تاریخ انتشار: 16 اکتبر 2014 - اخبار, اخبار شهرداری ها, اخبار شوراها

با حضور جمعی از زنان برگزار شد ؛ میزگرد تخصصی زنان و فضاهای شهری زاهدان...

پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

به منظور بررسی مسائل زنان در جامعه به ویژه در فضاها و کالبد شهری میزگرد تخصصی ” زنان و فضاهای شهری” با حضور جمعی از زنان متخصص برگزار شد.
به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل ؛ رئیس کمیسیون بانوان شورای اسلامی شهر زاهدان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری اینگونه میزگردها و تاکید بر ادامه آن گفت : متاسفانه یکی از واقعیتها کنونی اینست که در مورد زنان و نقش آنها در جامعه فقط صحبت می شود و شعار خوب داده می شود اما در عمل چیز دیگری مشاهده می کنیم.
فریبا برنایی بجد افزود : ۵۰ درصد جمعیت دنیا را زنان تشکیل می دهد که عدم توجه به آنها در واقع نادیده گرفتن نیمی از انسانها و تفکرات اندیشه های آنهاست که در نهایت منجر به گرفتن روح آرامش و لطافت از جامعه می شود اما این را باید در نظر بگیریم که جامعه ی ما یک جامعه ی اسلامیست و موضوعاتی از قبیل تفکیک جنسیتی در برخی از موارد بسیار مفید و موثر است اما برای رسیدن به اهداف مد نظر در این نشست نیاز به همکاری تمامی مدیران شهری داریم و به تنهایی و در یک مدت کوتاه نمی توان تغییرات مد نظرمان ایجاد شود.
وی تصریح کرد: محیطهای شهری متعلق به همه ی مردم است که بایستی روحیات آنها در نظر گرفته شود در غیر این صورت ناهنجاری ها و ناهماهنگی هایی برای آن قشری که نادیده گرفته شده است بوجود می آید که متاسفانه عدم وجود مدیریت شهری واحد بر این امر دامن زده است.
عضو شورای اسلامی شهر متعادل کردن فضاهای شهری را برای استفاده ی تمامی اقشار مورد تاکید قرارداد و گفت: طبق پژوهشهای صورت گرفته مشخص شده است که فضاهای شهری برای مردان جذابیت بیشتری دارد اما باید با تغییر نگرش و تفکرات ، و بااستفاده از دیدگاه های زنانه به نحوی در طراحی های فضاهای شهری تعادل ایجاد شود که این امر نیازمند بازنگری در امور و معماری شهریست.
وی با اشاره به حرکت خوبی که در انتخاب مدیران ارشد استانی از میان بانوان صورت گرفته است گفت : تعدادی از مدیران ارشد در استان سیستان و بلوچستان را زنان تشکیل می دهد که این امر در مقایسه با سایر مناطق کشور بسیار بیشتر بوده و از نقاط قوت استان محسوب می شود و ما امیدواریم که این امر در آینده نیز تداوم داشته باشد.
برنایی ضمن تقدیر از حسن توجه شهردار زاهدان در انتخاب مدیران زن در مجموعه ی شهرداری گفت: رویکرد ما در شورای اسلامی شهر اینست که در صورت وجود مدیران توانمند و با هدف ایجاد نگاه زنانه ، از مدیران زن بیشتر استفاده شود که خوشبختانه و به صورت پایلوت یکی از بانوان توانمند به عنوان شهردار منطقه ی یک انتخاب شد و امیدواریم که این منطقه از نگاه ، ادراک و تفکرات زنانه بهره مند شود و خواسته های زنان ، مردان و خانواده در آن جامه ی عمل پوشانده شود .

رئیس کمیسیون بانوان شواری اسلامی شهر در ادامه به تشریح نحوه ی شکل گیری اتاق فکر در شورای شهر پرداخت و گفت: وقتی که فقط مدیران تصمیم گیرنده باشند مردم منفعل می شوند لذا باید کاری کنیم که مردم به شهر تعلق خاطر پیدا کنند که در همین راستا راه اندازی اتاق فکر را در دستور کار قرار داده ایم که خوشبختانه کلیات آن به تصویب رسیده و ان شاءا… به مرور زمان مشکلات بانوان از این طریق رصد و با استفاده از مشارکت تمام زنان نسبت به حل مسائل اقدام خواهد شد.
اولین زن شهردار منطقه در کلان شهرهای کشور نیز با مهم دانستن حضور و مشارکت بانوان در تمامی امور ، از بی توجهی صورت گرفته به نیازهای این قشر عظیم در جامعه اظهار تاسف کرد و گفت: تنها زاهدان از این عدم توجه رنج نمی برد بلکه در کل کشور این نقیصه وجود دارد و این ضعف مدیریت شهری است، در حقیقت مدیرانی که انتخاب می شوند اکثراً از بین مردان هستند و این باعث شده که نگاه به فضاهای شهری تک بعدی و رنگ مردانه به خود گیرد و از نیازهای بانوان غفلت کنند .
فاطه ی راشکی افزود : دین اسلام همواره خواهان عدالت بوده اما در جامعه ی ما عدالت محوری و عدالت جنسیتی رعایت نشده است و تک بعدی شدن مشکلاتی را به وجود آورده و باعث شده تا به خیلی از خواسته ها و نیازهای بانوان توجه نشودکه برای برون رفت از این کاستی ها و تحقق عدالت باید تلفیقی از طرز تفکر ات زنان و مردان ایجاد کنیم تا امکان استفاده از دیدگاه ها و اندیشه های زنان در فضاهای شهری بوجود آید.
وی با تاکید بر ورود بانوان در امور اجرایی گفت: امروزه زنان به اجتماع ورود پیدا کرده اند اما جایگاه اصلی خود را ندارند. دیدگاه ما اینست که زنان ضمن اینکه در جامعه ورود پیدا می کنند بتوانند در کنار مردان با ارائه ی نگاه و ادراکات زنانه نقایص موجود در فضاهای شهری را برطرف کنند.
وی بیان داشت: برخی از فضاهای شهری حتی برای استفاده ی عموم هم مناسب نیستند تا چه رسد به اینکه بانوان بتوانند از آنها استفاده کنند . بانوان در برخی از نقاط شهر حتی امنیت ندارند که باید به این امر به صورت ویژه توجه شود و با یک رویکرد درست و البته با رفع تبعیض جنسیتی فضاهای خاص و متناسبی را برای حضور زنان در فضاهای مختلف شهری بوجود آوریم .
راشکی مشارکت زنان در امور را بسیار مهم توصیف کرد و گفت : مشارکت دادن بانوان فقط این نیست که صحبتهایشان را بشنویم بلکه باید از تفکرات و دیدگاه های آنها در امور استفاده کنیم و در حقیقت با فرهنگ سازی و جلب اعتماد، مردم را به سوی خود بکشانیم و از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده کنیم.
وی در ادامه بیان کرد : شهرداری زاهدان در مقایسه باسایر کلان شهرها از پایین ترین سرانه ی درآمدی برخوردار است و باید بر اساس بودجه ی مصوب خود به انجام امور بپردازد لذا افرادی که بیرون از مجموعه ی شهرداری هستند بادیدگاه خاص خودشان توقعاتی از ما دارند اما زمانی که وارد این مجموعه می شوند به محض مشاهده ی عوامل و مشکلات موجود، نظرشان عوض میشود .
وی تصریح کرد : ما باید بر اساس واقعیتها جلو برویم چراکه برخی از مسائل هستند که شهرداری به تنهایی نمی تواند آنها را رفع کند و این نیاز به همکاری و تعامل همه ی دستگاه های ذیربط دارد و ما امیدواریم با شکل گیری مدیریت شهری واحد و جلوگیری از موازی کاریها بتوانیم مشکلات را به حداقل برسانیم .
بعد از “فاطمه راشکی” “حلیمه پودینه” درمورد مسائل و مشکلات حال حاضر بانوان در جامعه گفت : حضور زنان در پستهای مدیریت شهری هر چه بیشتر باشد لحاظ کردن مسائل مورد نیاز زنان در جامعه و عدالت شهری بهتر صورت خواهد گرفت.

عضو هیئت مدیره ی سازمان نظام مهندسی استان سیستان و بلوچستان افزود: حضور زنان در بحثهای مدیریت شهری و استفاده از نظریات آنها می تواند عملکرد مدیران را در انجام امور شهری با نتایج بهتری روبرو کند، در واقع زنان نقش مهمی در تعاملات اجتماعی دارند و در اموری مانند زیباشناسی ، مفهومی و منظر شهری باید مدیران را بیشتر با نقش عملکردی آنها درگیر کنیم .
وی با انتقاد از وجود تبعیض جنسیتی در فضاهای شهری گفت : متاسفانه فضاهای شهری شکل مردانه ای به خود گرفته اند و نمی توانند نیازهای زنان و حتی سالمندان و کودکان را تامین کند و درواقع نگاه تک بعدی مردانه و کوری جنسیتی باعث بروز مشکلاتی برای حضور بانوان در فضاهای شهری شده است، لذا فضاهای شهری باید طوری باشند که بتواند به صورت یکسان تامین کننده ی نیازهای تمام شهروندان در همه ی طیفها باشد.
وی بیان داشت: مطالعات در رابطه با “زنان و فضاهای شهری” بسیار محدود است ، هندسه ی شهری زنان با مردان فرق دارد در واقع نوع نگاه و ادراک زنان از فضاهای شهری متفاوت است . تفکر زنان تفکری شبکه ای است و این نقطه ی قوت آنهاست، لذا در طراحی ها باید نوع ادراک زنان در نظر گرفته شود و یک فضای شهری طوری ایجاد شودکه متناسب با روحیات زنان بوده و با ساختار آنها سازگار باشد در آن صورت بانوان بهتر و فعال تر می توانند از فضاهای شهر بهره مند شوند .
پودینه امنیت و عدالت شهری را دو فاکتور مهم در راستای تحقق بخشیدن به حضور فعال و مثمر زنان در جامعه دانست وگفت : عدم ایجاد شرایط لازم برای حضور زنان در فضاهای مختلف شهری باعث تحرک و در پی آن افسردگی برای زنان شده است لذا برای سوق دادن آنها جهت استفاده از فضاهای شهری نیاز به طراحی های خاصی وجود دارد در واقع زمانی که بانوان نسبت به برقراری امنیت در محیطهای شهری اطمینان داشته باشند به این اماکن مراجعه می کنند اما متاسفانه فضاهای شهری به نحوی طراحی شده اند که علاوه بر اینکه بانوان نمی توانند شبها از آنها استفاده کند سطوح غیر همسطح و نامناسب نیز مزید بر علت شده اند.
وی در پایان اظهار داشت: امروزه حضور زنان در جامعه و عرصه های اجتماعی بسیار ضروریست و باید شرایط طوری فراهم شود تا حتی آنهایی که شاغل نیستند و خانه دار محسوب می شوند حضوری فعال داشته باشند اما می بینیم که در این رابطه کار خاصی صورت نگرفته و زنان نمی توانند از اماکن استفاده ی مفیدی ببرند.

چاپ چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.