رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر زاهدان :

باانتخابات شهردار توسط مردم موافقیم اما طرح مجلس باعث تضعیف شوراهامی شود...

تاریخ انتشار: 26 اکتبر 2014 - اخبار, خواندني هاي برگزيده‌
پایگاه خبری روابط عمومی شهرداری ها -

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر یکی از اصلی ترین و مهم ترین کمیسیونهاست لذا با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ، کمیسیون فرهنگی شورا برنامه هایی را در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب را در دستور کار خود قرار داده است و در واقع مهمترین اولویت کاری ما بعد از آغاز به کار دوره ی جدید این کمیسیون موضوع تحقق فرمایش معظمه له در خصوص شعار امسال می باشد . اینها صحبتهای رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی زاهدان در برنامه رادیویی شهر خوب شهروند خوب بود .
به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل ؛ وی ضمن بیان این مطالب گفت : با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی ) طرح ایجاد کارگروه منویات رهبری در راستای تحقق شعار سال ۹۳ در شورای اسلامی شهر زاهدان به تصویب رسید که امور اجرایی آن از طریق شهرداری زاهدان انجام خواهد شد ضمن اینکه در خود شورا این طرح در حال تدوین است که بر اساس آن تمامی دستگاه ها ملزم می شوند تا در جهت تحقق شعار رهبر معظم انقلاب فعالیت کنند .
محمدامیر براهویی در ادامه با اظهار نارضایتی از اقدام اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم اشاره ای به فرمان تاریخی حضرت امام(ره) در خصوص استقرار حاکمیت مردم بر سرنوشتشان کرد و گفت : ما با برگزاری انتخابات برای تعیین شهردار توسط مردم موافقیم اما این طرحی که به مجلس ارائه شده است باعث تضعیف شوراها خواهد شد .
وی بیان داشت : این طرح با روح قانون اساسی و حکوت مردم سالاری مغایر است ما باید به دنبال کلید گم شده ی مشارکت مردم در تعیین حق سرنوشتشان باشیم که آن کلید گم شده همان شورایاران محلات هستند . ضمن اینکه در حال حاضر شورای شهر ، شورای بخش و شورای روستا ایجاد شده است اما شورای محله شکل نگرفته که با ایجاد شورای محله این حلقه ی گمشده کامل می شود .
وی تصریح کرد : وظیفه ی سیاستگذاری و نظارت در مسائل فرهنگی آموزشی و رفاهی به عهده ی شورای اسلامی شهر است و همه ی دستگاه ها باید از آن تمکین کنند و عدم تمکین به عدم توجه به قانون تعبیر خواهد شد ضمن اینکه شورای اسلامی شهر در راستای مسائل نظارتی می تواند به دستگاه های اجرایی ورود پیدا کند و تمامی دستگاه ها بایستی از سیاستهای محلی که توسط شوراها تصویب می شود پیروی کنند حتی استانداران ، فرمانداران و بخشداران از این امر مستثنی نیستند و باید تبعیت کنند .
براهویی در ادامه در خصوص برنامه ها و طرح هایی اجرا شده توسط شورای اسلامی شهر و کمیسیون فرهنگی این شورا توضیحاتی داد و گفت : تا کنون در راستای اهداف فرهنگی برنامه های زیادی توسط شورای اسلامی شهر انجام شده است که برگزاری نشست هم اندیشی با شورایاران محلات با هدف ساماندهی شورایاران ، برگزاری شب شعر خاطره ی دفاع مقدس ، برگزاری جنگهای شادی در فرهنگسراها ، تشکیل کمیته ی آموزشی در قالب کمیسیون فرهنگی ، یادواره شهدای ورزشکار از جمله این اقدامات بوده است .
رئیس اسبق کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی زاهدان از آغاز عملیات اجرایی طرح پاکسازی محلات طی چند روز اخیر خبر داد و افزود : در راستای حل مشکلات شهروندان عزیز و با همکاری شهرداری زاهدان طرح پاکسازی محله به محله با رویکرد مشارکت مردمی با انجام پاکسازی کامل محله اعم از : نخاله زدایی ، جمع آوری زباله ، رفت و روب ، لکه گیری آسفالت و سایر موارد مورد نیاز از هفته ی گذشته با اولویت محله هایی که دارای بیشترین مشکلات هستند آغاز شده است و تا دو ماه آینده به صورت منسجم و کامل ادامه خواهد یافت .
وی هدف از اجرای این طرح را رفع مشکلات و افزایش اعتماد مردم به مدیریت شهری و مشارکت دادن آنها در امور مختلف ذکر کرد و گفت : یکی از فلسفه های اصلی تشکیل شوراها زمینه سازی جهت مشارکت دادن مردم در امور مختلف است وبا توجه به اینکه بحث مشارکت، اصلی ترین عنصر در دستیابی به توسعه ی شهری محسوب می شود لذا این امر بدون ایجاد اعتماد بین مردم محقق نخواهد شد و بایستی مسئولین و مدیران شهری با عملکرد خود ، اعتماد مردم را جلب کنند چراکه مردم با دیدن عملکرد مدیران و مسئولین به آنها اعتماد پیدا می کنند .
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر با انتقاد از موازی کاری هایی که توسط برخی دستگاه ها انجام می شود گفت : یکی از مهمترین چالشهای ما بحث جزیره ای عمل کردن متولیان امور فرهنگیست . ما هنوز نتوانسته ایم یک مدیریت واحد شهری ایجاد کنیم . با توجه به اینکه هر اداره و سازمان دارای وظایفی در امور فرهنگی می باشد اما انجام این امور به صورت موازی باعث شده تا خروجی دلخواه از این امور مشاهده نشود لذا شورای اسلامی شهر با جدیت طرح مدیریت واحد و یکپارچه سازی و ایجاد هماهنگی بین فعالیتهای فرهنگی را در دستور کار خود قرارداده و مشغول تدوین آن می باشد .
براهویی با یادآوری برخی از مواد قانون اساسی در خصوص وظایف شوراها و لزوم تمکین تمامی دستگاه ها از سیاستگذاری های آن بیان داشت : موضوع تسریع در پیشبرد اهداف فرهنگی توسط شوراهای شهر مورد تاکید قانون اساسی قرار دارد و این موضوع فقط مختص مجموعه ی شهرداری نیست بلکه تمامی دستگاه ها را شامل می شود لذا هدف اصلی ما این است تا امور فرهنگی را در تمام سطح شهر زاهدان داشته باشیم که در صورت ایجاد مدیریت واحد فرهنگی به آن خواهیم رسید .

چاپ چاپ