستان» در منطقه سه گفت: خوشبختانه اجرای طرح کتابخوانی «بوستان در بوستان» موجب شده است که این طرح ضمن حفظ جایگاه خود در میان مردم توانسته است به افزایش سرانه مطالعه عمومی در کشور نیز یاری رساند.
وی با یادآوری اینکه کتاب و کتاب خوانی و میزان گرایش به مطالعه، امروزه یکی از شاخص‌های توسعه به شمار می‌رود گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد مطالعه و کتاب خوانی وضعیت مطلوبی در ایران ندارد و عمدتا مردم ایران از خرید و یا مطالعه کتاب گریزانند و اقدامات لازم و جدی جهت ترویج و اشاعه فرهنگ مطالعه صورت نگرفته است.
وی افزود: اما خوشبختانه و به رغم این واقعیت که وضعیت مطالعه عمومی در ایران در حدود ۲۰ دقیقه است درحالی که این آمار در دنیا ۴۵ دقیقه در روز است این رقم در استان خراسان رضوی و در مشهد به بیش از ۶۷ تا ۷۰ دقیقه در روز می رسد که این نشان دهنده علقه شهروندان به مطالعه دارد و انصافاً اجرای طرح بوستان در بوستان در چند سال اخیر نیز در ارتقای این موضوع سهم به سزایی را ایفا نموده است، با این وجود تا رسیدن به سرانه بالای مطالعه در کشورهای توسعه‌ یافته‌ای نظیر ژاپن که بیش از ۹۰ دقیقه مطالعه در روز است فاصله داریم و باید برای حصول به آن توان مضاعفی را به کار ببندیم.
علی یوسف زاده به دلایل کم توجهی مردم به مطالعه نیز پرداخت و تصریح کرد: گرفتاری های روزمره مردم، گرانی کتاب، متنوع نبودن آثار و تعداد کم انتشار مطبوعات، کمبود کتابخانه ها و ….در کنارماشینی شدن زندگی و توجه بیش از اندازه به امکانات صوتی و تصویری به جای آثار مکتوب از مهمترین عوامل کاهش سرانه مطالعه در ایران است.
وی سپس به دلایل مفید بودن طرح بوستان در بوستان اشاره نمود و گفت: حال با راه اندازی این طرح شهرداری در صدد است تا بخشی از شهروندان که از موارد فوق دل بریده و رهسپار بوستان های سطح شهر می شوند را در کنار حظ بصری از فضای سبز شهری، از مزایای مطالعه در چنین محیط های دلنشینی بهره مند سازد.
وی بوستان های محل برگزاری این طرح را یاس نبی(ص) در محله طبرسی و گلایل(شهید یوسف زاده) در محله خواجه ربیع معرفی کرد و خاطرنشان ساخت: این دو بوستان از محوری ترین بوستان های منطقه و محل اجتماع جمع کثیری از شهروندان است و به همین دلیل این دو به عنوان بوستان های منتخب برگزیده شده اند که علاوه بر قرار گرفتن در محدوده های کم برخوردار شهری با نزدیک ترین مکان های مطالعه نیز فاصله دارند که این امر استقبال بیشتر این شهروندان را در پی خواهد داشت.
شهردار منطقه سه در پایان به فرمایش مقام معظم رهبری، اشاره کرد و گفت: “من هر زمانی که به یاد کتاب و وضع کتاب در جامعه خودمان می افتم، قلباً غمگین می‌شوم” بنابراین باید در جهت رفع این مشکل بزرگ، همه ما همگام با یکدیگر، به صورت جدی، وارد عمل شوند.

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.